01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potřebě poskytovat sociální služby neodpovídá stav financí

V posledních letech přibývá obcí, které podporují zajištění specifické péče pro osoby s různým druhem omezení. Výstavba a provoz těchto zařízení jsou v mnoha ohledech náročné.

Příkladem dobré praxe je Centrum sociálních služeb ve Vysokém Mýtě. Podnět k jeho vybudování vzešel především ze strany poskytovatelů sociálních služeb v samotném městě a okolních obcích. Ti si předem zjistili potřeby klientů a zájemců o předpokládané služby. Jednalo se zejména o osoby s mentálním a tělesným handicapem, ale také o nevidomé osoby a další sociálně a zdravotně znevýhodněné. Rozhodující pak byla ochota zastupitelů města podniknout kroky k vybudování takového centra. K rozšíření stávajících služeb se přiklonil i Pardubický kraj, neboť daný záměr vycházel z krajského Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb.


SPOLUPRÁCE INVESTORA A POSKYTOVATELŮ SLUŽEB

Podle vysokomýtského starosty Ing. Miloslava Souška probíhala výstavba od května 2009 bez problémů. Byla financována dotací z ROP Severovýchod se zapojením Pardubického kraje a rozpočtu města.

Jednotliví poskytovatelé služeb se podíleli již na přípravě projektu. Mohli si sami částečně navrhovat své prostory a dávat podněty k dodatečným úpravám, např. snížení kuchyňských linek pro vozíčkáře. Všechny prostory centra jsou bezbariérové, takže jsou dobře přístupné všem klientům. Pro vnitřní vybavení jsou příznačné moderní prvky, které si vyžadují jednotlivé handicapy specifické klientely.

Prostory pro pobytové služby jsou koncipovány jako bytové jednotky s vlastním sociálním zařízením, kuchyňkou a pokoji. Rovněž pro klienty, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík, jsou byty přizpůsobeny tak, aby vyhovovaly jejich možnostem a oni byli co nejméně závislí na pomoci jiných. Proto mají specificky upravené WC, stejně jako koupelnu nebo kuchyňskou linku.

SPECIÁLNÍ SLUŽBY SDRUŽENÉ POD JEDNOU STŘECHOU

Objekt byl předán uživatelům vloni v září. Nové působiště v něm našlo občanské sdružení Berenika, které poskytuje denní stacionář, chráněné bydlení, odlehčovací služby a chráněnou dílnu (kavárnu) pro osoby s mentálním a tělesným postižením. Stejné cílové skupině se věnuje Základní a praktická škola Svítání Pardubice, která má v centru dvě třídy.

Dále tam zřídilo SKP-CENTRUM azylový dům pro matky s dětmi. Působí tam i Centrum pro rodinu Kujebáček, Česká abilympijská asociace Pardubice, Tyflo centrum Pardubice, Oblastní charita Ústí nad Orlicí a Občanská poradna. Jednotlivé organizace úzce spolupracují, některé z nich na sebe v zájmu pokrytí potřeb klientů i přímo navazují. Všechny služby jsou ve své kapacitě buď zcela naplněny nebo jim zbývá několik míst k obsazení.

JAK DOROVNAT CHYBĚJÍCÍ DOTACE?

O potřebě poskytování sociálních služeb dnes nikdo nepochybuje, avšak není snadné zajistit jejich financování. Jak upozorňuje Ing. Soušek, problémy vznikly tím, že se změnily podmínky pro poskytování finančních dotací poskytovatelům sociálních služeb. Dotace ze státního i krajského rozpočtu se citelně snížily a dá se předpokládat, že se budou snižovat i nadále.

V současnosti se na hrazení provozních nákladů podílí společně s vlastníkem objektu - městem jednotliví poskytovatelé poměrnou částí závislou na velikosti pronajatých prostor. Organizace získávají finance z dotací Ministerstva práce a sociálních věcí, Vysokého Mýta, z příspěvků od klientů a Pardubického kraje. Ten však, přestože se jedná o služby s celokrajskou působností, podmiňuje celkovou výši své dotace vyšší finanční spoluúčastí města. To intenzivně hledá východiska řešení situace. Je to tím záslužnější, že centrum sociálních služeb představuje společný projekt, který vytváří předpoklady k efektivnější spolupráci různých neziskových organizací.

Centrum sociálních služeb ve Vysokém Mýtě (okr. Ústí nad Orlicí) nabízí svým klientům bezbariérové bytové jednotky.

FOTO: MARTIN ŠAFÁŘ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down