Na starostu se často obracejí někteří členové zastupitelstva obce s dotazy - jak je to vlastně s přípravou jednání orgánů obce (zastupitelstva a rady), popřípadě výborů zastupitelstva a komisí rady. Kdo za co odpovídá a který předpis to upravuje? Úvodem, co upravuje zákon o obcích. Ten stanoví, že...
Na starostu se často obracejí někteří členové zastupitelstva obce s dotazy - jak je to vlastně s přípravou jednání orgánů obce (zastupitelstva a rady), popřípadě výborů zastupitelstva a komisí rady. Kdo za co odpovídá a který předpis to upravuje?
Úvodem, co upravuje zákon o obcích. Ten stanoví, že zastupitelstvo obce (dále jen zastupitelstvo) se schází ke svým zasedáním podle potřeby, nejméně však jedenkrát za 3 měsíce. Obecní úřad informuje o místě, době a navrženém programu připravovaného zasedání. Informaci vyvěsí na úřední desce obecního úřadu alespoň 7 dní před tímto zasedáním, kromě toho může informaci uveřejnit způsobem v místě obvyklým. Zasedání zastupitelstva je veřejné. Rada obce (dále jen rada) se schází ke svým schůzím podle potřeby a její schůze jsou neveřejné.
Zastupitelstvo může zřídit jako své iniciativní a kontrolní orgány výbory, které plní úkoly stanovené zákonem a úkoly, kterými je zastupitelstvo pověří. Svá stanoviska a návrhy předkládají výbory zastupitelstvu, jemu odpovídají ze své činnosti. Obdobně rada obce může zřídit jako své poradní a iniciativní orgány komise.
Podle zákona o obcích připravuje rada návrhy pro jednání zastupitelstva a zabezpečuje plnění jím přijatých usnesení. Právo předkládat návrhy k zařazení na pořad připravovaného zasedání zastupitelstva mají jeho členové, rada a výbory. Starosta svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva a rady, podepisuje spolu s ověřovateli zápis z jednání zastupitelstva a schůze rady.
Zastupitelstvo i rada jsou povinny vydat své jednací řády, ve kterých lze upravit také jednání výborů i komisí a také stanovit úkoly pro přípravu jednání orgánů obce.
V jednacím řádu zastupitelstva a výborů zastupitelstva lze například stanovit, že návrhy a podklady pro zasedání zastupitelstva připravuje rada, která stanoví zejména dobu a místo zasedání, navrhne program a stanoví odpovědnost za zpracování a předložení odborných podkladů pro jednání v písemné formě, popř. jako ústní informaci a také, že součástí je i návrh usnesení zastupitelstva v této věci. Může být stanoveno, že přípravu zasedání zastupitelstva organizuje starosta.
V jednacím řádu rady a komisí rady lze rovněž stanovit způsob přípravy podkladů pro jednání rady. Příprava podkladů pro jednání rady může být uložena jednak samotným členům rady, dále pak obecnímu úřadu, popř. tajemníkovi nebo jednotlivým odborům. Příprava podkladových materiálů může být uložena také předsedům komisí rady nebo ředitelům příspěvkových organizací či organizačních složek, které obec zřídila.
O přípravu podkladů mohou být také požádány statutární orgány právnických osob, které obec založila (zejména kde rada vykonává také působnost valné hromady obchodní společnosti), popřípadě další osoby v jejichž záležitostech bude rada jednat.
Rada také může vydat příslušná "Pravidla pro zpracování a předkládání materiálů pro schůzi rady obce a zasedání zastupitelstva obce" v návaznosti na jednací řády zastupitelstva a rady, v nichž může stanovit jednotnou úpravu materiálů pro jednání orgánů obce, zásady pro jejich zpracování a postup při jejich předkládání. V pravidlech může stanovit náležitosti obsahu materiálu (úvodní list s názvem materiálu, návrhem usnesení a údaj o předkladateli), termín pro jeho předložení, povinnosti předkladatele, například, že odpovídá za obsah materiálu, jeho věcnou správnost a za to, že materiál je zpracován v souladu s platnými právními předpisy aj.
JUDr. MIROSLAV BÝMA, Ph.D.
právník