01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Starostku roku 2009 mají v Oplanech

S příchodem PhDr. Vladislavy Moravčíkové do čela Oplan nastala v této malé obci plná rehabilitace slova »starosta«. Nejenže tam založila tradici řady kuturně-společenských akcí, ale dosáhla i na dotace, díky nimž se obec začala nově rozvíjet.

Doufám, že se nedopustím prohřešku vůči etice člena hodnotící komise soutěže Poštovní spořitelna Starosta roku 2009, uvedu-li větu, která byla loni na podzim pronesena, když jsme se v sídle Nadace VIA probírali záplavou 220 nominací. Ta věta, a podotýkám, že bez jakékoliv ironie, zněla: »Je báječné vidět, kolik andělů je ještě mezi námi.« V době, kdy si některá média tak ráda »vychutnávají« starosty, kteří se (někdy i diskutabilně) zpronevěří své funkci, a tyto jednotlivé případy s gustem vztahují na všechny ostatní muže a ženy v čele obcí a měst, je osvěžujícím balzámem na duši pročítat nominace, pod nimiž jsou podepsány desítky, ba leckdy i stovky občanů, kteří »svému« starostovi, »své« starostce důvěřují. A nejen důvěřují, ale dokážou také podat dlouhý přesvědčivý výčet konkrétních činů, které »jejich« nominant vykonal pro svou obec a její obyvatele.

Poštovní spořitelna ve spolupráci s Nadací VIA svůj projekt Poštovní spořitelna Starosta roku 2009 záměrně nasměrovala na menší obce do dvou tisíc obyvatel. I v nich má totiž Poštovní spořitelna svá obchodní místa, což z ní činí peněžní ústav s nejhustší sítí zastoupení v zemi. Ale hlavně v sídlech této velikosti »svého« starostu zná osobně snad každý občan a »první muž (žena) obce« tam obvykle bývá pod nezpochybnitelnou stálou veřejnou kontrolou.

AKCE NA KAŽDÝ MĚSÍC

Ve středočeských Oplanech se pod nominaci starostky PhDr. Vladislavy Moravčíkové podepsalo hned 101 dospělých občanů. V pětasedmdesátihlavé obci to unamená, že mezi podepsanými se objevil i slušný počet místních chalupářů...

Ti všichni na starostce oceňují, že se svým příchodem do čela Oplan v roce 2004 probudila v lidech zájem o dění v obci. Semkla se okolo ní stále se rozšiřující skupina, která je ochotna spolu se starostkou připravovat množství nových kulturních, společenských i sportovních aktivit, ještě před několika lety v obci nevídaných. Na webu obce www.oplany.cz lze měsíc co měsíc nalézt pozvánku na akce typu lednového Tříkrálového koledování (z výtěžku se jeden rok přispělo na návrh a výrobu obecního znaku a praporu, další rok na stavbu dětského hřiště, pak zase na vybavení pro stolní tenis a naposledy na nákup hodin osobní asistence pro občany se zdravotním postižením), únorové Oplanské (P)Běžky (závod na běžkách, při nedostatku sněhu pak pěší túra Po stopách Já-Tyho - paralela s objevem Játyho Járou Cimrmanem během výpravy do Arktidy není čistě náhodná), březnového Masopustního reje masek (včetně zábavného programu pro děti) či dubnové Velké noci (kdy se nejmenší Oplaňáci se svými rodiči vydávají na noční cestu za pokladem). To jen abych jmenoval alespoň některé tradiční a v nejbližších měsících opět očekávané události v Oplanech.

»PŘESVĚDČOVAT«, ČI »ZÍSKÁVAT«?

»Nerada používám slovo "přesvědčování". Spíše dávám přednost "získávání",« konstatuje neuvolněná starostka, která je civilním povoláním poradenským psychologem, terapeutem a supervizorem. »Zvláště starosta malé obce nemůže sázet na manažerský styl řízení a institucionalizované postupy, při nichž by se mohl spolehnout na početný tým úředníků, který "vše zařídí", jak to může být zvykem ve městech. V malém sídle si starosta hlavně musí vytvářet podmínky pro to, aby mohl s oprávněnou důvěrou předávat kompetence a odpovědnost ostatním. Je to o precizní přípravě každé akce: Uvážlivě předem rozdělit úkoly, stanovit osobní odpovědnost i kdo co bude kontrolovat. Samozřejmě, vždy jde o balancování na hraně. Proto tolik záleží na tom, kým se obklopíte a jde-li o lidi, na něž je spolehnutí. Stejně důležité je navazovat velmi úzké osobní kontakty a neustále být připraven na kompromisy,« podotýká PhDr. Vladislava Moravčíková.

HUMOR A DŮVĚRA V SEBE SAMA

Z Oplan starostka kvůli svému zaměstnání dojíždí do Prahy, a tak úřední hodiny v obci drží hlavně v pátek odpoledne a o víkendech. V pondělí dopoledne radnici pohlídá místostarostka a ve středu po obědě jeden ze zastupitelů. Šestičlenné zastupitelstvo obce - a s ním i jeho výbory - se za vedení starostky přetavilo v tým, který myslí a jedná v rovině »my«. »Mít možnost mluvit s druhými a zároveň mít možnost navzájem se poslouchat. Pestrost názorů vede k získání nadhledu. Mně osobně moc pomáhá humor a důvěra sama v sebe,« vysvětluje své zásady Starostka roku 2009.

Pomohla jí však práce pro obec také v jejií profesi poradenského psychologa? »Určitě ano,« odpovídá. »Musela jsem se naučit ještě lépe hospodařit se svým časem a také se umím ostřeji vymezovat ve svých jednotlivých rolích: Teď jsem starostka a teď zase psycholog. Díky starostování jsem si rovněž osvojila pravidla sestavování a čerpání rozpočtů a hlouběji pronikla i do legislativy. To vše se náramně hodí například v práci ve školství a poradnách, neboť tam tak teď dokážu řadě věcí pozorumět i z oné příslovečné druhé strany.«

K soutěži a jejím výsledkům najdete další informace také v newsletteru Moderní obce č. 20/2009 - viz www.moderniobec.cz.

Soutěž Poštovní spořitelna

Starosta roku 2009

Projekt s tímto názvem měl loni svou premiéru. Připravila jej Poštovní spořitelna ve spolupráci s Nadací VIA, přičemž letos by měla soutěž vstoupit do druhého ročníku.

Soutěž je určena pro starosty/starostky menších sídel (do 2000 obyvatel), kteří do ní musí být navrženi obyvateli příslušné obce (v uplynulém ročníku se vyžadoval počet alespoň dvaceti nominujících občanů).

Nominace musela kromě základních údajů o starostovi/starostce uvést tři nejvýznamnější počiny, které nominant vykonal pro svou obec, a také shrnout, jaký je jako člověk a proč si ho lidé v obci váží.

Finalisty prvního ročníku soutěže se stali: PhDr. Vladislava Moravčíková (Oplany, okr. Praha-východ), Ing. Ondřej Feber (Stonava, okr. Karviná). Mgr. Petr Gazdík (Suchá Loz, okr. Uherské Hradiště), Milan Kazda (Kněžice, okr. Nymburk) a Karel Petráň (Svojšín, okr. Tachov).

Vítězka soutěže PhDr. Vladislava Moravčíková získala pro svou obec šek na 100 000 Kč.

Více informací na www.nadacevia.cz a www.postovnisporitelna.cz.

ZDROJ: NADACE VIA

 

PhDr. Vladislava Moravčíková k titulu Starostka roku 2009 a stotisícovému šeku pro svou obec získala i symbolické rychtářské právo. Na snímku s ním pózuje v Oplanech, kde je přebrala z rukou ombudsmana Poštovní spořitelny Martina Kováře.

FOTO: PETR KRÁLÍK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down