01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Změny v zákoně proti kouření a alkoholu

Od letošního 1. července se zpřísňuje zákon proti kouření a alkoholu. Jaké pravomoci budou mít obce? Konkrétně jde o zákon č. 305/2009 Sb., kterým se mění zákon č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami. Podle této...

Od letošního 1. července se zpřísňuje zákon proti kouření a alkoholu. Jaké pravomoci budou mít obce?

Konkrétně jde o zákon č. 305/2009 Sb., kterým se mění zákon č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami. Podle této novely osoby pověřené řízením státních orgánů, orgánů územních samosprávných celků, zařízení zřízených státem nebo územním samosprávným celkem poskytujících veřejné služby musí zajistit, aby lidé v těchto budovách byli chráněni před škodami působenými kouřením. Prakticky jde o stanovení zákazu kouření. Týká se to i občanů, kteří do těchto objektů vstupují a vyřizují si tam úřední záležitosti.

Novinkou je zákaz kouření ve veřejných místech. Jsou to veřejnosti volně přístupné uzavřené prostory, vnitřní prostory budov státních orgánů a orgánů územních samosprávných celků, vnitřní prostory zařízení zřízených státem nebo územními samosprávnými celky, vnitřní prostory budov související s veřejnou dopravou.

Významné je nové ustanovení, podle něhož je zákaz kouřit na krytých nástupištích, přístřešcích a čekárnách veřejné silniční a drážní dopravy a městské hromadné dopravy (MHD) s výjimkou stavebně oddělených prostor ke kouření vyhrazených.

Novela nestanovila absolutní zákaz kouření v zařízeních společného stravování. Provozovatel tohoto zařízení je však povinen u vstupu viditelně označit, zda jde o nekuřácké nebo kuřácké zařízení nebo zařízení s vyhrazenými prostory pro nekuřáky nebo kuřáky. Vymezí-li provozovatel zařízení veřejného stravování prostory, v nichž je kouření povoleno, musí mít zajištěné dostatečné větrání. Je povinen je stavebně oddělit od prostor, v nichž je kouření zakázáno.

Novela stanovila nové oprávnění obcí v § 9a, které mají samostatnou působnost. Mohou závaznou vyhláškou dočasně nebo trvale zakázat kouření na veřejně přístupných dětských hřištích, veřejně přístupných sportovištích, nebo ve vnitřních prostorách budov určených pro pořádání sportovních, kulturních a společenských akcí, anebo na sportovních, kulturních a společenských akcích, pokud jsou tato místa nebo akce určeny nebo vyhrazeny osobám mladším 18 let.

Změny jsou i v opatřeních proti alkoholismu. Osoby, které jsou zjevně pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek a bezprostředně ohrožují sebe nebo jiné osoby, veřejný pořádek nebo majetek, nemohou vstupovat například do všech veřejných prostor, kde by mohly způsobit sobě nebo jiné osobě škodu nebo vzbudit veřejné pohoršení. Nesmí rovněž vstupovat do veškerých prostředků veřejné dopravy a budov souvisejících s veřejnou dopravou, do přístřešků zastávek a nástupišť veřejné silniční, drážní a MHD. Pořadatelé sportovní akce jsou povinni nejen zabránit vstupu osobám, které jsou pod vlivem alkoholu, ale nesmí umožnit prodej nebo podávání alkoholických nápojů na těchto akcích s výjimkou výčepního piva do 10 hmotnostních procent.

Opatření proti nežádoucímu požívání alkoholu mohou učinit obce v samostatné působnosti. Mohou omezit nebo zakázat v určitých dnech nebo hodinách nebo na určitých místech prodej, podávání a konzumaci alkoholických nápojů, a to zejména při konání veřejných kulturních, společenských nebo sportovních akcí, kde je důvodné riziko nárůstu problémů a negativních jevů způsobených jednáním osob pod vlivem alkoholu.

Dodržování povinností, které se týkají zákazu kouření nebo požívání alkoholu, kontroluje obecní policie, Policie ČR, obec v přenesené působnosti a orgán ochrany veřejného zdraví (jde-li o stravovací služby). Kontrolu dodržování zákazu kouření a požívání alkoholu na pracovištích provádějí příslušní vedoucí zaměstnanci podle zákoníku práce.

Sankce (pokuty) mohou ukládat obce, orgány inspekce (za porušení povinností při prodeji) a orgány ochrany veřejného zdraví. Pokuta od 5 tisíc Kč až do 500 tisíc Kč může být uložena fyzické nebo právnické osobě, která poruší zákaz stanovený v zákoně (nezajistí zákaz kouření, prodá tabákový výrobek osobě mladší 18 let, poruší zákaz podávání alkoholu apod.). Nejvyšší sankce od 50 tisíc korun až do 500 tisíc korun může být uložena osobě, která prodá tabákový výrobek, elektronickou cigaretu nebo alkoholický nápoj osobě mladší 18 let. Stejný postih čeká i toho, kdo podá alkoholický nápoj mladistvému (například číšníka v restauraci).

Řízení o uložení sankce lze zahájit do jednoho roku ode dne, kdy se kontrolní orgány o porušení povinnosti dozvěděly, nejpozději však do 3 let ode dne, kdy k porušení povinnosti došlo.

Dodržování zákazu požívání alkoholu a kouření na pracovišti kontrolují orgány inspekce práce podle zákona č. 251/2005 Sb. Při porušení zákazu může být zaměstnavateli uložena pokuta až do 300 tisíc Kč /§ 17 odst. 1 písm. x)/. Pokutu může zaměstnavatel požadovat, případně její část, na zaměstnanci, který se provinil. Zaměstnavatel může uplatňovat nárok až do čtyřapůlnásobku průměrného výdělku zaměstnance.

JUDr. LADISLAV JOUZA
právník

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down