V letech 2007-2013 může Česká republika získat z evropských fondů až 26,7 miliardy eur, což je nyní zhruba 674 miliard korun. V poločase programového období bylo schváleno již bezmála 320 milionů korun (40 %) a proplaceno 108,7 miliardy korun (14 %).
Celkové výsledky čerpání z fondů EU (k 3. 3. 2010) nejsou podle analytika EU Office České spořitelny Ing. Jana Jedličky špatné. Na výrazném čerpání se podílí (viz tab.) zejména Operační program Doprava, který se dostal na první místo v celkovém počtu vyplacených prostředků k vlastní alokaci (36 %). Stabilní tempo vyplácení si udržují Regionální operační programy Střední Morava (24 %), Jihovýchod (23 %), Severovýchod (21 %). Na opačném konci jsou operační programy Výzkum a vývoj pro inovace (1 %), Lidské zdroje a zaměstnanost (3 %), Životní prostředí (5 %).
Příčinu zaostávání některých ze sedmnácti sledovaných operačních programů spatřuje Ing. Jan Jedlička v jejich pozdějším zahájení, složitých administrativních procedurách schvalování žádostí, nekompatibilnosti pravidel programů apod.
NAVRHOVANÉ ZMĚNY
Výrazně rychlejší čerpání evropských dotací si ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška slibuje od návrhů legislativních změn, které vláda schválila v polovině března. Připravilo je Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Ministerstvem financí. Balíček obsahuje 12 zásadních právních úprav, které by měly zjednodušit vykazování výdajů, zrychlit tempo proplácení peněz příjemcům, zlepšit kontrolní činnost či řešení nesrovnalostí ze strany úřadů apod. Hranice pro schvalování jednotlivých projektů Ministerstvem financí by se měla zvýšit ze současných 100 milionů na 500 milionů korun. Novinkou bude například i to, že již přidělené dotace budou v případě fúze příjemce dotací s jinou firmou převoditelné na nástupnickou společnost.
PŘESUNY PENĚZ A KURZOVÁ RIZIKA
V současné době se diskutuje rovněž o možnostech přesunu prostředků mezi jednotlivými operačními programy. »Uvažuje se o převodu peněz z operačních programů tematických do regionálních, kde je vysoká poptávka po dotacích nebo mezi prioritními osami toho kterého programu. K tomu však bude nezbytné souhlasné stanovisko Evropské komise. Schvalovací proces může trvat i několik měsíců a není jisté, jak nakonec dopadne. Do českých parlamentních voleb se v tomto ohledu zřejmě nic nezmění,« domnívá se Ing. Jan Jedlička.
Další diskutovanou otázkou je riziko pokračujícího trendu posilování koruny vůči euru. »Každé zpevnění 1 Kč o 50 haléřů znamená, že se celkový objem dotací (26,7 miliardy eur - podle současného kurzu je to 674 miliard korun) smrskne o 13 miliard korun,« konstatoval analytik Jedlička.
Ministerstvo financí však nepovažuje zajištění kurzu za nutný krok. Argumentuje tím, že dotace se poskytují v českých korunách, a koneční příjemci tak tyto dopady nepociťují.
OHLÉDNUTÍ ZA PŘEDCHOZÍM OBDOBÍM
Česká republika s největší pravděpodobností využije až 97,9 % z téměř 1,6 miliardy eur (kolem 42,5 miliardy korun), které měla k dispozici v programovém období 2004-2006. Jak uvedl Ing. Jan Jedlička je to vynikající výsledek. Podle pravidla N+2 bylo možné získávat prostředky z evropských fondů ještě dva roky po skončení programového období. Alokace z posledního roku se však může čerpat až do doby konečného uzavření celého operačního programu, což se očekává v letech 2011 nebo 2012.
Úspěšnost čerpání z fondů EU v letech 2007-2013 k 3. 3. 2010 (v mil. Kč)