01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S Ligou proti bariérám

Cílem projektu S Ligou proti bariérám, který před rokem spustila brněnská Liga vozíčkářů (www.ligavozic.cz) za podpory Ministerstva pro místní rozvoj, je řešit problematiku přístupnosti staveb a bydlení osobám se sníženou schopností pohybu. Podle vyhlášky č. 398/2009 Sb. o obecných technických...

Cílem projektu S Ligou proti bariérám, který před rokem spustila brněnská Liga vozíčkářů (www.ligavozic.cz) za podpory Ministerstva pro místní rozvoj, je řešit problematiku přístupnosti staveb a bydlení osobám se sníženou schopností pohybu. Podle vyhlášky č. 398/2009 Sb. o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb, musí být veřejně přístupné objekty řešeny jako bezbariérové u novostaveb i rekonstrukcí. Výjimkou jsou rekonstrukce, kde by bezbariérové úpravy nebyly ze stavebně technických důvodů možné.

PORADENSTVÍ »TROJKOVÝM« OBCÍM

K osobám s omezenou schopností pohybu a orientace (až třetina populace) patří:

osoby postižené pohybově (zejména na invalidním vozíku);

osoby sluchově a zrakově postižené;

osoby pokročilého věku;

těhotné ženy a osoby doprovázející dítě v kočárku;

osoby s mentálním postižením.

Podle projektové pracovnice Ing. Kateřiny Poláčkové navazuje projekt na dosavadní poradenskou činnost Ligy vozíčkářů. Původně měl trvat do prosince 2010, ale vzhledem ke svému uplatnění byl prodloužen i na celý letošní rok.

Hlavní aktivitou projektu je navázat spolupráci s příslušnými stavebními úřady či s úřady obcí s rozšířenou působností, které přiznávají příspěvky na úpravu bytu. Spolupráce obnáší konzultace návrhů řešení bezbariérových úprav, účast na kolaudacích apod. Tyto konzultace jsou zvláště potřebné např. v historických budovách, kde je provedení úprav technicky složité.

»Aktivní spolupráci většinou navazujeme v případě sociálních odborů obcí s rozšířenou působností. Zde je naše nabídka přijímána dobře,« říká Ing. Poláčková. »Stavební úřady nás většinou přesvědčují, že je povinnost řešit bezbariérovost nastavena ze zákona a není třeba našich služeb.«

Do styku s úřady se Liga nejčastěji dostává ve chvíli, kdy s klientem řeší konkrétní problém a je nutné vyjednat s úřadem podmínky a možnosti. Sociální odbory se obracejí o radu, pokud řeší s klientem problém a potřebují objasnit technické detaily či nejasnosti v platné legislativě.

Sociální odbory spolupracují i v rámci propagace programu mezi svými klienty, kteří poté Ligu kontaktují osobně. U stavebních úřadů jde většinou o případy, kde přesné řešení podle legislativy není možné a je nutné najít jiné vhodné řešení.

KONZULTACE OSOBNÍ I DÁLKOVÁ

»V loňském roce jsme navázali spolupráci s devíti stavebními úřady a pěti sociálními odbory obcí s rozšířenou působností. Letos postupně oslovujeme další úřady,« přibližuje Ing. Poláčková.

»Velice často se na nás obrátí jednotlivec s tím, že na nás byl odkázán některým z úřadů. Ke spolupráci dojde většinou tak, že dotyčná osoba, případně investor nebo projektant, řeší s příslušným úřadem stavbu, a ze strany tohoto úřadu není zcela jasné, zda daný objekt splňuje podmínky bezbariérovosti či nikoliv.«

Na Ligu se také někdy obracejí přímo úředníci z příslušného úřadu, většinou s doplňujícími dotazy. Přednostně Liga oslovuje úřady z Brna a okolí. Konzultace je schopna poskytovat celorepublikově, ovšem pouze telefonicky, e-mailem apod. Pokud některá stavba vyžaduje osobní návštěvu, pak ji lze vykonat pouze v Brně a okolí.

»Jestliže chce některá instituce využít našich poradenských služeb v oblasti bezbariérového přístupu, může tak učinit přímo bez ohledu na již navázanou spolupráci s příslušnou obcí,« uzavírá Ing. Poláčková.

Časté bariéry u veřejných budov

U novostaveb: zejména dveře prosklené v celé své výšce, bez jakékoliv ochrany proti najetí vozíku, chybějící podélné madlo u vstupních dveří, nedostatečné barevné (kontrastní) označení prosklených dveří oproti pozadí, nevhodně vytvořené zábradlí u schodišť, případně ramp.

U rekonstrukcí: bezbariérový přístup do objektu pomocí rampy nezohledňuje dostatečně velkou manipulační plochu před a za rampou. Zároveň se u dílčích rekonstrukcí zapomíná na širší návaznosti: např. v objektu je vytvořeno bezbariérové WC, ale přístup k němu je možný pouze po překonání jednoho schodu aj.

Hlavní zásady bezbariérovosti pro osoby s omezením pohybu: Bezbariérový přístup k objektu, dostatečně široký vstup (0,9 m), uvnitř objektu žádné výškové rozdíly (max. 2 cm), v místech, kde je předpoklad změny směru minimální manipulační prostor (před nástupem do výtahu, před a za rampou, před vstupem do místnosti apod.) - kruh o průměru 1,5 m a bezbariérové, správně navržené a dostatečně velké WC.

Zdroj: Liga vozíčkářů

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down