V souladu se svými předvolebními sliby se noví hejtmani chtějí zasadit o to, aby občané neplatili regulační poplatky v krajských zdravotnických zařízeních. Možná k tomu ani nebudou muset obcházet zákon, neboť levice v Poslanecké sněmovně už návrh na zrušení poplatků odhlasovala. Senát však může návrh vrátit.
Ačkoliv občané ve volbách do zastupitelstev krajů loni v říjnu rozhodli o jednoznačném vítězství České strany sociálně demokratické - což se pak promítlo i do výsledku voleb hejtmanů zastupitelstvy s "oranžovým střihem", mezi třinácti hejtmany za ČSSD pouze jeden se do historie České republiky zapíše jako první zvole- ný sociálnědemokratický hejtman. Je jím Bc. Lubomír Franc, který se po bezproblémové volbě v novém zastupitelstvu ujal řízení Královéhradeckého kraje už 12. listopadu.
Budeme-li však chtít být v zápisech do historie země důslední, pak připomeňme, že vůbec první hejtmankou v ČR se stala doc. MUDr. Milada Emmerová, CSc. Zastupitelstvo kraje ji zvolilo už 14. listopadu, čímž o titul první Češky v čele kraje připravila další hejtmanku - Janu Vaňhovou z Ústeckého kraje (zvolena 26. 11.).
Snad nejsledovanější při vyjednávání krajských koalic a podpor pro krajské vlády byla účast a role komunistů. Za zaznamenání proto stojí, že poprvé přímé zastoupení v radách krajů bude mít KSČM v krajích Moravskoslezském a Karlovarském. Ve čtyřech krajích - Vysočině, Plzeňském, Středočeském a Libereckém - se menšinové vlády budou opírat o vyjednanou podporu komunistů.
Zájem vzbuzovalo i to, zda se občanští demokraté díky povolebnímu vyjednávání přece jen neudrží v radách některých krajů. Nakonec se jim to podařilo v krajích Zlínském, Olomouckém, Jihočeském a Ústeckém.
Ústecký kraj však zaujal ještě jednou: To když lídr volební kandidátky ČSSD Jaroslav Foldyna, který získal i nejvíce preferenčních hlasů, skončil pouze jako "řadový" zastupitel.
MGR. JIŘÍ ZIMOLA
hejtman jihočeského kraje
Krédo: V politice platí, že jsou dvě možnosti: Buď něco vykonat, nebo tvrdit, že jsme něco vykonali. Osobně jsem pro první metodu, protože při ní není tak velká konkurence.
Zasadit se o kvalitní krajské zdravotnictví a sociální služby včetně zrušení poplatků ve zdravotnických zařízeních kraje a vyřešit problém dačické nemocnice. Klást důraz na pokračování stavby dálnice D3 a rozvoj silniční infrastruktury. Efektivně čerpat peníze z EU a nastolit grantovou politiku pro rozvoj mateřských škol.
To jsou priority hejtmana Jiřího Zimoly (*1971), původně učitele ZŠ a od roku 1998 nepřetržitě starosty Nové Bystřice.
MGR. MICHAL HAŠEK
hejtman Jihomoravského kraje
Krédo: Slušnost, kompetentnost, odpovědnost.
Michal Hašek (*1976) si předsevzal zajištění podmínek pro hospodářský růst kraje, trvalý sociální dialog a komunikaci s neziskovými profesními a občanskými sdruženími. Jde mu o kvalitu veřejných služeb ve zdravotnictví, sociální péči, dopravě a školství. Podpoří zemědělství, hlavně vinařství, protipovodňová opatření, ale také vyšší účinnost čerpání peněz z fondů EU.
Absolvent práv na Masarykově univerzitě v Brně do sklonku loňského roku vedl poslanecký klub ČSSD, je členem politického grémia ČSSD a od roku 1998 zasedá v zastupitelstvu obce Drásov, kde byl i starostou.
PAEDDR. JOSEF NOVOTNÝ
hejtman Karlovarského kraje
Krédo: Naše budoucnost je jen v našich rukou.
K prioritám Josefa Novotného (*1952) patří zrušení poplatků v krajské nemocnici pro vybrané skupiny obyvatel a zachování sítě tří nemocnic v kraji. Pozornost chce věnovat i kvalitě dopravní obslužnosti a urychlenému dokončení silnice R6, stejně jako péči o stav krajských silnic. Rozhodl se zastavit odchod mladých lidí z kraje, pro něž chce mj. zavést stipendijní programy a založit v kraji další pobočky vysokých škol.
Někdejší učitel matematiky a tělocviku, ředitel střední školy v Sokolově a vášnivý volejbalista má zkušenosti z komunální politiky ve funkci radního města Sokolov.
MUDR. JIŘÍ BĚHOUNEK
hejtman kraje Vysočina
Krédo: Kraj Vysočina je pro mě synonymem pro dynamický a úspěšný rozvoj.
Jiří Běhounek (*1952) se kromě rušení poplatků ve zdravotnických zařízeních kraje zaměří i na chod krajského úřadu a vybudování administrativního centra na pozemcích kraje. Chce vytvořit integrovaný dopravní systém a pokračovat ve využívání regionálního operačního programu. Oceňuje profesionální přístup k práci, kolektivní řešení a loajalitu.
Do voleb šel jako nezávislý na kandidátce ČSSD, přičemž veřejnost jej zná jako primáře ortopedického oddělení Nemocnice Pelhřimov.
BC. LUBOMÍR FRANC
hejtman Královéhradeckého kraje
Krédo: S podporou veřejnosti se náš kraj může stát příjemným domovem, kde se lidem bude dobře žít.
Navázat na vše dobré, co se v kraji už vykonalo, ale také zmírnit dopady omylů svých předchůdců. Tak zní předsevzetí Lubomíra France (*1953), který poukazuje hlavně na krajské silnice s několikamiliardovým dluhem, zanedbané budovy většiny krajských škol či neprůhlednou strukturu některých obchodních společností kraje.
Ve firmě VEBA Broumov prošel od postu mistra přes ekonoma až po předsedu odborů. Členem broumovského zastupitelstva je od roku 1998, místostarostou od roku 2006.
BC. STANISLAV EICHLER
hejtman Libereckého kraje
Krédo: Serióznost, poctivost, komunikativnost a profesionalita řešení problémů.
Funkce hejtmana se Stanislav Eichler (*1960) ujal s odhodláním zrušit poplatky ve zdravotnických zařízeních kraje a z těch učinit neziskové organizace. Chce revidovat optimalizaci středního školství a zastavit projekt výstavby Centra vzdělanosti kraje. Zasadí se o spravedlivé rozdělování peněz malým městům a obcím a zahájí projekt výstavby hospice.
Původně elektromontér, naposledy pracoval jako ředitel pobočky ČSOB Leasing v Liberci. Je zastupitelem v Českém Dubu. Titul Bc. získal při studiu speciální pedagogiky.
ING. JAROSLAV PALAS
hejtman Moravskoslezského kraje
Jaroslav Palas (*1952) si žádné krédo pro svoji novou funkci nevytkl.
Za své priority považuje zrušení poplatků ve zdravotnických zařízeních kraje, ale také zabránění privatizaci nemocnic a regionálních zdravotních pojišťoven. Zaměří se i na rozvíjení dopravní infrastruktury, například na obchvaty Frýdku-Místku, Opavy a Krnova, a chce donutit největší znečišťovatele ovzduší, aby investovali do ekologie. V součinnosti s velkými zaměstnavateli bude podporovat učňovské školství a je připraven více investovat do školských zařízení.
Je znám jako bývalý ministr zemědělství, už méně se však o něm ví, že je předsedou Českomoravské myslivecké jednoty.
ING. MARTIN TESAŘÍK
hejtman Olomouckého kraje
Krédo: Věřím ve slušného člověka a slušné chování.
Budeme řešit regulační poplatky v našich nemocnicích za obyvatele kraje. Naší povinností je udělat i vše pro nastartování hospodářského růstu kraje využitím spolupráce veřejné správy, podnikatelského sektoru, vědeckých a vysokoškolských institucí, řekl nám Martin Tesařík (*1954). Chce napomoci rozvoji znalostní ekonomiky i informačních a komunikačních technologií a v kraji efektivněji využívat cestovní ruch.
Absolvent brněnského VUT mj. působil jako ekonom, náměstek primátora a posléze jako primátor Olomouce. Je i členem Poslanecké sněmovny.
MGR. RADKO MARTÍNEK
hejtman Pardubického kraje
Krédo: Cílem je dosáhnout, aby náš region patřil mezi ekonomicky nejsilnější kraje.
Tomu Radko Martínek (*1956) podřídil své priority: Zajistit dobrou dopravní obslužnost, pro niž je třeba vybudovat páteřní komunikace R35 a R43. Strukturu krajského školství podřídit tomu, aby v regionu bylo dost kvalifikovaných lidí, ochotných a schopných pracovat pro kraj. K cílům hejtmana patří fungující zdravotnictví, pro něž chce vytvořit systém propojených zdravotnických zařízení.
Někdejší středoškolský učitel a starosta Moravské Třebové (kde je dosud zastupitelem) byl i ministrem pro místní rozvoj a od roku 1998 zasedá v Poslanecké sněmovně.
MUDR. MILADA EMMEROVÁ, CSC.
hejtmanka Plzeňského kraje
Krédo: Chci léčit lidi i společnost!
Uskutečnit předvolební sliby. Nechat provést audit s cílem zjistit, v jakém stavu jsou jednotlivé rezorty v kom- petenci kraje - a na základě jeho výsledků přijímat krátkodobé a střednědobé plány. Budovat nové komunikace, obchvaty a rekonstruovat stávající silnice. Prosazovat celostátní referendum k umístění radarové základny v Brdech.
Takové jsou ve stručnosti priority docentky Milady Emmerové (*1944), expertky na hyperbarickou medicínu, která mimo jiné vykonávala i funkci ministryně zdravotnictví a předsedkyně Výboru pro sociální politiku a zdravotnictví Poslanecké sněmovny.
MUDR. DAVID RATH
hejtman Středočeského kraje
Krédo: Prospěch občanů je nejvyšším zákonem.
David Rath (*1965) se chce zaměřit na čtyři hlavní úkoly: Zrušit regulační poplatky ve zdravotnických zařízeních kraje a zastavit privatizaci krajských nemocnic. Zkvalitnit a zatraktivnit dopravu ve středních Čechách a k tomu zlepšit dopravní infrastrukturu. K zajištění vyšší bezpečnosti obyvatel kraje navázat úzkou spolupráci s Policií ČR. Zlepšit úroveň péče o seniory.
Nový hejtman je internistou a přednáší na lékařské fakultě. Zakládal Lékařský odborový klub a působil jako prezident České lékařské komory. Stál i v čele ministerstva zdravotnictví. Je zastupitelem města Hostivice.
JANA VAŇHOVÁ
hejtmanka Ústeckého kraje
Krédo: Člověk by se vždy měl chovat slušně, jednat s rozvahou a ve všem, co dělá, být důsledný.
Předsevzala si zlepšit situaci ve zdravotnictví kraje a zajistit všem jeho obyvatelům dostupnou kvalitní zdravotní péči. Jana Vaňhová (*1955) je i odhodlána vyčerpat všechny evropské peníze alokované pro kraj. Hodlá "rozhýbat" cestovní ruch a motivovat k tomu i podnikatele. Jde jí o minimalizaci dopadů finanční a ekonomické krize na kraj podporou tvorby pracovních míst a hledáním investorů do zóny Triangle.
Učila němčinu a výtvarnou výchovu. Je místopředsedkyní ČSSD a do voleb šla z postu náměstkyně primátorky Chomutova.
MVDR. STANISLAV MIŠÁK
hejtman Zlínského kraje
Krédo: Spravovat nejen majetek kraje, ale celé území tak, aby se v každé jeho části dobře žilo a chtěly zde žít i děti našich dětí.
Na další rozvoj zdravotnictví kraje a úhrady regulačních poplatků za pacienty v krajských nemocnicích (a ty převést na veřejné neziskové organizace) se zaměří Stanislav Mišák (*1952). Hodlá i zkvalitnit sociální služby včetně terénních. Jde mu o lepší dopravní dostupnost kraje a dopravní infrastrukturu. Konkurenceschopnost kraje posílí podporou inovačního prostředí, vědy a výzkumu.
Původním povoláním je veterinář, třikrát za sebou byl zvolen starostou Otrokovic.
Převratné změny prodělala také Asociace krajů ČR
Novým předsedou Asociace krajů (AK) České republiky se na jejím ustavujícím zasedání pro třetí volební období po loňských říjnových volbách do zastupitelstev krajů stal 4. prosince v Praze hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Michal Hašek (ČSSD).
Asociace krajů ČR je otevřenou zájmovou nestranickou a nevládní organizací, jejímiž řádnými členy je na základě zakladatelské smlouvy z 8. června 2001 všech 14 krajů včetně hlavního města Prahy, které je ze zákona současně obcí i regionem. Vrcholným orgánem AK ČR je rada, do níž má každý člen asociace právo vyslat jednoho zástupce (hejtmana, resp. primátora hl. m. Prahy). Asociace je jako zájmové sdružení právnických osob zaregistrována u Úřadu Městské části Praha 1. Význam AK ČR je mimo jiné dán i faktem, že je jedním z povinných připomínkových míst pro tvorbu nové legislativy.
Hejtman Mgr. Michal Hašek vystřídal v čele asociace Ing. Evžena Tošenovského (ODS), do podzimních krajských voleb hejtmana Moravskoslezského kraje. Z dosavadních členů Rady AK ČR zůstal pouze primátor hlavního města Prahy MUDr. Pavel Bém (ODS), který nyní bude v radě sekundovat třinácti hejtmanům zvoleným za sociální demokracii. Primátor Pavel Bém se z účasti na ustavujícím zasedání řádně omluvil.
Prvním místopředsedou AK ČR byl zvolen hejtman Pardubického kraje Mgr. Radko Martínek, dalšími místopředsedy se stali: hejtman Olomouckého kraje Ing. Martin Tesařík, hejtman Středočeského kraje MUDr. David Rath, hejtman Kraje Vysočina MUDr. Jiří Běhounek a hejtmanka Plzeňského kraje doc. MUDr. Milada Emmerová, CSc.