01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konference v kapli

Pro starosty, tajemníky a úředníky uspořádala společnost Regionservis, s. r. o., koncem června konferenci v pražské Betlémské kapli, na které se hovořilo zejména o aktuálním stavu veřejných financí. Města a obce hospodařily v roce 2009 - na rozdíl od státu - vcelku zodpovědně. (Podrobně o...

Pro starosty, tajemníky a úředníky uspořádala společnost Regionservis, s. r. o., koncem června konferenci v pražské Betlémské kapli, na které se hovořilo zejména o aktuálním stavu veřejných financí. Města a obce hospodařily v roce 2009 - na rozdíl od státu - vcelku zodpovědně. (Podrobně o hospodaření obcí v roce 2009 na str. 8-9 - pozn. redakce.) Kvůli poklesu příjmů ze sdílených daní ale musely čerpat chybějící prostředky většinou ze svých finančních rezerv.

Jak však konstatoval Jan Zikl, ředitel odboru financování územního rozpočtu a programového financování Ministerstva financí, některé obce mají vážné problémy. »Je to mj. obec Prameny na Chebsku, kde totálně selhaly kontrolní mechanismy. Prakticky se tam nevedlo účetnictví, evidence došlé pošty, neplatilo se sociální a zdravotní pojištění za zaměstnance atd. Výsledkem je, že obec s ročním rozpočtem 1,8 milionu korun má dluhy ve výši 80 milionů korun. Jde o první obec, jejíž obyvatelé nechtějí samosprávu. Vzniklou situací se zabývají ministerstva financí a vnitra. Je to však selhání jedinců, nikoli systému.«

Asi pět obcí má finanční potíže kvůli nevydařeným podnikatelským záměrům z minulosti. »Tyto obce ještě mají majetek, který mohou prodat. Spolu s příjmy ze sdílených daní jim to postačí k postupné úhradě dluhů.«

Rozpočtům obcí hrozí i další rizika. »Již 5 až 10 % projektů realizovaných v oblasti cestovního ruchu a financovaných z regionálních nezvládá plnit pětiletou udržitelnost stanovenou EU,« upozornil Zikl.

Důležité je také informovat obyvatele o skutečných výdajích na zajišťovaní služeb v obcích. Zdůraznil to ve svém příspěvku Ing. Luděk Tesař, ekonom a odborník na problematiku financování rozpočtů územních samosprávných celků. »Například město s 5000 obyvateli postaví s pomocí dotace ve výši několika desítek milionů korun sportovní zařízení, ovšem s dalšími miliony na jeho provoz již nepočítá. Občan, který zaplatí například 40 Kč jako vstupné do bazénu, by však měl vědět, že dalších 60 Kč doplácí jeho obec. Samosprávy by měly nastavit poskytování veřejných služeb tak, aby bylo efektivní. A nečerpat dotace jen proto, že jsou.«

Starosta Husince Robert Klesner převzal od společnosti Regionservis šek na 50 tisíc korun, které město použije na dokončení opravy zdi u rodného domu Jana Husa.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down