Pokud se chystáme na koupání v přírodě, jistě nás bude zajímat aktuální stav kvality vody s ohledem na nejčastější problém přírodních koupališť - vodních nádrží, zejména koncentrace sinic. Doslova zabijákem vodní rekreace a všech radovánek kolem přírodních koupališť je výskyt fytoplanktonu, tj. řas...
Pokud se chystáme na koupání v přírodě, jistě nás bude zajímat aktuální stav kvality vody s ohledem na nejčastější problém přírodních koupališť - vodních nádrží, zejména koncentrace sinic.
Doslova zabijákem vodní rekreace a všech radovánek kolem přírodních koupališť je výskyt fytoplanktonu, tj. řas a sinic, které mají sice ve vodě podobnou úlohu, ale z hlediska vlivu na lidské zdraví jsou sinice mnohem nebezpečnější. Některé mají schopnost vystoupat ke hladině a hromadit se na ní v podobě drobných částeček nebo zelené kaše. Tomuto hromadění se říká vodní květ sinic. V posledních letech se sinice značně rozšiřují již v průběhu června. Tato situace nejenže vylidňuje břehy koupališť, ale má rovněž negativní ekonomický dopad na celé okolí.
DLOUHODOBÉ A KRÁTKODOBÉ CÍLE
Řešení spočívá v intenzivním potlačení výskytu a růstu sinic a lze jej rozdělit na dlouhodobé a krátkodobé cíle. Dlouhodobým cílem je jednoznačně zamezení vnosu živiny, zejména fosforu a dusíku. K opatřením, která mají vliv na splnění dlouhodobých záměrů, patří například změna režimu hospodaření na zemědělských plochách, výstavba čistíren odpadních vod apod.
Krátkodobé cíle jsou zaměřeny na okamžité zlepšení jakosti vody a záchranu letní sezóny na koupalištích. Většinou jsou spojeny s vysrážením nebo odstraněním nebezpečných sinic. Jednou z konkrétních akcí, která vedla k potlačení nežádoucího výskytu sinic, byl zásah na vodním díle Plumlov na Prostějovsku.
APLIKACE NA PŘEHRADĚ PLUMLOV
Povodí Moravy, s. p., na základě vodoprávního rozhodnutí vypsalo soutěž, ve které byly stanoveny potřeby zohledňující ekologické požadavky. Firma ASIO, spol. s r. o., byla vybrána jako nejlépe vybavená a připravená. Zásahu předcházel monitoring vývoje sinic a pravidelné rozbory vody, na jejichž základě se poté ze speciálního plavidla uskutečnila aplikace.
Zásah začal letošního 15. června z chemické lodi. Objem jejího zásobníku je zhruba 6 m3. Flokulant (PAX-18) dávkovalo čerpadlo s osazeným průtokoměrem a regulací otáček. Z lodní nádrže se poté flokulant čerpal přes průtokoměr do aplikačního rámu, který se spouštěl až 20 cm pod hladinu vody za lodí. Loď plula průměrnou rychlostí přibližně 3 km/hod. (měřeno GPS). Na základě měření byla stanovena aplikační koncentrace 6 mg/l prostředku do maximální hloubky 3,5 metru. Podle výpočtů bylo vždy dávkované množství vypočtené v závislosti na šířce aplikace, hloubce určované sonarem a rychlosti lodi. Zásah trval tři dny. A výsledek? Zatímco 15. června byla průhlednost vody v přehradě Plumlov 20 cm, 18. června, tedy po ukončení akce, již 2,6 až 3 metry.
Akce se uskutečnila bez provozních komplikací a v souladu s vodoprávním rozhodnutím, což potvrdil i nezávislý monitoring. V jejím průběhu neplatil zákaz koupání, lidé byli pouze upozorněni na pohyb plavidla na vodní ploše.
/sk/