01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Právo obce na "svou doménu"

Města a obce (dále jen obce) mají povinnost provozovat oficiální internetové stránky podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Ale své oficiální internetové stránky mají většinou umístěny pod doménou neodpovídající jejich názvům. Lze se proto domnívat, že význam internetu podceňují. I tento...

Města a obce (dále jen obce) mají povinnost provozovat oficiální internetové stránky podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Ale své oficiální internetové stránky mají většinou umístěny pod doménou neodpovídající jejich názvům. Lze se proto domnívat, že význam internetu podceňují.

I tento článek ukazuje, že lze získat doménu odpovídající názvu obce, a tím také obec zviditelnit. Podle mého názoru je provozování stránek pod přiléhavou doménou jedna z nejlepších cest, jak budovat dobrý obraz o dané obci a podporovat její rozvoj.

Co motivovalo spekulanty či neoprávněné osoby k dané registraci domény? První motiv je spekulativní, tzn. následný prodej domény či pronájem dané obci. Druhý je čistě zištný, kdy stránky navenek sice poskytují informace o obci, ale s cílem získat především co nejvíce reklamy. Třetí motiv je propagační, tzn. zviditelnit své služby či výrobky.

Statisticky: Čím větší je daná obec, tím větší počet spekulantů a jiných osob vlastnících její doménu. Je to pochopitelné, protože na doméně větší obce bude větší zájem o reklamu nebo daná obec bude ochotna spekulantovi zaplatit větší cenu za převod či nájem.

Podle Pravidel registrace doménových jmen v ccTLD.cz sdružení CZ.NIC ten, kdo neoprávněně dříve registroval doménu obce, "bere na vědomí, že doménové jméno, jeho registrace nebo užívání mohou porušovat práva třetích osob k jiným doménovým jménům, ochranným známkám, obchodním značkám, jménům, obchodním firmám, nebo právní předpisy týkající se nekalé soutěže, ochrany osobnosti apod. V opačném případě nese odpovědnost za své jednání". Tato odpovědnost by se tak měla projevit i tím, že obce získají doménu, která jim náleží.

NECHALY SE PŘEDBĚHNOUT

Obce většinou zaspaly registraci domény, které pak registrovaly různé subjekty:

doménoví spekulanti, kteří doménu hodlají úplatně prodat za nepřiměřenou cenu nebo doménu pronajímají obci. Příkladem je známý doménový spekulant Pavel Šimon nebo společnost CITYNET, s. r. o. (dříve CBNet a. s.), která prodala doménu městu Brno (částka nebyla zveřejněna navzdory soudnímu sporu o poskytnutí této informace). Tato společnost vlastní například domény www.plzen.cz (informační portál), www.vsetin.cz (pod touto doménou jsou oficiální stránky města - je samozřejmě vždy otázka, jaké finanční prostředky obec na provoz stránek pod touto doménou vynakládá).

osoby, které poskytují informace o dané obci, o kulturním dění, ubytování, místních firmách apod., například www.praha.cz, www.pardubice.cz, www.hradeckralove.cz, www.olomouc.cz, www.plzen.cz, www.zlin.cz, www.karvina.cz, www.pribor.cz, www.louny.cz). Tyto osoby ale pod těmito stránkami uskutečňují podnikatelskou činnost v podobě umísťování bannerů, reklam místních firem atd.

místní nebo cizí firmy k propagaci svých služeb či prodeji svého zboží (www.ceskebudejovice.cz - stránky realitní kanceláře, www.ustinadlabem.cz - stránky firmy pro tvorbu www stránek ).

Obce v důsledku toho své oficiální internetové stránky mají pod doménami, pod kterými by je běžný uživatel internetu (turista, občan atd.) nehledal, například http://magistrat.praha-mesto.cz, http://info.plzen-city.cz, www.mesto-pardubice.cz, www.olomouc.eu, www.c-budejovice.cz, www.hradeckralove.org, www.mestozlin.cz, www.karvina.org, http://pribor.infomorava.cz atd.. Některé obce si sice zaregistrovaly své názvy, ale ty obsahují doplňující znaky, jako jsou pomlčky (například www.usti-nad-labem.cz).

V některých případech obce řeší tuto situaci pronájmem od držitele, a přes tuto doménu dochází k aliasu (přesměrování) na oficiální stránky města (www.opava.cz nebo již zmíněná doména www.vsetin.cz).

Příkladem obcí, které jsou držiteli domény shodné s jejich názvem, jsou například Brno (doména koupena od CITYNET), Liberec, Ostrava (doména vyhrána po soudním sporu), Jihlava, Nový Jičín atd.

Z uvedeného výčtu je zřejmé, že problém, kdy obce nevlastní doménu svého názvu, je častý. Týká se nejen hl. města Prahy, většiny krajských měst, ale i menších obcí, například Kroměříže, Chropyně či Chvalčova.

CO MÁ OBEC UDĚLAT?

Obce a jejich zástupci si často myslí, že získáat domény shodné s jejich názvem již nelze, protože je někdo předběhl. Není to ale pravda, v těchto situacích neplatí pravidlo "first come, first served". Každá obec má podle zákona o obcích svůj název, který je chráněn § 19b občanského zákoníku. Zásahem do názvu obce je i dřívější registrace a držení domény s koncovkou .cz. Sporná by mohla být i registrace domény s koncovkou .org, .com či jiných. Za nespornou lze podle mého názoru považovat i registraci názvu obce spojeného s jiným označením (například www.bytypraha.cz), přestože v Německu je znám případ, že k podobné registraci soud vyslovil povinnost získat souhlas města.

Co má obec udělat, jestliže se rozhodne získat "svou doménu"? Především by se měla obrátit na zkušeného právníka v oblasti doménových sporů, a to kvůli zpracování kvalifikované právní výzvy k převodu domény na obec. Finanční náklady na tuto službyuse pohybují od 5000 do 25 tisíc korun. Závisí to na náročnosti zpracování výzvy. Rozhoduje zejména fakt, kdo drží danou doménu (zda má ochrannou známku, obchodní firmu obsahující název domény) a také znění domény (například Tábor nebo Most jakožto obecné názvy) apod.

Pokud by výzva zůstala bez odezvy, nezbývá než se obrátit žalobou na příslušný krajský soud nebo Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR v Praze. Obec má právo v soudním řízení požadovat převod domény na sebe, ale také poskytnutí přiměřeného zadostiučinění v penězích či náhradu škody, jestliže byla provozem stránek způsobena. O tom, že hrozí poškozování obce na stránkách pod její doménou, svědčí spory mezi městem Milevsko a držitelem domény milevsko.cz. V případě úspěchu ve sporu, hradí náklady právního zastoupení a soudní poplatek žalovaná strana.

NENÍ NUTNO SE SMIŘOVAT

Obce se v praxi často smiřují, že o svou doménu již přišly, přestože se lze této domény domoci i při nízkých nákladech. Důvodem je konflikt domény a jejího držení jinou osobou s právem obce na ochranu jejího názvu. Jestliže pod konfliktními doménami jsou provozovány informační stránky o obci, pak rovněž neplatí, že tento subjekt je oprávněn k držení domény z titulu "bohulibé" informační činnosti. Za tou se většinou skrývají příjmy z reklam. Stejně tak platit za pronájem domény třetí osobě je těžko obhájitelné, jelikož není důvod platit za něco, na co má obec právo. O úspěšném postupu získání domény obce svědčí již pravomocný rozsudek ve věci domény www.ostrava.cz. Dokazuje, že právo osob vlastnících domény obcí není nedotknutelné.

LUKÁŠ JANSA

advokátní kancelář Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři v. o. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down