Už 4. mezinárodní fórum o účasti veřejnosti v rozhodování veřejné správy a o principu partnerství se uskutečnilo koncem dubna v Praze. Při této příležitosti byly vyhlášeny výsledky soutěže O lidech s lidmi - cena za podporu místní demokracie
a spolupráci s neziskovými organizacemi. Do soutěže byly navrženy projekty z České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska.
Diskusi uspořádalo Centrum pro komunitní práci střední Morava za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR a hlavním tématem se stalo zapojování veřejnosti do rozhodovacích procesů státní správy a samosprávy. Zkušenosti si na této konferenci vyměnili účastníci celkem z patnácti zemí - Albánie, Arménie, Běloruska, Bulharska, ČR, Estonska, Gruzie, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Polska, Rumunska, Řecka, Slovenska a Ukrajiny.
O LIDECH S LIDMI
Soutěž O lidech s lidmi si klade za cíl motivovat veřejnou správu k zapojování veřejnosti do regionálního rozvoje a spolupráci s neziskovým sektorem. Zároveň pak zviditelnit příklady dobré praxe a odměnit pracovníky a politiky, kteří aktivně podporují rozvoj občanské společnosti. Probíhá za finanční podpory Evropské unie a Visegrádského fondu. V mezinárodní porotě soutěže byli zastoupeni odborníci na zapojování veřejnosti ze všech zemí, v nichž soutěž probíhala.
V ČR se do soutěže O lidech s lidmi přihlásilo celkem třicet projektů. Z nich tři postoupily do mezinárodního kola: obec Rýžoviště s projektem Kdo si hraje nezlobí - aneb Hřiště pro každého, město Kopřivnice s projektem Tvorba strategického plánu rozvoje města a město Dobříš s projektem Komunitní plánování sociálních služeb ve městě Dobříš. Vítězem mezinárodního kola se stal projekt města Kopřivnice, na druhé příčce se umístilo město Dobříš a třetí místo přidělila porota obci Pruské ze Slovenska.
SE STAROSTOU DOBŘÍŠE
Při této příležitosti jsme požádali o rozhovor Jaroslava Melšu, starostu půvabného středočeského města Dobříš.
Jak byste sám stručně charakterizoval projekt vašeho města?
Komunitní plánování je vlastně spolupráce s občany. Můžeme plánovat sociální služby, zkoumat jejich potřebnost, abychom věděli, co budou naši občané za rok či za pět let potřebovat. Můžeme ale plánovat také ulici nebo náměstí a lidé by si sami měli říci, jak by ta lokalita měla vypadat.
Jaký byl průběh přípravy a realizace projektu?
Zaměřili jsme se na tři cílové skupiny: děti a mládež, na seniory a na zdravotně postižené. A na transparentnost a dostupnost sociálních služeb, a na to, zda odpovídají místním nebo regionálním potřebám. Jednalo se o princip komunitního plánování, čili o maximální aktivizaci obyvatel celé oblasti.
Pomocí dotazníkových akcí a řízenými rozhovory jsme šetřili, co si lidé přejí. Ukázalo se, že těch, kteří nabízejí služby v sociální oblasti, je dost, ale příjemci o nich často ani nevědí. Zároveň jsme pátrali po prioritách, po tom, co občany nejvíc pálí a zajímá. Poznatky, které jsme získali, jsme zapracovali do strategického plánu rozvoje města. Tak vzniká vize na dvacet let.
Zatím se ovšem občas setkáváme s faktem, že při změně vedení radnic se zahodí připravované plány a začíná se od začátku.
To bývá pravda. Domnívám se proto, že musíme připravit dokument, který bude široce pojatý, aby měl svou váhu. Bude schválen zastupitelstvem města a bude tedy závazný i pro ty, kteří přijdou po nás. Měli by na něj navazovat a eventuálně podle podmínek upravit a aktualizovat.
Jste starostou od roku 2006, tedy první volební období, ale v zastupitelstvu jste působil už od 1994. Jaké jsou vaše priority?
Máme jich hodně, asi deset. Kanalizace, čistírna odpadních vod atd. Ale z výsledků našeho projektu O lidech s lidmi, z velkých a opakovaných setkání s občany vyplynulo doporučení, abychom se soustředili také na přestavbu náměstí. Velký důraz klademe v této souvislosti na rekonstrukci bývalého kina a jeho přeměnu na komunitní a vzdělávací centrum s knihovnou, jež je zatím umístěna v nevyhovujících podmínkách. Centrum by dále zahrnovalo Klub náročného diváka, kavárnu Na půl cesty, klubovní místnosti neziskových organizací atd. Se stavbou bychom rádi začali příští rok.
KAREL SEDLÁČEK