01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hospodářská krize versus ROP

Jak může současný a očekávaný vývoj hospodářské krize, jejíž důsledky se projevují i v České republice, ovlivnit realizaci regionálních operačních programů, konkrétně i Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Moravskoslezsko?

Regionální operační program (ROP) podporuje zejména investice veřejného sektoru, buduje regionální a místní infrastrukturu. Veřejná správa je významný investor, a tento fakt platí v době poklesu dvojnásob. Veřejné prostředky tedy mohou krátkodobě v některých regionech, městech a obcích fungovat jako dominantní růstový faktor, dopad a pákový efekt investic však musí být o to více zvažován a posilován. Z tohoto hlediska mohou prostředky regionálního operačního programu přispět významnou měrou, jednotlivé projekty se vybírají na základě jejich významu, jenž je u investic nad 10 milionů korun deklarován mj. i ekonomickou návratností investic vyšší než 5 %.

Významným prvkem, který může pozitivně ovlivnit realizaci programu, je také očekávaný pokles stavebních prací, jenž bude zapříčiněn nižší poptávkou privátního sektoru. Pro investiční program typu ROP tvoří stavební práce a dodávky naprostou většinu výdajů, bude tedy možnost nakoupit za "stejné peníze více". To bude mít samozřejmě pozitivní efekt pro širokou veřejnost, uživatele veřejné infrastruktury.

Evropské zdroje hrají také významnou stabilizační roli ve veřejných rozpočtech. Finanční objem (alokace) operačních programů je fixován na období sedmi let, tj. do roku 2013, respektive 2015. Veřejný sektor tedy může v soutěži využívat těchto zdrojů bez ohledu na pokles daňové výtěžnosti či změny v rozpočtovém určení daní. Spolufinancování projektů pak tvoří marginální část investičních problémů, příspěvek měst a obcí se dnes pohybuje okolo hodnoty 7,5 % výdajů. Rovněž může veřejný sektor profitovat z větší ostražitosti bankovních institucí. Municipální projekty sice nejsou pro banky atraktivní z hlediska zisku, představují však velkou míru bezpečí a ochrany investic. Komunální sektor je v ČR obecně považován za solidního partnera, problémy s dofinancováním vlastních podílů v evropských projektech by tedy nemusely nastávat.

Zatím je velkou neznámou pro všechny kurz eura a jeho vývoj. Jelikož jsou alokace ROP vyčísleny v eurech, mění se v čase jejich korunová hodnota spolu s kurzem. Vývoj kurzu v posledních týdnech je však pro operační programy velice příznivý.

Samostatným tématem jsou projekty partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public Private Partnership, tzv. PPP projekty). Část privátních investorů by za situace hospodářského poklesu a vyššího finančního rizika mohla vyhledat či iniciovat projekt, který by reagoval na poptávku po veřejných službách a garantoval stálé dlouhodobé platby. Stejně jako u bankovního sektoru i v tomto případě hraje primární roli bezpečí investice před ziskovostí projektu, investice a jejich riziko mohou být sdílené. Protože PPP projekty hrazené ze strukturálních fondů v ČR nejsou časté, jde o nový, neprobádaný potenciál.

Regionální rada Moravskoslezsko si uvědomuje, že nová situace vyžaduje novou úvahu nad směrováním prostředků ROP. K těmto úvahám vyzvala také komisařka pro regionální rozvoj Danuta Hübnerová, která deklarovala možnost "pozměnit priority a cíle jednotlivých operačních programů tak, aby se zlepšilo čerpání v těch oblastech, které mají vyšší růstový potenciál". Může to být nový milník, jehož překročení se bude plánovat se všemi klíčovými aktéry tak, aby ROP sehrál svou úlohu pro region Moravskoslezsko co nejlépe.

DANIEL FOLTÝNEK
Regionální rada regionu soudržnosti
Moravskoslezsko

Jak ovlivňuje kolísající kurz EUR/CZK celkovou výši prostředků ROP Moravskoslezsko?

Celková výše peněz ROP Moravskoslezsko je s Evropskou komisí nasmlouvána v eurech. Program disponuje 716 093 217 eur. V červenci 2007 představovala tato částka přes 20,5 miliardy korun. V prosinci 2007, kdy Evropská komise ROP schválila, kolísala pod hranicí 19 miliard korun. Nejnižší hodnoty dosáhla v srpnu 2008, kdy se pohybovala jen těsně nad 17 miliardami korun.

Navzdory globální finanční krizi je současný kurz k výši dotací mnohem příznivější. ROP Moravsko-slezsko disponuje částkou o dvě miliardy vyšší, tj. přes 19 miliard korun (podle kurzů Evropské centrální banky).

Riziko kurzových výkyvů se žadatelů o dotace a jejich příjemců týká pouze omezeně. Alokace vyhlášených výzev i výše schválených prostředků jsou realizovány v české měně. V korunách jsou podepisovány i smlouvy o poskytnutí dotace mezi Regionální radou a příjemci dotací. Výjimkou jsou například velké investice statutárních měst a schválené dotace na jejich integrované plány rozvoje, které byly schváleny v eurech.

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down