Zkušenosti z Pardubického kraje ukazují, jak důležitá je vzájemná vstřícnost všech stupňů různorodé agendy matričních úřadů. Naplňuje se konzultacemi mezi jednotlivými pracovníky na srovnatelné úrovni, stejně jako s krajským úřadem a ministerstvem vnitra. Odpovědnost vůči dalším generacím potom...
Zkušenosti z Pardubického kraje ukazují, jak důležitá je vzájemná vstřícnost všech stupňů různorodé agendy matričních úřadů. Naplňuje se konzultacemi mezi jednotlivými pracovníky na srovnatelné úrovni, stejně jako s krajským úřadem a ministerstvem vnitra. Odpovědnost vůči dalším generacím potom zaručuje spolupráce se Státním oblastním archivem v Zámrsku, která se uplatňuje nejen v oblasti matričních agend, ale i státoobčanských šetření.
PRAXE A VZDĚLÁVÁNÍ
Matriky, jejich vedení a uložení jsou pro nejširší veřejnost obestřeny jistým tajemstvím. Přispívá k němu mj. skutečnost, že se v nich dají dopátrat dávní rodinní předkové. Jindy ho zase podněcují mediálně vděčné případy úprav uchovávaných záznamů apod. Tím spíše je třeba, aby se s matrikami pracovalo se vší odpovědností. Proto ji podrobně upravuje zákon č. 301/2000 Sb.,o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů.
Zcela nezastupitelné místo ve vedení matrik mají obce. Vedou je ty z nich, které určuje příloha vyhlášky Ministerstva vnitra ČR číslo 207/2001 Sb. Samotné matriky sestávají z knihy narození, knihy manželství, knihy registrovaného partnerství a knihy úmrtí. Podkladem pro zápis v nich jsou sbírky příslušných listin. Jsou to zásadní dokumenty archivní hodnoty, proto vedení matriky na nejnižším stupni dozorují matriční úřady působící v obcích s rozšířenou působností. Kontrolní i metodickou strukturu uzavírají příslušné krajské úřady a ministerstvo vnitra.
Anna Sopoušková, vedoucí matričního úřadu v Moravské Třebové, a Zdeňka Stránská, vedoucí úseku státního občanství, matrik a správních agend Krajského úřadu Pardubického kraje, se shodují v tom, že pro kvalitní práci matrikářky je důležitá praxe. Zejména v základních matričních obvodech jsou jejich funkce navíc kumulovány s jinou prací, zejména s organizačními záležitostmi (občanské průkazy, pasy, vidimace listin apod.). Přicházejí tak velmi často do styku s nejrůznějšími klienty. Jak zdůrazňuje Zdeňka Stránská, ale až "lidský přístup, láska, pokora a úcta při této práci dělá v očích veřejnosti z matrikářky nebo matrikáře paní matrikářku a pana matrikáře". O tom, že si také své práce váží, svědčí to, že například ve správním obvodě Moravské Třebové se za uplynulých 25 let změnila jen jedna matrikářka, a to odchodem do důchodu.
Odpovědné zvládnutí matričních agend však vyžaduje nejen citlivý přístup k občanům. Jeho předpokladem je podle Zdeňky Stránské také znalost poměrně velkého okruhu zákonů, vyhlášek a nařízení, které jsou provázány i do jiných agend státní správy. K jejímu nabytí slouží mjimo jiné kontrolní a metodická činnost nadřízených složek. Anna Sopoušková oceňuje, že Krajský úřad Pardubického kraje pořádá pro trojkové i dvojkové obce porady s přednáškami na různá témata. Školení bývají převážně dvoudenní a jsou určena matrikářkám všech 54 matričních obvodů.
"Nejde přitom výhradně o odbornou tematiku spojenou s výkonem státní správy na úseku matrik, ale například o aktuální změny na úseku evidence obyvatel, občanských průkazů a pasů. Jsou to rovněž metodické porady se zaměřením na ukázky svatebních obřadů s důrazem na vystupování a projevy oddávajících, matrikářek, případně obřadníků apod. Letos se poslední školení uskuteční v prosinci na téma Jméno a příjmení - problematika jejich zápisů, vydávání matričních dokladů atd.," doplňuje Anna Sopoušková.
Účinnost školení a průběžné sledování toho, jak si matrikářky plní povinnosti spojené se skládáním zkoušek zvláštní odborné způsobilosti, ukazují výsledky kontrolních akcí. Jak uvedla Zdeňka Stránská, v Pardubickém kraji nejsou odhalována žádná závažná porušení zákona. Přitom matrikářky musí dodržovat nejen stávající zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách. Při zpracovávání matričních dokladů předkládaných nejen českými občany z ciziny, ale zejména cizinci žijícími na území ČR musí také vycházet z mezinárodního práva soukromého a procesního i z dvoustranných či vícestranných mezinárodních smluv a úmluv apod.
MATRIKY V ARCHIVU
Kontroly také sledují, jak jsou matriky, sbírky i listiny zabezpečeny. Zatím pro všechny matriční úřady platí, že matriky i sbírky jsou uloženy v ohnivzdorných skříních a veškeré ostatní písemnosti v uzamykatelných skříních. Pro současnou praxi podle zástupce ředitele Státního oblastního archivu v Zámrsku Mgr. Jiřího Kuby platí, že se na matričních úřadech do matrik pouze nahlíží, a tím ani nemůže docházet k jejich opotřebování intenzivním studiem. K odbornému studiu jsou určeny badatelny státních oblastních archivů. Proto se o ně musí odpovídajícím způsobem postarat fyzicky a zajistit, aby se badatelským využitím neopotřebovaly.
"Matriční úřady do jejich archivu předávají matriky vesměs v takovém fyzickém stavu, jak je převzaly po roce 1950 od původců, tj. farních a politických úřadů. Například při předávce matrik v letech 1997-1998 z přibližně 2500 knih bylo několik desítek poškozeno a byly hned v archivu převázány. Za horší stav matrik však matrikářky a matrikáři nemohli," konstatuje na základě dosavadních zkušeností Mgr. Kuba. Upozorňuje, že šlo totiž vesměs o knihy z 19. a 20. století se stovkami listů s velkou gramáží, zatímco matriky do první poloviny 19. století jsou lehčí a méně objemné, psané na ručním hadrovém papíru, takže i jejich vazba je trvanlivější.
Při vlastní badatelské činnosti kromě poškozování matrik ze strany badatelů hrozí i padělání zápisů. Podle Jiřího Kuby mu nemůže vždy zabránit ani přítomný dozor. Řešení nabízí jejich převod na studijní reprodukce - mikrofilmy a digitalizace.
Proto v polovině tohoto roku na základě dohody uzavřené mezi Státním oblastním archivem v Zámrsku a neziskovým sdružením Family Search International začala digitalizace uložených matrik. Postup je přitom obdobný jako ve Státním oblastním archivu v Třeboni, tj. v abecedním pořadí podle jednotlivých farností.
MILOŠ CHARBUSKÝ
JAN STEJSKAL
Ukázky středověkých matrik uložených ve Státním oblastním archivu v Zámrsku.