01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regulace? Ale tak, aby nebyla poznat

Řeč je o projektu Energetická optimalizace systému veřejného osvětlení, jímž si Bílovice na Uherskohradišťsku vybojovaly nominaci do letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2010 v kategorii Obec. Bílovice hospodaří s ročním rozpočtem ve výši zhruba 16 mil. Kč, přičemž na veřejné...

Řeč je o projektu Energetická optimalizace systému veřejného osvětlení, jímž si Bílovice na Uherskohradišťsku vybojovaly nominaci do letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2010 v kategorii Obec.

Bílovice hospodaří s ročním rozpočtem ve výši zhruba 16 mil. Kč, přičemž na veřejné osvětlení radnice vynakládá více než 210 tisíc korun ročně. Možnost úspor se jevila i v omezení této položky. Jak však s veřejným osvětlením naložit, když je v obci nechtěli vypínat a nechávat občany potmě?

VYSOKOTLAKÉ SODÍKOVÉ VÝBOJKY ZA RTUŤOVÉ

Projekt úsporných opatření začal u většiny světelných zdrojů, na nichž se zastaralé rtuťové výbojky o příkonu 150 a 250 W vyměnily za modernější - vysokotlaké sodíkové s příkonem 70, resp. 100 W, avšak s vyšší svítivostí. »Až pak mohla přijít na řadu regulace, snižující příkon do soustavy veřejného osvětlení. Rtuťové výbojky totiž nedovedou s regulací "spolupracovat" a při snížení výkonu by prostě zhasly,« podotýká starosta Bílovic Ing. Jiří Dohnal. »Regulaci intenzity osvětlení umožňují dva regulátory osazené do dvou největších odběrných míst.«

Od 24. hodiny do 4. hodiny ranní se tak nyní v Bílovicích reguluje intenzita veřejného osvětlení. Příkon do soustavy klesá o zhruba 35 %, což přináší měsíční úsporu asi 7 tisíc korun. Jinak řečeno, obec teď ročně odebere pro své veřejné osvětlení asi o 40 tisíc kWh za rok méně než dříve.

PASPORTIZACE PODMÍNKOU

»Základem projektů tohoto druhu je pasportizace veřejného osvětlení i s různými variantami možných úspor,« poznamenává Ing. Jiří Dohnal. »Jednou z nich bylo úplné vypnutí veřejného osvětlení v ranních hodinách. Víme, že některé obce k tomu pod tlakem cen elektrické energie sahají. Ale my jsme až tak daleko jít nechtěli. Regulace samozřejmě nemá nějaká zvláštní pravidla a v jejím rámci lze příkon do soustavy snížit ještě víc. Ovšem my se držíme zásady, že občan by neměl změnu poznat. Nikomu nesmí přijít na mysl, že "pouliční lampy svítí nějak málo". Občané pochopitelně byli o projektu informováni - a protože se o regulaci příliš mezi lidmi nemluví, neřkuli abychom zaznamenali nějakou stížnost, věřím, že to byla akce úspěšná.«

REALIZAČNÍ FIRMĚ OBEC SPLÁCÍ TOLIK, KOLIK PROJEKTEM UŠETŘÍ

Největšími nákladovými položkami projektu byly výměna výbojek (0,24 mil. Kč) a nákup regulátorů (každý za 0,13 mil. Kč). Projekt zajistila zlínská společnost Akté, s níž se radnice domluvila na úhradě nákladů formou splátkového kalendáře, kdy částka, kterou obec pravidelně splácí, zhruba kopíruje výši dosažených úspor. »Proto se v obecním rozpočtu neprojeví žádný výkyv v plánovaných výdajích a po splacení nákladů už budeme jenom šetřit,« vysvětluje Ing. Jiří Dohnal. Starosta Bílovic tak v podstatě shrnuje princip, na němž je založena metoda EPC (Energy Performance Contracting), podle níž se uskutečněný projekt splácí z prokazatelně dosažených úspor nákladů na energie.

A co by Ing. Jiří Dohnal doporučil obcím, které by chtěly uskutečnit podobný projekt? »Poradil bych jim, aby si prověřily stav veřejného osvětlení a vyhodnotily si, zda by nebylo výhodnější vyměnit světelné zdroje. Ale je třeba si i spočítat, zda se investice do regulace vůbec vyplatí. Není totiž vhodné regulovat příliš malý okruh, protože náklady s tím spojené pak mají dlouhou dobu návratnosti. Doporučuji rovněž obrátit se na firmu, která už má s realizací podobných systémů zkušenosti. Jinak se není čeho bát a všem, kteří mají o takovou investici zájem, radím, aby neváhali. Vyplatí se!«

Moderní vysokotlaké sodíkové výbojky najdete v Bílovicích také v místním zámeckém parku. V zámku v roce 1854 pobýval a tvořil malíř Josef Mánes. Intenzitu veřejného osvětlení v obci ovládají dva regulátory (jeden z nich je vidět na pravém snímku).

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down