01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podílníky LD Osvětimany je 37 obcí

Zřejmě nazrává doba, kdy bude nutné začít uvažovat o časovém omezení vstupu do lesních porostů. Týkat by se to mohlo nejen soukromých, ale i obecních lesů. Pro tento krok alespoň mluví zkušenosti z Lesního družstva Osvětimany.

Celkem 119 podílů Lesního družstva Osvětimany (LD) na Uherskohradišťsku je rozděleno mezi 37 obcí, které mu svěřily svůj lesní majetek. Ředitel LD Miroslav Struha vysvětluje: "Obce mají v majetku lesního družstva od jednoho do dvanácti podílů (nejvyšší počet podílů má obec Buchlovice - pozn. redakce), do nichž je rozdělen každý metr čtvereční, každý ar či hektar lesa. Žádná obec neví - a ani to není možné zjistit, který konkrétní podíl je její. Proto obce musí na tomto lesním majetku o výměře 1215 hektarů hospodařit společně a proto bylo založeno i LD Osvětimany. Družstvo má všechny pozemky a budovy od obcí pronajaty, platí obcím roční nájem podle počtu jejich podílů a hradí za ně i daň z nemovitostí."

TRADICE UŽ OD ROKU 1931

LD Osvětimany navazuje činnost někdejšího Kyjovského lesního družstva, s. r. o., které vzniklo v roce 1931 a o rok později se přejmenovalo na Lesní družstvo s. r. o. v Osvětimanech. V družstvu tehdy bylo 31 členských obcí z někdejších okresů Kyjov, Uherské Hradiště a Uherský Ostroh. Navíc však také hospodářské družstvo v Kyjově a Moravské kolonizační družstvo v Brně. Společné hospodaření na lesním majetku bylo násilně přerušeno v červenci 1959, kdy lesy převzal stát.

Nová kapitola historie LD Osvětimany se začala psát až v roce 1995, kdy vláda svým usnesením č. 168 ze dne 15. března schválila postup při převodech nemovitého majetku bývalých lesních družstev obcí, pokud byly obce ke dni likvidace jejich výlučnými podílníky, do vlastnictví obcí. A byl to právě Miroslav Struha, který vzápětí po přijetí usnesení vlády začal pracovat na obnovení lesního družstva, což se podařilo ještě téhož roku v září, kdy se sešla jeho ustanovující členská schůze. Vlastní hospodaření družstva na navráceném majetku se pak datuje od března 1996.

Nejvyšším orgánem osvětimanského družstva je členská schůze, statutárním orgánem je představenstvo, hospodaření usměrňují stanovy schválené členskou schůzí. Po stránce odborné vedou lesní družstvo čtyři odborně lesnicky vzdělaní pracovníci.

TĚŽBA A PRODEJ DŘEVA ZÁKLADEM ZISKU

Hospodaření v lese se řídí lesním hospodářským plánem, stanovená decenální těžba (etát) je přibližně 80 tisíc metrů krychlových dřeva. Těžbu si družstvo zajišťuje najatými soukromníky, prodej vytěžené dřevní hmoty probíhá vždy na lokalitě "OM" - tedy odvozním místě.

Družstvu se v té souvislosti vyplatila cílevědomá péče o údržbu lesních cest a svážnic. Když před 12 lety začalo hospodařit, jejich stav nebyl nikterak uspokojivý a přibližovací vzdálenost v některých lokalitách běžně činila i dva kilometry. S vybudováním nových cest se dnes tyto vzdálenosti zkrátily o dvě třetiny. Lesním majetkem procházejí lesní cesty se živičným povrchem o délce sedmi kilometrů a další úseky jsou zpevněny. V současné době se zpevňuje tříkilometrová svážnice, přičemž na její část lesní družstvo obdrží dotaci. S dotací ve výši třetiny pořizovací ceny LD může počítat i při chystaném nákupu traktoru Lamborghini R6 120 a frézy FAE STC 150 na rekultivaci cest, přibližovacích linek apod.

Ředitel LD Miroslav Struha podotýká: "Prodej dřevní hmoty zajišťuje management družstva, kontrola ze strany podílníků je zabezpečena představenstvem a kontrolní komisí družstva. Současná situace na trhu s dřevní hmotou, hlavně u jehličnatých sortimentů, však není dobrá. U listnatých je situace o poznání lepší. Rozhodně však nebudeme vstupovat do společného obchodu s dřívím, který v rámci své činnosti organizuje Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR."

Především těžba a prodej dřeva vytvářejí každoroční zisk lesního družstva. K příjmům patří i výtěžek z honitby provozované ve vlastní režii. Podle Miroslava Struhy však ani na tak velkém lesním majetku, jaký obhospodařuje LD Osvětimany, myslivost nikdy nebude moci vlastníkovi přinášet nějaký podstatnější užitek než mnohem lukrativnější těžba a prodej dřeva.

ŠKODY ZVĚŘÍ, ALE KDO ZA NĚ MŮŽE?

K myslivosti se však Miroslav Struha vrací ještě touto poznámkou: "Stále se hovoří o vysokých škodách na lesních kulturách a porostech spárkatou zvěří a o jejích vysokých stavech. Mně je 61 let, pocházím z lesnické rodiny, hajným byl praděd, děda i otec, který pracoval u našeho lesního družstva od roku 1933 do zestátnění v roce 1959 jako lesní hajný, vrchní lesní hajný a poté jako vrchní účetní. Já sám jsem v lese vyrůstal a téměř celý život pracuji v lesním hospodářství. Dost jsem tedy o zvěři slyšel a hodně jsem toho sám viděl. Proto jako hlavní důvod, proč vznikají škody zvěří, vidím v tomto: Základem jsou klidové podmínky. Zvěř se v průběhu dne potřebuje především nasytit - přežvýkavci mají několik pastevních period, musí mít příležitost bez překážek a jakéhokoliv rušení vycházet na pašu. Jestliže zvěř takovou možnost nemá, nutně zatáhne do klidových lokalit, v nichž se zasycuje náhradní potravou, jíž může být potravně nevydatný, nicméně přístupný okus či ohryz. Tak vznikají škody z donucení. Kdekdo do této problematiky mluví, ale hlavně ti, kteří tomu nerozumějí. Jaký klid však dnes zvěř má? V lesích se promenuje množství turistů, cyklistů, jezdců na koních či dokonce motorkářů, kteří zvěř ruší."

LD Osvětimany však má neblahé zkušenosti rovněž s ničením lesního majetku. Když například v lesích instalovalo tři desítky laviček pro odpočinek turistů, polovina laviček se záhy ztratila. Právě tak v družstvu připomínají neustálé poškozování informačních panelů - a už vůbec se raději nechtějí vyjadřovat k tomu, co nacházejí při odvozu pod skládkami dřeva.

"Připadá mně to jako v dobách, kdy všechno bylo nás všech - ale ve skutečnosti nikomu nic vlastně nepatřilo. Proto se domnívám, že se opravdu musí začít vážně uvažovat o časovém omezení vstupu do lesních porostů," uzavřel ředitel Lesního družstva Osvětimany Miroslav Struha.

IVAN RYŠAVÝ

Lesní družstvo Osvětimany

Výměra obhospodařovaného lesa 1214,94 ha

Podíl jehličnatých dřevin 34,67 %

Podíl listnatých dřevin 65,33 %

Počet podílnických obcí 37

Počet vydaných podílů 119

ZDROJ: LD OSVĚTIMANY

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down