Od letošního června uskutečňuje město Švihov na Klatovsku praktickou část pilotního projektu komunitního kompostování bioodpadů v sídlištní zástavbě. Týká se 9 domů s 60 byty, v nichž žije 155 obyvatel. Počet domácností zapojených do sběru biologicky rozložitelného odpadu bude město průběžně...
Od letošního června uskutečňuje město Švihov na Klatovsku praktickou část pilotního projektu komunitního kompostování bioodpadů v sídlištní zástavbě. Týká se 9 domů s 60 byty, v nichž žije 155 obyvatel. Počet domácností zapojených do sběru biologicky rozložitelného odpadu bude město průběžně monitorovat.
"Bioodpady tvoří největší hmotnostní podíl v našem domovním odpadu (běžně přes 30 %). Ačkoliv se občané stále aktivněji zapojují do systému třídění odpadů, většina komunálního odpadu (a nejvíce bioodpad) končí na skládce. Tento stav je nadále nevhodný a podle zákona o odpadech do budoucna ani nebude možný. Proto jsme se rozhodli vyzkoušet v praxi metodu komunitního kompostování, která patří k ekologickým a ekonomicky přijatelným řešením," uvedla Martina Kašparová z Městského úřadu ve Švihově.
Do speciálních komunitních kompostérů obyvatelé mohou odkládat bioodpad z domácností, zbytky ovoce a zeleniny, uschlé květiny, listí, trávu apod. Ten se v kompostérech přirozeným procesem aerobního rozkladu za pomoci mikroorganismů a žížal přemění na kompost, tj. na kvalitní a na živiny bohatou zeminu. Základem projektu byla důsledná osvěta. "Již v polovině května jsme začali s informační kampaní pro obyvatele sídlištní zástavby. Současně s rozmístěním komunitních kompostérů navštívil každou domácnost zaměstnanec města a předal jí speciální informační materiál," doplnila Martina Kašparová.
Novou službu zavedlo město pro občany bezplatně. Předpokládané náklady projektu jsou 66 tisíc korun. Zaplatí je formou dotace Plzeňský kraj a také město ze svého rozpočtu.
"Komunitní kompostování jsme připravili s partnerskou organizací CZ Biom - České sdružení pro biomasu v rámci jejího projektu Vzdělávání a spolupráce v odpadovém hospodářství, který podporuje rozvoj odpadového hospodářství v zapojených obcích krajů Plzeňský a Jihočeský. Finanční prostředky na tento účel poskytl Evropský sociální fond a Ministerstvo životního prostředí ČR.
/sk/