Obec Lety se nachází v údolí řeky Berounky. Ta přispívá k atraktivnosti obce, ale když se vylije z břehů, dovede hodně potrápit. Tehdy je třeba okamžitě informovat obyvatele, aby se zabránilo zbytečným škodám. Tento požadavek výborně splňuje systém pro hromadné rozesílání SMS zpráv.
Dá se totiž využívat i v situaci, kdy vypadne dodávka elektřiny a nelze použít kabelovou televizi ani obecní rozhlas či internet. Službu je možné ovládat i přímo z mobilního telefonu bez přístupu na internet.
INVESTICE ZABRAŇUJÍCÍ ŠKODÁM
»Při úvahách o jakýchkoli službách poskytovaných obcí jsou vždy podstatné finanční propočty,« říká starosta obce Jiří Hudeček. »Když jsme zvažovali využití systému iMunis SMiS, udělali jsme si následující odhad. Pokud by se teoreticky přihlásili všichni letovští občané, myslíme jeden z průměrně tříčlenné rodiny, a v době krize by obec každému zaslala 60 SMS zpráv, výdaje s tím spojené by byly přibližně 30 tisíc korun. Tato suma je určitě jen zlomkem případných ztrát a škod, které by mohly vzniknout, pokud by informace občané nedostali včas.«
Odhad potřebných 60 SMS zpráv vycházel z délky trvání krize pět dnů v roce 2002 a informace by byly rozesílány po tu dobu každé dvě hodiny. Rozhodování tedy bylo snadné a jako první informační kanál v Letech zřídili pro občany bezplatně kanál Krize.
»Varování prostřednictvím tohoto informačního kanálu jsme výrazně použili v roce 2006, kdy jsme informovali občany o stoupající hladině řeky Berounky při jarním tání. Poté jsme zaznamenali nárůst přihlášených, kterých je v současnosti 233, což je více než 97 % z počtu evakuovaných lidí při povodni v roce 2002,« uvádí starosta Hudeček.
Tento kanál využili v Letech i letos v době stoupající vodní hladiny, kdy měli k dispozici aktuální údaje, které tímto způsobem sdělovali občanům. V tomto případě šlo spíše o uklidnění situace, neboť rozhlas a televize opakovaly neaktuální varování a hrozilo, že by mohla vzniknout zbytečná panika.
SLUŽBU VYUŽÍVAJÍ DVĚ TŘETINY DOMÁCNOSTÍ
I když prvotním důvodem k pořízení systému pro hromadné odesílání SMS zpráv byla snaha zabránit větším škodám při povodních, mnohem častěji jsou využívány další informační kanály, které v Letech rovněž zřídili. Je to v prvé řadě informační kanál Aktuality, na jehož spolufinancování se podílejí sami občané, a to částkou původně 50, nyní 70 korun za rok. Ke službě je přihlášeno 228 občanů, což představuje zhruba dvě třetiny domácností obce. Nejvíce jsou využívány SMS zprávy týkající se vypnutí elektřiny v obci. Tímto kanálem jsou rozesílány také pozvánky na zasedání zastupitelstva obce, oznámení o sběru nebezpečného odpadu, informace k volbám, pozvánky na kulturní akce.
Kromě zmíněných mají v Letech i další kanály pro vnitřní komunikaci, například pro členy obecního zastupitelstva, kteří nejsou uvolněni pro svoji funkci, nebo pro povodňovou komisi či pro členy Regionu Dolní Berounka. Dále v Letech zřídili také informační kanál pro cyklistické akce Bike Brdy Teamu.
DOPLNĚK ČI NÁHRADA OBECNÍHO ROZHLASU
Hromadné rozesílání SMS zpráv lze tedy využít k nejrůznějším účelům. »Důležité je, že skoro celá dospělá populace v současné době vlastní mobilní telefon a informace se k občanům dostane velice rychle a spolehlivě, ať jsou zrovna v práci nebo na výletě. Jde tedy o doplněk nebo spíše náhradu místního rozhlasu, jehož základním omezením je nemožnost informovat občany, kteří jsou většinu dne mimo domov,« zdůrazňuje Mgr. Tomáš Lechner ze společnosti Triada, která systém iMunis SMiS provozuje.
Důležité je i to, že systém umožňuje zpětnou kontrolu všech odeslaných SMS včetně různých statistik a dalších výstupů. Uživatel jej může ovládat prostřednictvím internetu a zabezpečené komunikace nebo pomocí autorizovaného mobilního telefonu. To je výhodné hlavně v krizových situacích nebo tehdy, kdy uživatel nemá zrovna přístup na internet. V obou případech je přístup chráněn tak, aby SMS zprávu nemohla vložit do systému neoprávněná osoba.