01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekologicky topit? V Písečné raději jen s podporou obce

Na webu Písečné se lze denně informovat o stavu znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji. Tabulka ostravských meteorologů velmi zajímá i samotné obyvatele této malé obce. Není divu, nachází se jen 20 km od Třineckých železáren, největšího průmyslového hutního giganta v regionu. Již před sedmi lety stála za zavedením ekologického vytápění peletkami v obci především snaha o lepší ovzduší.

V zimním období 2005/2006 topilo peletkami v Písečné, kde bydlí 825 obyvatel, patnáct domácností a dvě projevily o zavedení kotlů zájem. Od roku 2006 přibylo dalších sedm zájemců, takže kotle na peletky využívá celkem dvaadvacet rodin. »Kromě toho čtyři domácnosti si instalovaly tepelná čerpadla. A rovněž jsme začali od roku 2007 podporovat vytápění dřevem. Ale pod podmínkou, že kotel splňuje ekologické normy. Zatím máme jen dva takové případy. Díky naší podpoře se nyní ekologicky vytápí 14 % budov v obci,« doplňuje Ing. Jan Krzok, místostarosta Písečné, jehož zásluhou se projekt v roce 2003 úspěšně rozjel.

Každý žadatel před pěti lety obdržel na pořízení a instalaci kotle obecní dotaci 30 tisíc korun a půjčku 20 tisíc korun. Tyto prostředky musel obci vrátit do jednoho roku.

Jak řekl místostarosta Ing. Jan Krzok, systém podpory ekologického vytápění se v Písečné bezesporu osvědčil. Obec proto stále podporuje kotle na peletky, tepelná čerpadla a solární systémy. Od roku 2007 do svého obecního projektu zahrnula také kotle na dřevo, které splňují imisní limity dané Státním fondem životního prostředí (SFŽP) pro podporu ekologického vytápění. A půjčka se zvýšila na 30 tisíc korun.

DOPAD PROGRAMU ZELENÁ ÚSPORÁM

»Dotace ze SFŽP pokračovaly s menšími zádrheli až do loňského roku. S nástupem programu Zelená úsporám se situace velmi zkomplikovala. Jelikož podle nových pokynů státu majitel rodinného domku musí realizovat dvě akce současně (například kotel na biomasu a výměnu oken anebo zateplení budovy), občané této příležitosti nemohli využít pro vysoké náklady a velkou administrativní zátěž. Proto uvítali jen podporu obce, tj. dotaci do 30 tisíc korun a bezúročnou půjčku 30 tisíc korun, splatnou do jednoho roku. Díky tomu měli k dispozici 60 tisíc korun,« vysvětluje dopad programu na investiční záměry svých spoluobčanů místostarosta.

V obci jsou nainstalovány kotle od tří výrobců. S jejich výrobky zatím nebyly žádné větší problémy. »I kotel v mém domě pracuje bez poruchy již sedmou topnou sezonu. Písečná se dokonce stala příkladem pro instalaci kotlů na peletky okolním obcím od Třince po Mosty u Jablunkova. A to přesto, že tamější obyvatelé neobdrželi dotace od obcí. Žádná z nich nemá takový program podpory ekologického vytápění jako ta naše,« uvedl Ing. Jan Krzok.

Jak dále zdůraznil, i když se cena paliva od roku 2006 zvýšila zhruba o 10 % a sazba daně z přidané hodnoty byla přesunuta z vyšší sazby na dnešních 10 %, cena peletek zůstala relativně stejná. »Hodně však záleží na jejich výrobci a kvalitě paliva. Díky tomu, že byly vybudovány další peletkárny, dokonce v sousední obci jednu vlastní a provozuje obyvatel Písečné, je větší výběr. Zkoušeli jsme dovážet peletky i z Ukrajiny, byly sice za přijatelnější cenu, ale v horší kvalitě.«

INVESTICE DO VYTÁPĚNÍ ŠKOLY

V létě 2005 obec ve své základní škole instalovala dva nové kotle na peletky o celkovém výkonu 98 kW. Investici ve výši 898 tisíc korun z více než poloviny pokryla dotace ze SFŽP (541,5 tisíce korun). Předpoklad byl, že se tyto prostředky i s dotací vrátí do čtyř let. Stalo se tak?

»V roce 2007 jsme nakoupili peletky za 97 tisíc korun, o rok později za 72 600 korun a loni za 90 tisíc korun. Ve srovnání s aktuální cenou koksu jsme vytápěním peletkami ušetřili na palivu celkem 100 400 korun. Na mzdě kotelníka, kterého automaticky řízený provoz nepotřebuje, jsme uspořili dalších 60 tisíc korun. Připočteme-li ještě 20 tisíc ušetřených korun za dřevo na podpalku, dosáhli jsme za čtyři roky úsporu 350 400 korun. Když pak z celkové investice odečteme dotaci SFŽP, zůstalo nám po čtyřletém provozu nesplacených jen 6100 korun. Přitom ve škole je teplo po celou dobu výuky, zatímco při vytápění koksem kotelník musel zatápět vždy časně ráno a ve třídách bylo teplo až před polednem. Jsem rád, že i tato ekologická investice se vydařila,« uzavřel místostarosta.

Místostarosta Jan Krzok má zásluhu na tom, že se projekt ekologického vytápění v obci nejen úspěšně rozjel, ale nadále pokračuje.

V Písečné topí peletkami dvaadvacet domácností.

FOTO: JARMILA KRZOKOVÁ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down