Nabídka finančních produktů pro města a obce je poměrně široká, od jednoduchých účtů až po specializované finanční poradenství, finanční deriváty k zajištění úrokového rizika nebo komplexní majetkové a odpovědnostní pojištění.
Zeptali jsme se v některých bankách a pojišťovnách, jaká je jejich nabídka pro letošní rok a jak obecně vidí další spolupráci s municipalitami.
ANKETA
1. Jaké jsou trendy ve sféře nových finančních produktů pro municipality? Jaké nové produkty, případně balíčky produktů pro ně letos připravujete? O co bývá největší zájem a jak se vaše spolupráce s municipalitami vyvíjí?
2. Změnila něco v této oblasti krize? Splácejí svoje závazky města a obce, nebo i zde roste počet klasifikovaných úvěrů?
3. Jak vypadá budoucnost financování měst a obcí a jejich spolupráce s finančními institucemi?
NÁROK NA INDIVIDUÁLNÍ PORADENSTVÍ
Podle slov Jana Parýzka, ředitele odboru projekty a produkty veřejných financí České spořitelny, nevydal se tento peněžní ústav cestou balíčků pro municipální sféru. »Domnívám se, že ty jsou vhodné spíše pro retailové segmenty a masový trh. U nás platí, že každé město či obec mají nárok na individuální poradenství prostřednictvím našeho bankéře - specialisty na veřejný sektor. Snažíme se veškeré podmínky přizpůsobit individuálním přáním klienta,« zdůraznil Jan Parýzek.
Pokud jde o nové produkty, chce Česká spořitelna společně s municipalitami rozvíjet elektronické systémy vypořádání plateb ve veřejném sektoru (Faktura 24, POS terminály, Platba 24, platby různých poplatků a služeb přímo z webového portálu města a podobně). »V tom vidíme budoucnost. Mladší generace totiž tyto platby preferuje před složenkami a hotovostními platbami,« konstatoval ředitel odboru projekty a produkty veřejných financí ČS.
Poslední dobou také roste zájem měst a obcí o finanční deriváty k zajištění úrokového rizika. Také municipální klienti totiž chtěli využít historicky nízkých úrokových sazeb pro své dlouhodobé úvěry úročené plovoucí sazbou a typickým řešením je úrokový swap.
Z pohledu poptávky po produktech podle zkušeností České spořitelny hospodářská krize nezměnila nic zásadního. Jak Jan Parýzek potvrdil, úvěrová aktivita municipalit zůstává stále vysoká a souvisí s nutností předfinancovat a kofinancovat projekty dotované z evropských fondů. Nezaznamenali v tomto segmentu žádné zhoršování kvality úvěrového portfolia. Procento klasifikovaných úvěrů obcí je v České spořitelně stále velmi nízké.
A jak vidí v České spořitelně další vývoj financování měst a obcí a způsobů jejich spolupráce s bankovními ústavy? »To je právě otázka. Jedno je však jisté: Česká spořitelna u toho určitě nebude chybět,« dodal Jan Parýzek.
JEDNODUCHÝ TRANSPARENTNÍ ÚČET PRO MODERNÍ OBCE
Naopak jen jednoduché produkty městům a obcím nabízí Poštovní spořitelna. Adam Kusý z tohoto peněžního domu k tomu vysvětlil: »Municipalitám nabízíme cenově výhodný program Postkonto Obec. Jde o jednoduchý transparentní účet, který pokrývá všechny základní potřeby moderní obce. Prvních šest měsíců je účet veden bezplatně a v rámci účtu se vydávají tři platební karty zdarma. Program dále obsahuje všechny formy elektronického bankovnictví, měsíční výpisy a 10 příkazů zadaných elektronicky. Účet také nabízí tzv. pásmové úročení v závislosti na výši zůstatku až do výše 1,2 % p. a. V nejbližší době neplánujeme zavedení nových produktů a služeb pro komunální sféru.«
Podle vyjádření Adama Kusého z hlediska splácení závazků municipality pro Poštovní spořitelnu i nadále představují velmi stabilní segment. Objem klasifikovaných úvěrů v této oblasti je v porovnání s ostatními segmenty zanedbatelný.
Poštovní spořitelna počítá s tím, že také v budoucnu si banky podrží svou klíčovou roli zejména v oblastech zajišťování platebního styku, získávání prostředků z dotací a financování rozvoje obcí a měst.
MUNICIPÁLNÍ SFÉRA PATŘÍ KE SPOLEHLIVÝM KLIENTŮM
Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB, uvedla, že v rámci ČSOB Municipálního programu je přímo pro obce, města, kraje i jimi zřízené organizace připravena široká škála produktů a služeb. Jejich podmínky jsou pravidelně aktualizovány a přizpůsobovány požadavkům trhu. Již před koncem loňského roku v ČSOB například uvedli nové možnosti úročení netermínovaných depozit. »V úvěrové oblasti stále převažuje zájem municipalit o předfinancování dotací a spolufinancování projektů podporovaných z fondů Evropské unie a státu. Registrujeme však také požadavky na provozní financování,« upřesnila Pavla Hávová.
Snížení příjmů obcí a měst z rozpočtového určení daní v řadě případů přineslo nutnost přijmout restriktivní opatření v oblasti výdajů. Některé municipality rovněž přehodnocují své záměry a stále více se orientují na uskutečňování projektů, které jim v budoucnu přinesou snížení energetických a dalších provozních nákladů. Města a obce přesto patří podle ČSOB ke spolehlivým klientům, kteří splácejí pravidelně své závazky.
»Náš vztah k našim klientům - městům a obcím - nebyl ani v důsledku recese výrazně poznamenán. Nadále je považujeme za důvěryhodné a spolehlivé partnery, s nimiž hodláme i nadále rozvíjet spolupráci,« shrnula Pavla Hávová.
ÚSPĚŠNÝ PROGRAM POJIŠTĚNÍ MĚST A OBCÍ
Jak uvedl Radek Starosta, vedoucí odboru pojištění podnikatelů Pojišťovny Kooperativa, VIG, tento pojišťovací ústav již delší dobu nabízí svůj úspěšný program pro pojištění měst a obcí. Balíček mimo jiné definuje, které subjekty mohou do tohoto programu vstoupit. Týká se obcí, dále neziskových organizací, které obec zřídila, a také obchodních společností, které zřídila obec a kde je její podíl vyšší než 50 %. Tyto subjekty si mohou sjednat komplexní majetkové a odpovědnostní pojištění ve zvýhodněném režimu.
»V roce 2010 jsme zaznamenali zvýšený zájem o pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetí osobě. Vztahuje se na škody, které se stanou na prostranstvích patřících pojištěnému subjektu, jako například úrazy na chodnících, ale i úrazy, které způsobí například pád sněhu z obecní budovy. Takto pojištěno je u Kooperativy přibližně 600 měst a obcí,« upřesnil Radek Starosta.
»V této souvislosti je nutné zmínit i zvýšení zájmu o pojištění odpovědnosti zastupitelů za škodu způsobenou obci. Pojištění se týká osob, které vykonávají funkci člena zastupitelstva dané obce. Toto pojištění lze sjednat v různých variantách, a to podle funkce, pro niž má být pojistná ochrana sjednána,« uzavřel Radek Starosta.