01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pardubice - město sportu

Lékařské výzkumy přinášejí varovné výsledky týkající se fyzické zdatnosti populace zejména dětí a mládeže. Kromě rodičů mohou ke změně životního stylu mladých lidí přispět města a obce. Na jejich rozhodnutí totiž záleží, zda na svém území podpoří vznik a fungování sportovišť.

Pardubice si do svého Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) zařadily kromě jiného modernizaci Sportovního areálu TJ Sokol Pardubice I. Starostka Sokola Ing. Lenka Pařízková potvrdila, že »bez aktivní pomoci města by celková rekonstrukce ani nebyla možná«.

VYUŽITÍ AREÁLU A DALŠÍ PLÁNY

Z fondů EU se podařilo získat asi 30 mil. Kč, zbývajících 12 mil. Kč pokrylo město, Pardubický kraj, příslušná sokolská jednota a Česká obec sokolská. Nový areál tvoří tartanová atletická dráha, nafukovací hala pro sálové sporty a k celkovému vybavení sportoviště patří dále hřiště s umělou trávou (viz obr.). Nejmenší návštěvníci mohou využít prolézačky a jiné pohybové atrakce.


Stavební práce trvaly od února do září 2010, areál byl otevřen v listopadu. Tělovýchovné zařízení leží v centru Pardubic a bývá pravidelně vytíženo až na 90 %. K tomu přispívá i příznivé vstupné, které odpovídá nutným nákladům na provoz a údržbu. Areál využívají především oddíly sdružené pod TJ Sokol Pardubice I. Dále jsou to v dopoledních hodinách střední školy z blízkého okolí a odpoledne i atleti AC Pardubice a sportovci z různých spolků.

Jako další se sokolským činovníkům podařilo zajistit finance pro rekonstrukci tribuny u venkovních antukových dvorců. Předpokladem získání dotace byl kvalitní projektový záměr prodiskutovaný se všemi zainteresovanými subjekty a kvalitní příprava projektové dokumentace. Nejdůležitějším bodem je však zajištění finančních prostředků na celý projekt. »Domníváme se, že do přípravy a rozjetí projektů se musí jít i v případě, že se nepodaří zajistit hned na začátku stoprocentní krytí celého rozpočtu. Kdybychom na to čekali, tak bychom ani jeden z projektů nikdy nerozjeli,« komentuje Mgr. Miroslav Janovský, místostarosta Sokola.

Regionální rada NUTS II Severovýchod nakonec uvolnila přes 4,6 mil. Kč. Kromě modernizace tribuny půjde o stavbu dalších tréninkových ploch. Náměstek pardubické primátorky Jiří Rozinek dodává, že současně budou venku instalovány posilovací stroje i stůl na stolní tenis.

O ČEM SE JEŠTĚ UVAŽUJE

Projekt modernizace sportovního areálu Na Olšinkách nebyl v předchozích letech jediným, jenž přispěl ke zlepšení podmínek pro soutěžní i rekreační sport. Již pátým rokem slouží zejména mládeži skatepark. Za celoročního provozu nabízí více než 1200 m2 osvětlené a zastřešené plochy a mě-síčně ji využívají stovky mladých sportovců a diváků. Její kvalita se však viditelně zhoršuje. Například po dešti jsou překážky plné vody. Navíc si lidé z okolí stěžují na nadměrný hluk při pořádání akcí.

To vše by se mělo změnit, pokud by se podařilo halu opláštit a rozšířit zázemí o novou plochu pro výuku dětí a další prostor, třeba pro občerstvení a prodejnu sportovního vybavení. Vedení města si podle náměstka primátorky Františka Brendla uvědomuje, že by bylo »nezodpovědné nechránit naši investici«. Ale vzhledem k omezeným finančním zdrojům se musí postupovat po etapách. Nejdříve by se letos mělo začít s opravou překážek na skateparku.

NUTNÁ JE SHODA VŠECH SUBJEKTŮ

Předpokladem zdárného výsledku zamýšlených akcí je shoda všech zainteresovaných subjektů. Bohužel právě k ní v Pardubicích ve všech případech nedošlo. Dokladem toho je neúspěch projektu modernizace fotbalového hřiště na Vinici. Samy tělovýchovné jednoty se nedokázaly domluvit na jeho konečné podobě a tím podle primátorky Štěpánky Fraňkové městu znemožnily, aby se do něho zapojilo a vytvořilo podmínky k získání evropských dotací.

Zajímavou úvahou bylo též vybudování rychlobruslařského areálu v těsné blízkosti města. I zde se kromě jiného ukázalo, že existuje jistá rivalita mezi stoupenci jednotlivých sportovních odvětví, která ztěžuje pozici představitelům města. Ti se přitom zcela oprávněně ptají, jak zajistit provoz areálu po jeho případném vybudování, neboť naplánování příjmů na pokrytí provozních nákladů je důležitou součástí žádosti o dotace. Například zajištění financování provozu a údržby areálu Na Olšinkách je vícezdrojové. Část tvoří příjmy z pronájmů, část dotace města a část příjmy z pořádání různých akcí, například firemních teambuildingů.

Ne všechny záměry se tak i z ekonomických důvodů podařilo zrealizovat. Přesto k Pardubicím stále ještě oprávněně patří přídomek »město sportu«. V nadcházejícím období by ho jistě zvýraznilo, pokud by se ke zdárnému konci podařilo dovést i největší investiční akci sportovně rekreačního charakteru, jejímž výsledkem by měl být moderní aquapark.

Pohled na tartanový ovál, rovinku a oplocené venkovní hřiště s umělou trávou.

FOTO: SOKOL PARDUBICE I

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down