Cestovní ruch patří k odvětvím, která Královéhradecký kraj dlouhodobě a systematicky podporuje. I proto se stal partnerem konference na podporu regionálního cestovního ruchu na svém území, která se uskutečnila loni 30. listopadu.
Podle Ing. Rostislava Jireše, předsedy Výboru pro regionální rozvoj a cestovní ruch Zastupitelstva Královéhradeckého kraje, smyslem podobných akcí je právě jejich praktický dopad na další pokrok v dané oblasti. »Dokážou-li se pojmenovat potíže, které danou oblast tíží, a proberou-li je zástupci obcí a měst s odborníky ve vzájemné diskusi - a v případě naší konference se to podařilo, tak mohou hledat společná řešení, jak náš kraj pro turisty a další návštěvníky ještě více zatraktivnit. Konference na podporu regionálního cestovního ruchu v Královéhradeckém kraji z tohoto hlediska tedy smysl určitě má. A navíc může napomoci rovněž tomu, aby si reprezentanti místních samospráv také obecně uvědomili, že turistický ruch je průmyslem, který jejich obcím a občanům přináší podstatná pozitiva,« dodává Ing. Rostislav Jireš.
Bude pokračovat spolupráce Královéhradeckého kraje s Biskupstvím královéhradeckým při podpoře turistického ruchu a církevních památek, tak slibně zahájená i účastí zástupce biskupství a jeho zajímavým příspěvkem na listopadové konferenci?
Biskupství královéhradecké považujeme za svého váženého partnera, dosavadní spolupráce v této oblasti má svůj smysl. Významných sakrálních staveb, které jsou důležité i z hlediska svého přínosu pro cestovní ruch, je v našem kraji mnoho. Za všechny uvedu alespoň nádherné stavby Diezenhoferovských kostelů na Broumovsku či Broumovský klášter, který má šanci realizovat projekt na další renovaci. Podobně je to s hospitálem na Kuksu, jehož revitalizace v podstatě již probíhá. Kuks, který navíc turisté míjejí na cestě do Krkonoš či do dvorské zoo, by se měl stát novým magnetem turistického ruchu v našem kraji.
Co podle vašeho názoru dosud ještě některá města, obce, svazky obcí v kraji opomíjejí či nedoceňují v úsilí o posílení turistického ruchu na svém území?
Jedním z opomíjených témat by mohla být smysluplná propagace a její podpora v oblasti turistického ruchu. Jde o to, zda marketing a výdaje, které na něj podnikatelé a veřejné rozpočty vydávají, mají reálný přínos. Zda si najdou svého adresáta, jsou-li pro potenciálního turistu srozumitelné a představují opravdu to, co turista od nich očekává. O tom skutečně zcela přesvědčen nejsem a obecně propagace České republiky v zahraničí v současné době není na úrovni, kterou by si zasloužila. Důležitá je zcela jistě správná prezentace všech turistických oblastí, například na veletrzích cestovního ruchu doma i v zahraničí, budování informačních center, podpora zajímavých podnikatelských záměrů. Nutné je rovněž neustále vylepšovat zázemí a služby pro turisty. Tím kromě jiného myslím i vylepšování dopravní infrastruktury. A hlavně je třeba si uvědomit, že turisté jsou i tím, kdo do území přináší další přidané hodnoty a ne jen potíže, protože ruší »náš klídek«, trousí odpadky a vydělávají na nich jen »ti pražští podnikatelé«, kteří v obci ani nemají sídlo firmy, a »veškerý zisk beztak skončí jinde než u nás«. To lze napravit jen trpělivou komunikací všech stran a možná i trochou úprav v legislativě ve prospěch přímé zainteresovanosti podnikatelů v území, kde tyto činnosti provozují.
Účastníci konference se rozcházeli s tím, že by možná stálo za to příští, tedy už letošní ročník uskutečnit s polskou a německou účastí...
Nejen to, je jasné, že zdaří-li se, budeme se snažit zabezpečit jak německou a polskou spoluúčast ze zahraničí, tak příklady dobrých zkušeností podnikatelů národnostních menšin působících na území našeho kraje (například nizozemských). Letos míříme k už 3. ročníku Konference na podporu regionálního cestovního ruchu v Královéhradeckém kraji. Rádi bychom ji otevřeli také všem studentům oborů hotelnických a gastro v kraji, aby svými prezentacemi a ochutnávkami jimi připravených místních specialit konferenci zpestřili. A nemusí to být pouze tradiční jídla z našeho kraje. Bylo by skvělé, kdyby se svými národními pokrmy předvedli rovněž příslušníci dalších národností a národnostních menšin z našeho kraje, ať už jsou s ním spjati po celé generace, nebo tu začali žít a podnikat teprve v posledních letech. Mou vizí je tak zachytit prolnutí geograficky rozličných kulinářských specialit v čase se zaměřením na běžné úpravy jídel a ukázky stolování.
Broumovska), Středoevropský dialog národů (Jiří Polák) a Česká národní a regionální gastronomie v kontextu cestovního ruchu (Mgr. Josef Neufus).
Součástí přípravy konference byla fotosoutěž Obec přátelská turistům. Zvítězil v ní Ing. Otto Salač, CSc., snímkem »Kuks - tajemství noci«. Snímku »Podzim v Pekelském údolí« autorky Ivy Pavlátové patří druhé místo. Třetí místo za snímek »Listopadové ráno na šancích« si odnesl Ing. Josef Podvalský. Autoři nejlepších snímků obdrží ceny sponzorované Královéhradeckým krajem a jejich práce zároveň poslouží jako předlohy pro vydání pohlednic příslušného města či obce.
Ivan Ryšavý
Ing. Rostislav Jireš
FOTO: ARCHIV
Kuks - tajemství noci. Tak nazval Ing. Otto Salač, CSc., svůj snímek, s nímž zvítězil ve fotosoutěži Obec přátelská turistům (viz též box).
FOTO: OTTO SALAČ
Konference na podporu regionálního cestovního ruchu v Královéhradeckém kraji (30. 11. 2010)
Už 2. ročník konference opět uspořádala agentura PRAGOPUBLIC pod záštitou Mons. Dominika Duky OP, arcibiskupa pražského, metropolity a primase českého, a Bc. Lubomíra France, hejtmana Královéhradeckého kraje, v Kongresovém, společenském a výstavním centru ALDIS v Hradci Králové. Hlavním mediálním partnerem konference byl měsíčník Moderní obec.
Nosné téma konference bylo: Zážitková turistika - Znovuobjevování tradičních duchovních hodnot.
Předneseny byly mj. příspěvky: Katolické památky, církevní akce a duchovní život ve východních Čechách (Ing. Vojtěch Macek, biskupský sekretář Biskupství královéhradeckého), Židovské památky Královéhradeckého kraje v cestovním ruchu (Ing. Jan Kindermann, MATANA, a. s., Federace židovských obcí v ČR), Člověk jako hospodář, správce a ochránce přírody (Ing. Jan Hřebačka, ředitel Správy KRNAP), Destinační management v regionu s významnými církevními památkami (Marcela Lilingová, Agentura pro rozvoj Broumovska, o. s., a Markéta Hanušová, Společnost pro destinační management Broumovska), Středoevropský dialog národů (Jiří Polák) a Česká národní a regionální gastronomie v kontextu cestovního ruchu (Mgr. Josef Neufus).
Součástí přípravy konference byla fotosoutěž Obec přátelská turistům. Zvítězil v ní Ing. Otto Salač, CSc., snímkem »Kuks - tajemství noci«. Snímku »Podzim v Pekelském údolí« autorky Ivy Pavlátové patří druhé místo. Třetí místo za snímek »Listopadové ráno na šancích« si odnesl Ing. Josef Podvalský. Autoři nejlepších snímků obdrží ceny sponzorované Královéhradeckým krajem a jejich práce zároveň poslouží jako předlohy pro vydání pohlednic příslušného města či obce.