Zásobování energiemi a vodou, doprava, zdravotnické služby, vzdělávání a sociální péče a další základní potřeby musí místní samosprávy zajišťovat pro své obyvatele efektivně, a pokud možno i levně. I v tomto případě však mohou využít všech možností a potenciálu moderních informačních technologií (IT).
Moderní technologie umožňují mimo jiné lépe porozumět vnitřním mechanismům municipalit a následně kvalifikovaněji rozhodovat o jejich zdokonalování. Pro každý hlavní »subsystém« města či obce je možné v současné době shromažďovat více kvalitnějších informací. Ty lze získat jednoduchým zabudováním senzorů do jeho klíčových infrastruktur. Informace o vnitřním fungování města je pak možné jednoduše integrovat, aby se zcela odstranilo nebo alespoň minimalizovalo plýtvání nebo duplicita práce.
Ekonomická i ekologická udržitelnost měst a obcí vyžaduje rovněž úzkou spolupráci s komerčními subjekty, které mohou poskytnout nejen potřebné zkušenosti a znalosti pro zavedení jednotlivých projektů, ale i odborné poradenství.
PŘÍKLAD Z ANGLIE
Modelovým příkladem spolupráce místních samospráv s komerčním subjektem je Southwest One v jihozápadní Anglii, společný projekt městských obvodů Somersetu, Tauntontu a Avonu, somersetské policie a společnosti IBM. Cílem je ekonomická a sociální transformace oblasti jihozápadu Anglie během příštích 10 let. Pro jeho dosažení se musí zlepšit způsob poskytování služeb místním komunitám, zjednodušit přístup občanů k úřadům a policii, vytvořit optimální prostředí pro investiční pobídky a inovace. Tento ojedinělý projekt by měl například obvodu Somerset přinést během 10 let úspory ve výši 17 milionů liber. Společným systémem pro veškeré nákupy od kancelářských potřeb až po veřejné osvětlení by měly za stejné období ušetřit všechny obvody až 200 milionů liber.
Určité problémy a nutnost transformovat celkové fungování měst se netýkají pouze větších sídel. Všechna města bez rozdílu velikosti a geografické polohy spojuje vysoká administrativní zátěž. Navíc se většina z nich kvůli ekonomické krizi potýká i s nižšími příjmy. Díky aplikaci inteligentních technologických řešení však mohou snížit narůstající administrativu, a tak uspořit nemalé částky. Dalším společným znakem neefektivního provozu měst a obcí je fragmentace jednotlivých informačních systémů. Když například úředník potřebuje o občanovi zobrazit více informací najednou, musí často čerpat údaje z několika různých systémů. Přitom na jednoho klienta může připadat až 240 správních agend!
JAK TO ŘEŠÍ V TŘEBÍČI?
I mezi českými městy je několik příkladů efektivní spolupráce s komerčním sektorem, které mohou inspirovat ostatní. Patří k nim Třebíč. Už na webových stránkách města je vidět, že si s moderními technologiemi rozumí. Vedle mnoha zajímavých informací tam návštěvníci najdou internetový zpravodaj, virtuální prohlídku města, propojení na kanál YouTube i Twitter.
Informační technologie nepomáhají jen s prezentací a komunikací města s veřejností. Jsou důležité i pro jeho chod. Město se v loňském roce rozhodlo pro razantní integraci a zjednodušení infrastruktury informačních technologií. Jedním z podpůrných argumentů pro tento přístup byly výsledky auditu využívání IT pracovníky úřadu. Ten mimo jiné zjistil nejen neefektivní využívání počítačů, ale i nesystematické zálohování dat apod. Integrace informačních technologií do jednoho centra umožnila nastavit jednoduchá pravidla automatického zálohování různých typů dat bez zásahu uživatelů.
»Chtěl bych, aby se celá IT infrastruktura integrovala a co nejvíce činností městského úřadu se realizovalo v jednotném systému. To je totiž mnohem jednodušší a efektivnější než jednat se spoustou drobných dodavatelů jednotlivých součástí, z nichž bychom jinak museli řešení pro město poskládat,« vysvětluje starosta města Ivo Uher.
Přestože Třebíč patří k větším městům, nemá vlastní odbor pro informační technologie. Na úřadě pracuje pouze koordinátor IT. »Nebylo pro nás jednoduché sehnat odborníky, a když už jsme je našli, tak nám po zaškolení odešli do soukromé sféry. Rozhodli jsme se proto plně tuto oblast outsourcovat stejně jako některé další městské služby,« doplňuje Ivo Uher. Město tak získává nejen lepší služby, ale navíc ušetří, protože náklady na vlastní odbor byly mnohem vyšší.
Integrace informačních technologií využitím znalostí a zkušeností komerčního subjektu je pouze jedním z řady podobných projektů, které Třebíč uskutečňuje. Nyní připravuje vybudování datového centra, které by obcím spadajícím do působnosti města mohlo nabídnout funkce datových schránek a současně další doplňkové služby. Chce také zprovoznit městský televizní kanál, který by informace z města zprostředkovával i těm, ke kterým se jinak dostávají obtížně.
ROMAN HLAVÁČ
Mid Market Solution Manager IBM
Integrace informačních technologií využitím znalostí a zkušeností komerčního subjektu je pouze jedním z řady podobných projektů, které Třebíč uskutečňuje.
ILUSTRAČNÍ FOTO: JAN PAVLÍČEK