Zrekonstruované Křinické náměstí v Krásné Lípě získalo letos v červnu titul Česká dopravní stavba roku 2010. O jeho proměnách jsme si povídali s Janem Kolářem, starostou města.
Proč došlo k regeneraci náměstí?
Jeho původní stav neodpovídal požadavkům na bezpečnost všech účastníků silničního provozu, chyběl i uživatelský komfort pro občany a návštěvníky. Přímo v centru města se kříží dvě komunikace II. třídy. Byla to jednolitá asfaltobetonová plocha bez výraznějšího členění prostoru, se zbytky vodorovného dopravního značení, bez oddělení funkčních částí a s minimem doplňků.
Přibližte prosím výběr mobiliáře.
Náměstím lidé denně procházejí, potkávají se, odpočívají a pozorují život. Tomu odpovídal výběr mobiliáře i prostorové řešení v klidových zónách: pohodlné, ale bytelné lavičky v kombinaci dřeva a kovu, nádoby s mobilní zelení, odpadkové koše, plakátovací sloup aj. Slavnostní atmosféru dodává náměstí i vlajkosláva. Dnes již nezbytným prvkem je pítko. Původní historickou kašnu, která se zde v minulosti nacházela, nahradila moderní žulová kašna s barevným prosvětlením a jet-tryskami, které jsou programovatelné a vytvářejí zajímavé tvarové i světelné efekty.
Jak vypadají zelené plochy?
Plochy zeleně opticky oddělují jednotlivé funkční části náměstí. Po dosažení konečné velikosti vytvoří účinné bariéry neočekávanému vstupu do vozovky a sníží hlučnost i prašnost v odpočinkových zónách. Jsou významným estetickým prvkem a změkčují rozlehlé dlážděné plochy.
Zvolili jsme intenzivní zahuštěnou výsadbu dřevin, bez travnatých ploch, které jsou náročné na údržbu. I druhové zastoupení v sadových úpravách je pestré. Je návrhem Ing. Karla Hiekeho, předního dendrologa. Navazujeme na koncept ostatní zeleně ve městě, kdy zeleň není jen dekorací, ale především funkčním prvkem.
Údržbu náměstí provádíte svépomocí?
Údržba ploch, vzhledem k jejich členitosti, množství mobiliáře a dalších doplňků, není snadná. Hlavně v zimě, kdy míváme bohatou sněhovou nadílku. Kompletní údržbu včetně veřejného osvětlení a úklidu zajišťují Technické služby, které jsou součástí organizační struktury městského úřadu. Je to operativní a koneckonců levné.
Setkáváte se s projevy vandalismu?
Vandalismus je bohužel fenomén současnosti. V prvotní fázi je třeba nepodcenit výběr mobiliáře, materiály a provedení s ohledem na nasazení ve veřejném prostoru. Preventivní význam má i kamerový systém. Zároveň věřím, že občanům není lhostejné, jak se kdo chová na veřejných prostranstvích, a umějí na nevhodné chování upozornit či zavolat policii.
Regenerace náměstí byla oceněna titulem Dopravní stavba roku 2010...
Porota ocenila dopravní řešení, které respektuje nároky motorové dopravy, chodců a cyklistů spolu s uplatněním zeleně. Svou roli jistě sehrála i nedávná opatření v návaznosti na náměstí, kde byl vybudován autobusový terminál. Začíná zde i cyklostezka, která vyvede uživatele bezpečně z centra do volné krajiny Českého Švýcarska.
Městský mobiliář v kostce
Nároky materiálů (Martin Ježek, Karim, s. r. o.):
litina: masivní a těžká; nevýhodou je křehkost a náchylnost ke korozi;
ocel: »bezúdržbová« při použití kvalitní povrchové úpravy (žárový zinek a vrchní barevný lak);
dřevo: klasický přírodní materiál, náročná údržba;
imitace dřeva, plasty: netřeba provádět opravné nátěry; nevýhodou je tvarová nestálost a vzhled.
Libor Navrátil (Mevatec, s. r. o.):
»Nejžádanější jsou betonové koše s kompletním vybavením plechovými vložkami a různými typy vík (lakované, s popelníkem, nerezové). Výhodou je bezúdržbový povrch z "vymývaného betonu" a hmotnost omezující vandalismus. Oblíbené jsou i kovové závěsné koše, které lze kotvit k podkladu a ochránit před poškozením či krádeží. K betonovým košům jsou žádané i lavičky a stoly z téhož materiálu, dovybavené plastovými sedáky a opěradly.«
Regenerace Křinického náměstí v Krásné Lípě na Děčínsku pozvedla nejdůležitější veřejné prostranství města esteticky i technicky.
FOTO: ARCHIV MĚSTA KRÁSNÁ LÍPA