Své zkušenosti s odstraňováním psích výkalů, ochranou dětských hřišť před znečištěním i sankcemi nezodpovědných majitelů psů mají také česká města. Zástupcům několika vybraných samospráv jsme proto položili následující otázky:
ANKETA
1. Jakým způsobem vaše město likviduje psí exkrementy?
2. Jak chráníte před znečištěním dětská hřiště?
3. Využíváte možnost pokutovat neukázněné pejskaře?
Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí Magistrátu města Jihlavy:
1. Poskytujeme zdarma všem majitelům psů, kteří platí za psa poplatek, sáčky na psí výkaly. Městská organizace Služby města Jihlavy disponuje speciálním autem s "vysavačem" na psí exkrementy. S tímto systémem jsme vcelku spokojeni. Sesbírané exkrementy se dávají do směsného komunálního odpadu a s ním se i likvidují.
2. Nová dětská hřiště se stavějí s oplocením. Povinnost pejskařů sbírat exkrementy po svých psech stanovuje městská vyhláška, na jejíž dodržování dohlíží městská policie.
3. Strážníci hlídají čistotu města a prohřešky řeší většinou domluvou. Vybranou částku neznám, ale zřejmě nebude vysoká, protože pokuty jsou špatně vymahatelné.
Simona Kariková, odbor životního prostředí Městského úřadu Uničov:
1. Sáčky na psí exkrementy jsou volně přístupné ve stojanech, umístěných po městě. Speciální vysavač provozují Technické služby města. Čistí zejména komunikace, chodníky i travnaté plochy na sídlištích. Za rok se sesbírá okolo 350 kg psích exkrementů, které se likvidují na skládce tuhého komunálního odpadu (TKO).
2. U každého pískoviště je cedule se zákazem vstupu psů. Jednou ročně se písek na hřištích vyměňuje. Jiné zabezpečení není. Kontroly provádí městská policie namátkově.
3. Pokud jde o přestupek, je viníkovi na místě uložena pokuta. Když to nahlásí občané, řeší to správní orgán (odbor životního prostředí). Ale je těžké dokazovat, že zrovna ten exkrement pochází od psa uvedené majitelky. Spíše by to chtělo "vypilovat" legislativu, jak na majitele, kteří nejsou schopni po svém "miláčkovi" uklidit. Pořizují si ho jako člena rodiny a musejí být důslední i v této oblasti.
Aleš Raus, ředitel Podniku místního hospodářství, Hluboká nad Vltavou:
1. Na exponovaných místech jsou rozmístěny speciální schránky s označenými pytlíky a papírovou lopatičkou. Speciální úklid se nedělá, exkrementy se uklízejí při běžném denním zametání města ručně a likvidují se na městské skládce TKO.
2. Některá dětská hřiště jsou oplocena a zamčená, nicméně kvůli finanční náročnosti se oplocují postupně. Respektování zákazu vstupu psů na dětská hřiště je sporadické, záleží na slušnosti a zodpovědnosti majitele psa.
3. O této možnosti se v radě města již několikrát diskutovalo. Zatím nikdo potrestán nebyl. Provinilce upozorňuje a nutí k úklidu po svých psech městská policie. Pokuta dosud nebyla uložena.
Roman Macko, vedoucí odboru stavebního a životního prostředí Městského úřadu Františkovy Lázně:
1. Používají se sběrné koše a sáčky.
2. Pokud vím, všechna dětská hřiště z doby před rokem 1989 byla zrušena. Zůstalo jen jedno, které je chráněno oplocením.
3. Nevím, že by u nás někdo vybral pokutu za znečištění veřejného prostranství, i když osobně bych to uvítal.
Vlasta Fryčová, oddělení životního prostředí Magistrátu města Most:
1. Využíváme služeb specializované firmy, která uklízí ručně. Sběrné nádoby a speciální sáčky město v minulých letech rozmístilo na celkem 14 stanovišť, bohužel nádoby pro "zájem" vandalů nevydržely, sáčky si lidé brali domů pro svou potřebu, takže od toho město následně ustoupilo. Exkrementy odváží firma na skládku. Ročně to představuje asi 6 tun.
2. Postupně se ruší klasická "pískoviště" na otevřených prostranstvích u domů a budují se dětská hřiště s atrakcemi, jejichž součástí jsou i pískoviště. Tato hřiště jsou oplocená a psům je na ně vstup zakázán. Dodržování kontrolují příslušníci městské policie.
3. Od 1. ledna do 22. června 2009 bylo řešeno 58 případů znečištění veřejného prostranství exkrementy psů, v blokových pokutách bylo vybráno 11 600 Kč.
Dagmar Teuschelová, vedoucí oddělení životního prostředí Magistrátu města Teplice:
1. Už druhým rokem uklízíme po psech vysavačem umístěným na čtyřkolce na vytipovaných místech (sídlištní plochy, neoplocená dětská hřiště, uliční pásy a parky). Vloni jsme sebrali 3,738 tuny psích exkrementů a letos od března, kdy sběr po zimě začíná, je to již 1,368 tuny. Tyto služby zajišťuje specializovaná firma. Majitelům psů žádné sáčky neposkytujeme.
2. Některá hřiště jsou oplocena s označením zákazu vstupu psů, ostatní neoplocená hřiště jsou s označením zákazu vstupu psů a jednou týdně se na nich sbírají psí výkaly. Na veškerých hřištích provádí městská policie namátkovou kontrolu.
3. Blokové pokuty za přestupek znečištění veřejného prostranství pracovníci Městské policie Teplice udělují, ale v evidencích se nespecifikují konkrétní skutky. Nelze tedy objektivně uvést, jaký podíl z celkového počtu těchto zjištěných přestupků připadá na psí exkrementy. Zdejší oddělení se zabývá pouze ojedinělými případy, které nevyřeší na místě strážníci v blokovém řízení. Této činnosti se věnují především strážníci, kteří jsou veleni k hlídkové službě v lázeňských parcích. Mívají u sebe i igelitové pytlíky, a ty poskytují lidem, kteří se vymlouvají, že nemají do čeho po svém psovi uklidit.
Jozef Ďurčanský, starosta města Poděbrady:
1. Používáme již od roku 1997 sběrné koše a sáčky na vybraných místech s největším soustředěním pejskařů. Speciální stroje jsme si zatím nepořídili. Likvidace exkrementů řízeným způsobem je pouze v místech, kde jsou sběrné koše. Místní vyhláška upravuje místa, kde je možný i volný pohyb psů.
2. Většina našich dětských hřišť je bez pískovišť, jejich čistotu zajišťujeme pravidelným sečením. Dlouhodobě uvažujeme o jejich oplocení.
3. Přestupky řešíme domluvou, výjimečně pokutou. Udělování pokut za znečištění veřejného prostranství je problematické. Většinou se špatně prokazuje a pokuta ještě hůře vymáhá. Náklady na její vymožení většinou přesáhnou výši pokuty. Problematické je to zvláště u občanů vyššího věku.
EVA VÍTKOVÁ