Karlova Studánka Každou zimu vyrůstá v malé obci v Jeseníkách v nadmořské výšce 800 metrů homole jiskřící v paprscích slunce škálou tónů od bílé, přes tyrkysově modrou až do zelenavých odstínů. K unikátnímu sloupu se váže historka, že kdysi dávno správce lázní zapomněl uzavřít kohoutek s vřídelní...
Karlova Studánka
Každou zimu vyrůstá v malé obci v Jeseníkách v nadmořské výšce 800 metrů homole jiskřící v paprscích slunce škálou tónů od bílé, přes tyrkysově modrou až do zelenavých odstínů. K unikátnímu sloupu se váže historka, že kdysi dávno správce lázní zapomněl uzavřít kohoutek s vřídelní vodou a pak už mohl jen s hrůzou sledovat, co způsobil.
Pravda je ovšem prozaičtější: Voda v sousedství hotelu, lázeňských domů a obecního úřadu prýští z rozhodnutí lidí - pro radost lázeňských hostů, místních obyvatel i lyžařů, kteří tudy projíždějí za lyžováním na Praděd. Mohutnost základny i výšku sloupu ovlivňují mrazy, proto sloup v horském údolí mívá i přes 13 metrů výšky. To už však musí obecní úřad dohlédnout, aby nebylo ohroženo bezpečí lidí, kteří se u homole chtějí vyfotit, a případnému riziku předejít ohrazením prostoru.
Obec s 240 obyvateli má devítičlenné zastupitelstvo, v němž pracuje také ředitel státních lázní. Obecní úřad sídlí v historickém Pruském domě. Ten byl postaven v roce 1824 řádem německých rytířů, patří k nejstarším v lázních a v jeho prvním patře funguje maličká základní škola. "Není to žádná přednost pracovat v tak hezkém objektu, nevýhody by se ukázaly leda v případě rekonstrukcí, a ty nás nečekají," řekl starosta obce Roman Reichl. Symbióza záměrů vedení lázní i obce pyšnící se nejčistším ovzduším ve střední Evropě je zřejmá. Karlova Studánka má kompletní sítě i s čistírnou odpadních vod. Vadou na kráse je jen léta odsouvaná rekonstrukce státní silnice vyskládané z žulových kostek a protínající lázně. "Oprava vázne na dohodovacím řízení dvou ministerstev - kultury a zdravotnictví. Nám je jedno, jestli bude silnice znovu z kostek či asfaltová. Hlavně, ať už se cesta opraví," dodal starosta.
/ja/