Díky programu česko-švýcarské spolupráce, který koordinuje Ministerstvo zahraničních věcí, se 20 českých odborníků na cyklistiku seznámilo s turistickým projektem Schweizmobil. Myšlenka vyznačit vybrané turistické trasy tak, aby vznikla síť, která komplexně propojí všechny formy měkké turistiky, je...
Díky programu česko-švýcarské spolupráce, který koordinuje Ministerstvo zahraničních věcí, se 20 českých odborníků na cyklistiku seznámilo s turistickým projektem Schweizmobil.
Myšlenka vyznačit vybrané turistické trasy tak, aby vznikla síť, která komplexně propojí všechny formy měkké turistiky, je ve Švýcarsku stará asi osm let. Celá síť tras stojí na uzlových bodech, z nichž turista může pokračovat dále pěšky, na kole, po vodě či na in-line bruslích. Uzlové body se vybíraly tak, aby splňovaly několik kritérií - jde především o služby ubytovatelů, možnost půjčení kol nebo dopravu vlakem.
Iniciativa Nadace SchweizMobil získala podporu jak národní turistické centrály Schweiz Tourismus, tak regionální a místní správy i turistických organizací. Pro ČR je projekt o to zajímavější, že před jeho zavedením se švýcarská turistika nacházela v podobně nepřehledné situaci jako v současné době ta česká.
»Sítě stezek pro pěší a cyklisty, nemluvě o vodáckých trasách jsou u nás nepropojené a navíc jsou značené různými systémy, často bez návaznosti na ubytovací služby. Švýcarský model nám pomohl udělat si jasnější představu o tom, co vše je třeba u nás pro rozvoj cykloturistiky udělat. Dílčí věci chceme využít již v připravovaném projektu Česko jede,« říká Daniel Mourek z Nadace Partnerství.
Spolupráce Nadace Partnerství se švýcarskými partnery bude pokračovat. »Na podzim k nám přijedou zástupci Nadace Schweizmobil a my bychom jejich zkušenosti chtěli představit zájemcům formou přednášek a workshopů,« dodává Mourek.
Přibližně před osmi lety vznikla ve Švýcarsku myšlenka vyznačit vybrané turistické trasy tak, aby se vytvořila síť, která komplexně propojí všechny formy měkké turistiky.
FOTO: ARCHIV