Po zániku několika místních textilních podniků se Krásná Lípa potýká až s 20% nezaměstnaností a nízkou mírou vzdělanosti obyvatelstva. Více než 10 % z 4500 obyvatel městečka jsou Romové, většinou nezaměstnaní. Najít práci těmto lidem pomáhá Komunitní centrum, které zřejmě bude muset svoji činnost ukončit.
Cílem Komunitního centra podporovaného z evropských peněz bylo poskytnout klientům možnost rekvalifikace a dalšího vzdělávání i pomoci k návratu na trh práce osobám obtížně integrovatelným. "Za čtyři roky trvání projektu se uskutečnilo 9 rekvalifikačních kurzů, v nichž jsme školili lidi pro nové městské služby. Funguje zde klub pracovního poradenství, hlídání dětí, služba podporovaného zaměstnávání pro lidi různě znevýhodněné na trhu práce atd. Celkem prošlo naším Komunitním centrem už 144 klientů," vypočítává jeho vedoucí Hana Volfová. Jen v prvním roce se podařilo najít práci 30 lidem z 60 klientů, u osob s těžkým zdravotním postižením, které využívají službu podporovaného zaměstnávání, je tato úspěšnost 80%. Rovněž nezaměstnanost se podle Volfové ve městě během působení centra snížila z 20 na 14 %, i když k tomu přispěly také jiné faktory.
JAKÁ JE NADĚJE?
"Komunitní centrum je organizační složkou města a spolupracuje s dalšími třemi národními a čtyřmi mezinárodními partnery. Přesto až dosud bylo stoprocentně financováno z Evropského sociálního fondu, z Iniciativy Společenství EQUAL. Tento způsob financování však letos v srpnu končí, a s tím de facto i Komunitní centrum," vysvětluje Hana Volfová. Dodává, že následující půlrok bude jeho činnost dotovat město, ale peníze postačí jen na zaplacení jednoho pracovníka, který se bude zabývat zejména psaním žádostí o poskytnutí dotací z evropských fondů v programovém období 2007-2013. Další možností financování je podle ní vznikající vládní Agentura pro sociální vyloučení, která vytypovala 12 problematických lokalit, kde žije mnoho Romů v podmínkách způsobujících jejich sociální znevýhodnění. "Jednou z těchto lokalit je i mikroregion Tolštejn," dodává Hana Volfová s tím, že se ale ještě neví, zda a jakým způsobem by agentura přispívala na činnost Komunitního centra.
CO ŘÍKÁ STAROSTA
Starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart by pokračování existence Komunitního centra uvítal, ale v současné době město nemá na jeho provoz peníze. "A kromě toho v jeho činnosti bylo mnoho formálnosti, což ale vyplývá z podstaty evropských fondů. K dispozici bylo 30 milionů korun, ale když chtělo město zaměstnat Romy při veřejně prospěšných pracích, muselo je platit samo za vydatné pomoci Úřadu práce Rumburk. Peníze EU šly hlavně na administrativu, platy manažerů a propagaci," stěžuje si Zbyněk Linhart. "Nějaký nový evropský projekt, přímo zaměřený na zaměstnávání Romů, kteří tvoří většinu místních nezaměstnaných (350 lidí), bychom uvítali. Zatím ale nefunguje ani vládní Agentura pro sociální vyloučení. A tak poté, co v srpnu skončí příliv podpory z EU, zde zbudou jen peníze rumburského Úřadu práce, který chce veřejně prospěšné práce financovat. Bylo by ale potřeba, aby mohli dostávat plat nad 10 tisíc korun, který je utvrdí v přesvědčení, že pracovat se vyplatí. Sehnat tolik peněz je však obtížné jak pro nás, tak pro úřad práce," uzavírá starosta.
PROJEKTY JIŽ LZE DOPORUČOVAT
Ministerstvo práce a sociálních věcí, které rozděluje peníze z Evropského sociálního fondu i z Iniciativy Společenství EQUAL, přiznává, že výzvy nového Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost budou vypsány až v létě. Iva Krajová z odboru řízení pomoci z Evropského sociálního fondu na ministerstvu práce a sociálních věcí dodává, že zájemci mohou již v rámci tzv. mainstreamingu doporučovat jednotlivé projekty ministerstvům či úřadům práce, aby je tyto instituce zapracovaly do svých dotačních programů. Jestli však mezi tyto doporučované projekty bude patřit i Komunitní centrum v Krásné Lípě, neví.
ALENA ADÁMKOVÁ