Do soutěže Cesty městy se obvykle zapojují větší města. Dokládá to i letošní osmý ročník - z 43 přihlášených projektů jich pouze jedna čtvrtina reprezentuje menší obce. K těmto "světlým" výjimkám patří městečko Kravaře na Českolipsku s více než 800 obyvateli, které soutěží s řešením Zklidňování průtahu obcí.
Komunikace I. třídy (I/15) spojující Českou Lípu s Litoměřicemi rozděluje Kravaře téměř geometricky přesně na dvě poloviny. Až do února 2008 to byla jen asfaltová silnice, bez chodníků, zeleně, odvodu dešťové vody, přechodu atd. Auta zajížděla těsně k nemovitostem, riziko kolize vozidel s chodci bylo značné. Frekventovaný průtah byl pro obec doslova neštěstím. S obchvatem sice územní plán Kravař počítá, ale stát kvůli ekonomické krizi velké dopravní stavby pozastavil. "Je to škoda, nakonec můžeme být rádi, že se podařilo znatelně zklidnit dopravu alespoň v centru obce. Díky středovému dělicímu pruhu s přechodem (v noci osvětleným) a dalším prvkům vznikly pro řidiče psychologické zábrany, které je nutí zpomalit. A o to nám vlastně šlo," říká starosta Kravař Ing. Vít Vomáčka.
Dopravní úpravy přinesly obyvatelům Kravař ještě něco víc než jen zklidnění provozu. Chodníky vydlážděné přírodními čedičovými kostkami z místního lomu, květinové záhony, nové lavičky, sloupky, odpadkové koše, vymezená parkovací místa veřejný prostor zlidštily a zkrášlily. Na pěší zóně se před restauracemi postupně objevují předzahrádky, případně tam obchodníci nabízejí své zboží.
"Velmi nás potěšilo, když bývalý starosta České Lípy a erudovaný odborník v oblasti architektury a estetiky Zdeněk Pokorný v regionálním deníku veřejně pochválil naše zastupitelstvo za citlivou rekonstrukci průtahu Kravařemi," doplnil Ing. Vít Vomáčka.
KDO PLATIL, NEDIKTOVAL
Projekt za více než 39 milionů korun financovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). A obvykle ten, kdo platí, také diktuje podmínky. "Často slýchávám z mnoha stran, jak je ŘSD konfliktní, neochotné naslouchat, arogantní apod. Správa Liberec pod vedením jejího ředitele Ing. Josefa Jeníčka je pravděpodobně výjimkou. Svým profesionálním přístupem nás tato státní firma opravdu příjemně překvapila. Jakékoli naše připomínky a návrhy se snažila vyřešit k oboustranné spokojenosti. Za ukázkovou spolupráci je třeba poděkovat i projektantovi stavby Ing. Vítu Rybákovi a stavebním firmám. Snažili jsme se rekonstrukci pojmout komplexně. To samozřejmě vyžadovalo další práce a náklady. Městský mobiliář, odstavné plochy, zadláždění prostor, osazení středového pruhu květinami a ostatní prvky jsme financovali z rozpočtu obce. Jsme ale přesvědčeni, že se nám společnými silami podařilo vybudovat dílo, na které budou pyšní i naši potomci. Proto jsme projekt Zklidnění průtahu obcí přihlásili do soutěže Cesty městy, kategorie Liniové stavby," pochvaloval si starosta.
REAKCE OBYVATEL
Obecně platí, že obyvatelé volají po změnách, úpravách prostor a podobně. "Ale jakmile položíte první obrubník, okamžitě mají připomínky, jak je to špatné, nepromyšlené atd. Proto jsme je od začátku do dění okolo stavby vtahovali. Informovali jsme je jak na našich webových stránkách, tak v Obecních novinách. Uskutečnila se také veřejná slyšení, diskuse a další akce. Lidé naše argumenty přijali, tedy až na jednoho podnikatele, který provozuje na náměstí stavebniny. V minulosti mu mohli zákazníci vjet až pomalu do kanceláře. Rekonstrukce tuto možnost omezila, což se mu pochopitelně nelíbilo. Ale i v tomto případě jsme po dohodě s Policií ČR našli kompromisní řešení pro nás i pro dotyčného podnikatele," vysvětloval starosta způsoby přesvědčování občanů o nutnosti chystaných změn.
CO BYLO NEJTĚŽŠÍ?
Starosta tvrdí, že najít profesionály - ať jsou to stavební firmy, projektant, investor. A také domyslet "každodenní život", aby se na nic nezapomnělo při projektování. "Pochopitelně se to stát může a pak jde o profesionalitu třeba stavební firmy, která je ochotna promptně zareagovat na vzniklý problém. Za základ jakékoli práce kteréhokoli starosty však považuji konzultace s občany," dodává.
Kravaře připravují další projekty, jejich uskutečněním se změní celé náměstí na klidový prostor, ovšem s ohledem na potřeby podnikatelů a jejich klientů. Půjde o jeho postupnou rekonstrukci s cílem maximálně se přiblížit historickému rázu kravařského náměstí, ale s prvky 21. století.
LÝDIA STOUPOVÁ