01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jiný pohled na městské investice

JESSICA, společná evropská podpora udržitelných investic do městských oblastí (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas), byla v Moravskoslezsku oficiálně zahájena letos 8. února. Předcházela tomu více než roční příprava. Následným podpisem smlouvy o financování holdingového fondu JESSICA mezi Regionální radou Moravskoslezsko a Evropskou investiční bankou se region vydal na dlouhou a neprobádanou cestu.

Finanční a ekonomická realita dává tušit, že zítra nebude možné přistupovat k rozvojovým záměrům stejně jako včera, kdy se veřejné (a zejména evropské) zdroje považovaly za takřka nevyčerpatelné. S vysokou jistotou tenčících se zdrojů a narůstající cenou peněz je o to více třeba vážit všechny proměnné, které vstupují do rovnice budování evropské prosperity - stárnutí populace a měnící se demografii, technologický pokrok, mobilitu lidí a kapitálu apod. Vyvstávají proto otázky: Jak zaručit dlouhodobou efektivitu veřejné správy, nebo alespoň udržet dnešní úroveň služeb? Jak maximalizovat přínos pro obyvatele?

JAKÉ MOŽNOSTI SE NABÍZEJÍ?

Městská problematika je v posledních letech na výsluní zájmu. V Evropě se stále více prosazuje přístup založený na tzv. pólech růstu, za které jsou považovány prosperující a silná města. Ta v minulých letech zažívala boom veřejných i privátních investic, mnohdy založený na optimistických očekáváních.

Dnešek tedy představuje tvrdou konfrontaci s realitou. Města (stejně jako privátní firmy) soutěží na globálním trhu - o obyvatele, peníze, investice, vzdělané lidi, umění či kulturu. Vítězem nebude ten, kdo pouze investuje nejvíce peněz a maximalizuje své nemovitostní portfolio, ale ten, kdo dokáže své investice realizovat bez dluhového financování, kdo za investované peníze zabezpečí nejvíce pozitivních výsledků pro své »zákazníky«, kdo dokáže tyto pozitivní efekty zabezpečit levně a efektivně. A také ten, kdo zvládne svou politiku v čase měnit a přizpůsobit se novým podmínkám. Neboť v globálním světě starostové a primátoři měst tyto podmínky již nevytvářejí, ale jen stěží korigují.

Městům se proto nabízí několik možností: provázat svou rozvojovou strategii s klíčovými vnějšími a vnitřními aspekty a učinit ji »silnější«, hledat finanční zdroje a nové znalosti u soukromých partnerů, více sledovat a hodnotit strategickou rovinu výsledků (lidský kapitál, privátní investice, efektivita, inovace apod.) na úkor monitoringu aktivit a výstupů (činnosti úředníků, nemovitý majetek) a rovněž rozlišovat projekty z hlediska jejich nákladů, výnosů a přínosů.

JESSICA JAKO NÁSTROJ ZMĚNY

JESSICA jako nový nástroj strukturálních fondů přináší změnu v městském managementu i v samé podstatě investování. Jakkoli je nejpodstatnější integrovaná rozvojová strategie, bez kvalitního nástroje realizace zůstane pouze na papíře či v hlavách autorů. Při implementaci nástroje JESSICA tak nejde pouze o samotné projekty, ale především o posunutí vnímání realizace udržitelné strategie rozvoje města.

Jak se pozná nástroj JESSICA v praxi:

připravované a realizované projekty městského rozvoje jsou součástí integrované strategie udržitelného rozvoje města (v případě ČR je implementována metodika Integrovaného plánu rozvoje města - IPRM),

v rámci zavádění nástroje se ustaví profesionální struktura, která má za úkol poskytování finančních prostředků formou půjček, záruk či podílových vkladů. Tato struktura povinně obsahuje tzv. fondy městského rozvoje (Urban Development Funds - UDF)a nepovinně tzv. holdingový fond (HF),

fondy městského rozvoje financují zejména projekty s finanční návratností, které není nezbytné financovat dotačním způsobem, a vytvářejí tak projektová portfolia, případně hledají soukromé partnery pro jejich financování nebo řízení,

financující subjekty, tj. řídicí orgány operačních programů či holdingové fondy, které operují v jejich zastoupení, hledají spíše cesty a podmínky investování (investiční nástroje) než jednotlivé projekty,

finanční zdroje se po skončení investičního cyklu vracejí zpět do systému a slouží dalším projektům městského rozvoje.

PŘÍNOSY SYSTÉMU JSOU NASNADĚ

Vlastníci projektů budou motivováni hledat efektivní způsoby jejich realizace, jelikož získané finance musí po čase vrátit poskytovateli. Do procesu financování se mohou zapojit experti ze soukromého sektoru a přinést nové kompetence (řízení projektů a rizik, finanční plánování a monitoring, development nemovitostí apod.). Vyvážené portfolio projektů může představovat dlouhodobý nástroj městského rozvoje. Finančníci a klíčoví aktéři sledují více systémovou rovinu než jednotlivé operace. Rovněž je tu šance na »recyklaci« finančních zdrojů a jejich zapojení do dalších projektů.

JESSICA není univerzálním řešením pro všechny části integrované strategie, vždy bude nezbytné uskutečnit čistě dotační projekty, které si na sebe »nevydělají«.

Nabízí však řešení pro projekty s nízkou finanční a vysokou socioekonomickou návratností, otevírá nové segmenty trhu a může působit pákovým efektem při využití privátních zdrojů.

DANIEL FOLTÝNEK
národní expert u Evropské investiční banky na pozici místního zástupce JESSICA HF Moravskoslezsko

JESSICA v Moravskoslezsku

Moravskoslezsko učinilo na jaře tohoto roku převodem 500 milionů korun do nástroje JESSICA první významný krok. Podle dalšího plánu bude letos na podzim uveřejněna první výzva na fondy městského rozvoje (UDF), v průběhu jara 2011 budou nabídky jednotlivých UDF hodnoceny a započne fáze jednání o operačních smlouvách. Poté mohou UDF uzavírat investiční smlouvy s vlastníky projektů a započne samotný investiční proces. Lze předpokládat, že v roce 2012 budou finanční prostředky na projektových účtech a započne fáze postupného navrácení peněz.

Partnerem Regionální rady Moravskoslezsko v procesu zavádění nástroje JESSICA je Evropská investiční banka (EIB), v současnosti nejzkušenější subjekt, který řídí v Evropě celou řadu obdobných fondů s celkovým objemem přibližně 1,5 miliardy eur. Přes cenné znalosti a zkušenosti EIB je role banky časově omezená. Má za úkol proces zahájit a investovat první vklad. Region pak má jedinečnou šanci osvojit si nezbytné kompetence, a být tak schopen sám, kvalitně a rychle zahájit »další kolo« JESSICA investování, které podle všeho přijde již po roce 2014 a bude pravděpodobně pracovat s řádově většími finančními objemy.

Daniel Foltýnek, národní expert u Evropské investiční banky na pozici místního zástupce JESSICA holdingového fondu Moravskoslezsko.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down