V Libereckém kraji v katastru naší obce je v současné době nepoužívaná stará továrna, s jejímž majitelem jednáme intenzivně o revitalizaci objektu. Jednou z možných variant je jeho přeměna na školicí středisko. Náklady včetně nutných demolicí a podobně se podle zpracované projektové dokumentace ke...
V Libereckém kraji v katastru naší obce je v současné době nepoužívaná stará továrna, s jejímž majitelem jednáme intenzivně o revitalizaci objektu. Jednou z možných variant je jeho přeměna na školicí středisko. Náklady včetně nutných demolicí a podobně se podle zpracované projektové dokumentace ke stavebnímu povolení odhadují na zhruba 70 milionů korun. Jaké máme možnosti získat společně na tento záměr dotace z EU?
Bohužel v dotazu není upřesněno, o jaký typ školicího střediska by mělo jít a k jakým účelům by mělo sloužit. V Regionálním operačním programu regionu soudržnosti Severovýchod, pod který tato oblast spadá, se nabízí prioritní osa Cestovní ruch, která aktuálně probíhá do 20. 3. 2009. Žadatelem o podporu může být jak obec, tak podnikatelský subjekt vlastnící nemovitost. Samozřejmě rozdíl je v procentu dotace, která se přiděluje podle typu žadatele.
V rámci této priority lze předkládat projekty zahrnující například rekonstrukce stravovacích a ubytovacích zařízení, budování navazujících cyklotras, turistických tras, revitalizace kulturně-historických a technických památek, realizace navigačních systémů k památkám, propagace uskutečněných projektů, budování parkovacích kapacit pro návštěvníky.
V současné době jsou velmi populární projekty zaměřené na rozvoj hippoturistiky, dále turistiky venkovské, adrenalinové, relaxační apod., které jsou jednou z aktuálně podporovaných částí programu. Doplňující, ale nikoli zanedbatelnou částí prioritní osy, je tvorba analytických a strategických dokumentů v oblasti cestovního ruchu, systém značení turistických cílů, síť informačních center, rezervační systém apod.
S ohledem na typ vlastnictví, předpokládaný rozsah projektu a podobně se jeví jako nejoptimálnější program Školicí střediska, který je součástí Operačního programu Podnikání a inovace.
V rámci zmíněného operačního programu je možné čerpat prostředky na budování infrastruktury určené pro vzdělávání a rozvoj lidských zdrojů podnikatelských subjektů v průmyslu a podnikatelském sektoru. JMůže to být například výstavba, pořízení, rekonstrukce, modernizace prostor určených pro vzdělávání a jejich vybavení, vybavení zařízení školicími pomůckami a programy apod.
Příjem elektronických registračních žádostí o poskytnutí dotace se uskutečnil prostřednictvím internetové aplikace eAccount do 28. 2. 2008. Poslední možný termín pro příjem plných žádostí byl stanoven na 30. 4. 2009.
Více informací naleznete na adrese www.czechinvest.org.
PAVLA KONOPOVÁ
MARTINA ŠLAPÁKOVÁ
poradkyně
Brownfieldy v Libereckém kraji
Podle odhadů agentury CzechInvest je v kraji 400 až 650 brownfieldů.
Nejvíc brownfieldů zůstalo po průmyslové výrobě - 39 %, o 6 % víc, než je průměr ČR
Kraj má nejvyšší počet brownfieldů po cestovním ruchu a lázeňství z celé ČR.
Podíl opuštěných zemědělských usedlostí je téměř o 10 % nižší než celostátní průměr.
Příklady regenerace brownfieldů: ve Slané u Semil firma Beneš a Lát zrekonstruovala opuštěnou přádelnu na slévárnu slitin zinku, firma Obalkarton pro svoji výrobu opravila textilní továrnu v Jablonci nad Nisou, Stará fara v Ralsku byla přestavěna na městské kulturní centrum.
Regeneraci brownfieldů přímo podporuje 13 unijních nebo národních dotačních programů.
Zdrojem informací o brownfieldech je vyhledávací studie, kterou v letech 2005 až 2007 zpracovala agentura CzechInvest spolu s krajskými úřady. Výzkum popsal 2355 lokalit o rozloze přes 10 tisíc ha, z toho 202 brownfieldů v Libereckém kraji.
Národní databáze brownfieldů je volně a zdarma přístupná na adrese www.brownfieldy.cz. K registraci stačí pouze jméno a e-mail.
/sk/