Ještě do konce letošního roku budou otevřeny další dotační příležitosti ze strukturálních fondů EU. Programové výzvy budou reflektovat takové potřeby měst a obcí, na které se nedostává vlastních finančních prostředků a leckdy brzdí celkový společenský rozvoj veřejného sektoru.
Hlavní pozornost se zaměří na obnovu a rozvoj měst a obcí, odpadové hospodářství, zlepšování stavu přírody a krajiny a její celkovou revitalizaci. Další investice půjdou do oblasti lesů, lesnické infrastruktury a techniky. Spektrum podporovaných projektů je velmi široké a záleží na každém z žadatelů, kterou tematickou projektovou oblast zvolí za prioritní.
TÉMATA VÝZEV
Typickými projekty obcí, které mohou být podpořeny v rámci operačních programů Životní prostředí, regionálních operačních programů a Programu rozvoje venkova jsou například úpravy veřejných prostranství, regenerace brownfields, výstavba a rekonstrukce obslužných komunikací a technické infrastruktury, vybavení pro sociální integraci a rozvoj kultury a sportu. Projekty pro zlepšení životního prostředí v obcích se zaměřují na revitalizace sídelní a parkové zeleně, sběrné dvory, kompostárny, rekultivace starých skládek apod. Současně lze čerpat dotace na pořízení nové lesnické techniky, opravu lesních cest nad 2 m šířky a mnohé jiné. Žadatelé tak mají možnost vybrat si ze široké nabídky dotačních příležitostí.
CO ZAHRNUJE PŘÍPRAVNÁ FÁZE
Prvním krokem k úspěchu je správně zvolit projektový záměr, na který se později bude zpracovávat projektová dokumentace a následně vlastní žádost o dotaci. Už tato fáze je velmi důležitá a ve finále při kvalitní a pečlivé přípravě může žadateli ušetřit časově i finančně náročné aktivity související například s úpravou záměru, projektu a podobně. Ale ne vždy záměry žadatelů odpovídají podmínkám jednotlivých dotačních programů. Proto je vhodné se s těmito podmínkami a pravidly seznámit ještě před samotným zpracováním projektové dokumentace. Bývá velmi prospěšné, když žadateli pomůže specializovaná poradenská společnost. Ta dokáže posoudit vlastní šance projektu na úspěch a eventuálně navrhnout změny a úpravy projektového záměru, aby co nejlépe odpovídal podmínkám daných dotačních titulů. Současně je schopna napomoci projektantům s přípravou projektové dokumentace včetně položkového rozpočtu podle podmínek vybraného operačního programu.
V přípravné fázi by měl žadatel věnovat zvýšenou pozornost tomu, v jaké výši bude muset spolufinancovat projekt a zda na to bude mít vlastní prostředky či bude potřebovat bankovní úvěr. Připravovat projektovou dokumentaci je vhodné začít s dostatečným časovým předstihem, neboť u investičních projektů se zpravidla tato dokumentace vyžaduje jako povinná příloha nezbytná pro podání žádosti o dotaci. Na ni obvykle navazuje vydání minimálně územního rozhodnutí, které opět s nabytou právní mocí slouží jako jedna z mnoha povinných příloh.
Spektrum povinných příloh, které se k dotačním žádostem přikládají, je opět jeden z velmi důležitých kroků, s kterými by se měl každý žadatel důkladně seznámit. Výzva je v každém programu vždy časově omezená. Projekty je třeba předkládat pouze ve stanoveném termínu. Pokud žadatel nestihne projekt do výzvy podat, měl by počítat s tím, že další příležitost může být třeba až za rok i déle. Proto doporučuji se s povinnými přílohami pečlivě seznámit a na počátku přípravy dát maximální důraz na přílohy časově náročnější, které by mohly podání projektu eventuálně ohrozit. I v této fázi přípravy je vhodná spolupráce se specializovanou společností, která s přípravou povinných příloh může výrazně pomoci.
Podání žádosti o dotační podporu je časově a především administrativně náročný proces. Každý s potenciálních žadatelů se ale musí smířit s tím, že pro získání dotace, což mohou být desítky až stovky milionů korun, musí celý tento proces absolvovat.
JANA NOVÁKOVÁ
projektová manažerka, RAVEN EU Advisory, a. s