01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Menší obce a města vyhlížejí poslední šance na peníze z EU

Naděje malých obcí a středně velkých měst z Moravskoslezska na dotace ze strukturálních fondů EU v letech 2007-2013 se s přibývajícím časem zmenšují. Je to jeden ze závěrů konference Evropské fondy 2007-2013: ještě je šance! Dosvědčují to i statistiky čerpání peněz v rámci Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko. I přesto nejsou investice obcí a měst uzavřenou kapitolou.

Většina ze zbývajících prostředků ROP Moravskoslezsko je vázána na podporu projektů úzkého spektra žadatelů o dotace - kraje, dopravců nebo statutárních měst. Pro malé obce a města mnoho nezbývá. Důvod je přitom prostý: Aktivita těchto sídel zapříčinila vyčerpání většiny peněz určených výhradně na jejich rozvoj. Existují ale výjimky. Nedostatečná poptávka po dotacích je například na výstavbu cyklostezek. Šanci mají obce, města i svazky obcí.

MALÉ OBCE: FAKTICKY VYČERPÁNO

Zvlášť na rozvoj obcí s 500 až 5000 obyvateli jsou na celé období vyhrazeny přibližně 1,4 miliardy korun z ROP Moravskoslezsko. Na podpořené projekty již připadlo 1,25 miliardy korun. Vzhledem k vysoké a neuspokojené poptávce z předchozích kol se o zbývajících 150 milionů korun mohou ucházet pouze neúspěšné projekty z předchozího kola příjmu projektů. Přidat se mohou ještě žádosti podpořené krajským dotačním titulem na přípravu projektové dokumentace 2008 a 2009. Jde o desítky projektů. I při pravidlu jeden projekt na obec se nemůže dostat na všechny. Předpokladem úspěchu je proto dosáhnout co nejlepšího výsledku v hodnocení, a vyhnout se tak linii, která ohraničuje 150 milionů korun. Příjem projektů začíná 8. srpna a potrvá do 8. října.

STŘEDNÍ MĚSTA: JEŠTĚ ČEKÁ NADÍLKA

Jen o málo růžovější situace čeká obce a města s 5 až 50 tisíci obyvateli. Dříve úspěšní žadatelé si řekli o 700 milionů korun z ROP Moravskoslezsko. V nejbližších týdnech bude rozhodnuto o aktuálně hodnocených projektech školské a volnočasové infrastruktury. Uvolněno má být 400 milionů korun. O stejné peníze, tentokrát na občanskou vybavenost a veřejná prostranství, se středně velká města mohou ucházet od konce srpna do 13. října. Po vyhodnocení těchto projektů již volných prostředků pravděpodobně mnoho nezbude.

NEJVÍCE PENĚZ DO VELKÝCH MĚST

Největším otazníkem je zatím pomalejší tempo čerpání, které nabrala některá moravskoslezská statutární města při realizaci svých integrovaných plánů rozvoje. Jsou na ně vyhrazeny přibližně tři miliardy korun z ROP Moravskoslezsko.

»Důvody lze hledat hlavně v náročnosti přípravy větších a nákladných projektů, částečně i v hospodářské krizi,« vysvětluje Ing. David Sventek, MBA., ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde projekty administrují a hodnotí. »Rychlost ale není jediným faktorem úspěchu. Pomalejší tempo vyvažuje například vysoká ekonomická výnosnost podpořených projektů nejen ve vztahu k projektům velkých měst, ale i k celkové administraci programu.«

EKONOMICKÁ EFEKTIVITA

Získat dotaci z ROP Moravskoslezsko znamená projít úspěšně hodnocením. Doložit formálně, co je potřeba, a prokázat kvalitu. Kromě nezbytných finančních ukazatelů počítá systém hodnocení také s doložením a oceněním celospolečenských přínosů a nákladů, které s sebou každý projekt nese. Rozhodující u projektů nad 10 milionů korun celkových nákladů je přitom dosažená míra ekonomického vnitřního výnosového procenta (ERR). Ukazuje ekonomickou návratnost vložené investice ve vztahu k cílovým skupinám projektu. Pro získání požadované dotace v plné výši nemůže být nižší než 5,5 %. Jsou ale i projekty s nejvyšším možným, 20% ERR. Strategickým cílem regionální rady je dosáhnout hranice minimálně 8 %. Aktuální stav se blíží 11 %. »Dosažený výsledek je důkazem, že jsou podpořené projekty skutečnou investicí do naší budoucnosti, a ne spotřebou současnosti,« tvrdí Ing. David Sventek, MBA.

UMÍ INVESTOVAT

Nejvyšší hodnoty efektivity dosahují obecně projekty z oblasti cestovního ruchu nebo regenerace brownfields. Najdou se také vysoce ekonomicky návratné investice obcí a měst do jejich vybavenosti. Příkladem pro nejmenší obce jsou Řepiště. Výstavba tamní tělocvičny získala v krajské soutěži Vesnice roku 2010 ocenění za nejlepší projekt ze strukturálních fondů. Dosažená míra ERR u této 34milionové investice je 20 %. Totéž se týká projektu výstavby dopravního hřiště v Odrách, do kterého město i s přispěním peněz z EU vložilo více než 17 milionů korun. Stejné hodnoty dosáhla výstavba terasy Slezskoostravského hradu, která rozšířila kapacitu hradu pro konání kulturních a společenských akcí. Za 10milionovou investicí stojí město Ostrava. Jsou to inspirace pro připravované žádosti o dotace.

MICHAL SOBEK
manažer vnější komunikace Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko

Nová terasa Slezskoostravského hradu se návštěvníkům otevřela koncem minulého roku.

Obec Řepiště na Frýdecko-Místecku s 1600 obyvateli zvládla nákladnou výstavbu tělocvičny a ještě za ni byla oceněna.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down