Mikroregion Hranicko uskutečňuje za podpory Evropské unie projekt Řešení dlouhodobé nezaměstnanosti na Hranicku vytvořením pracovních týmů. Z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR byl podpořen částkou 5,7 milionu korun. Do projektu se zapojilo jedenáct obcí.
Projekt řeší nezaměstnanost a ztrátu pracovní motivace nejen zaměstnáváním a začleněním nezaměstnaných osob do pracovních skupin, ale také jejich vzděláváním. Zaměřuje se především na dlouhodobě nezaměstnané a nezaměstnané osoby s nízkým stupněm vzdělání, dále na skupinu ohroženou dlouhodobou nezaměstnaností a uchazečů o zaměstnání. V době přípravy projektu v roce 2006 se nezaměstnanost na Hranicku pohybovala kolem 8,5 %, v některých obcích dosahovala až 12 %. V současné době činí 6,1 %.
Od zahájení realizace projektu, tj. od listopadu roku 2006 vzniklo 24 pracovních míst a jedno pracovní místo navíc přibylo od června 2007. Lidé zařazení v pracovních týmech pečují o zeleň, starají se o udržování čistoty na veřejných prostranstvích, pomáhají při drobných stavebních úpravách, zajišťují odklízení sněhu v místě svého bydliště nebo v blízkém okolí, pomáhají s organizováním sportovních a kulturních akcí ve své obci.
Projekt se dělí na dvě etapy. Pracovníci začlenění do programu získali práci na dobu sedmi měsíců. Od srpna 2007 bylo dvanáct pracovníků v týmů obměněno, třinácti osobám byla prodloužena pracovní smlouva na dalších 7 měsíců, tj. do konce února 2008. Do ukončení projektu v polovině letošního roku se podaří zaměstnat minimálně 37 osob. Někteří odcházejí z pracovních pozic ještě během trvání jejich pracovní smlouvy, protože si našli nové stálejší zaměstnání.
Pro obce, které se zapojily do projektu, jsou naši pracovníci velkým přínosem. Mohly si pořídit i drobnou techniku potřebnou k údržbě a úklidu obce.
REKVALIFIKACE TAKÉ INDIVIDUÁLNĚ
Pracovníci mohou získat rekvalifikaci na ruční motorovou pilu a křovinořez. Tento kurz už absolvovalo a obdrželo osvědčení 20 mužů. Kurzu pro práci s křovinořezem se zúčastnilo také 13 žen. Tuto techniku používají při údržbě zeleně. Dokonce dvě ženy, které již mají zkušenosti s prací v lese, si chtějí osvojit další dovednosti a přihlásily se i na motorovou pilu. Někteří účastníci projektu mohou získat rekvalifikaci podle individuálních potřeb s přihlédnutím na osobní předpoklady, znalosti a dovednosti a možnost dalšího uplatnění na trhu práce. Orientujeme se hlavně na ty druhy rekvalifikací, které neposkytuje úřad práce. V současné době jsou to především holičské a kadeřnické práce, hostinská činnost - obor kuchař-číšník, řidičské oprávnění typu C a E - nákladní vozidlo a přívěs.
MOTIVAČNÍ A PORADENSKÉ KURZY
Mimořádnou pozornost věnujeme vzdělávací činnosti. Jde o individuální poradenství a motivační a poradenské kurzy. V nich se lze naučit základní práci s počítačem včetně využívání internetu a s pomocí lektorek si sestavit i životopis. Dále se účastník dozví, jak se chovat na pracovním pohovoru, seznámí se se základy pracovněprávních vztahů, naučí se zvládat konflikt a stres, osvojí si společenské chování, komunikaci atd. To vše účastníky pozitivně motivuje a pomáhá jim orientovat se na trhu práce i ve společnosti a získat lepší pracovní uplatnění. V první etapě kurz navštěvovalo 24 osob a úspěšně jej ukončilo a osvědčení o jeho absolvování získalo 19 lidí. Ostatní účastníci kurz předčasně opustili kvůli novému zaměstnání.
V současné době probíhá II. etapa projektu. V kurzech jsou zapojeni nejen pracovníci na pracovních místech, ale i další osoby, které absolvují pouze vzdělávací část projektu. S poradenskými a motivačními kurzy úzce souvisí individuální poradenství. Je založeno na individuálním přístupu lektorky ke každému účastníkovi. Mají možnost si procvičovat znalosti a dovednosti získané při motivačních kurzech, vyzkoušet si práci s PC, vyhledávat zaměstnání prostřednictvím portálu ministerstva práce a sociálních věcí i na jiných webových stránkách. Velká pozornost je věnována sociální komunikaci a sociálně-právním otázkám. Tyto služby poskytuje externě Poradenská a vzdělávací agentura PLATEA, která má s touto činností bohaté zkušenosti.
Cílem všech uvedených aktivit je napomoci účastníkům projektu osvojit si pracovní návyky, posílit mnohdy ztracené sebevědomí, dovednosti a motivovat k hledání si práce a lepšímu uplatnění na trhu práce. Do této doby opustilo projekt 9 osob, které si našly nové zaměstnání, a další se jistě uplatní na trhu práce po ukončení projektu.
A NAŠE ZKUŠENOSTI
Už při úvodní propagaci a výběru účastníků projektu jsme se setkávali jak s pozitivním, tak s negativním postojem. Museli jsme překonávat počáteční nechuť nezaměstnaných do čehokoli se zapojit. Neměli jsme vždy šťastnou ruku pro výběr pracovníků, někteří si z projektu udělali zaopatřovací instituci a většinu pracovní doby byli v pracovní neschopnosti, a tudíž neměli možnost si osvojit pracovní návyky a ani v plné míře se účastnit vzdělávacích aktivit. Byly to ale jen výjimky. Většina účastníků je spolehlivá, k pracovním úkolům i ke vzdělávacím aktivitám přistupovala zodpovědně. Velmi dobře se nám spolupracovalo se starosty zapojených obcí. Vždy to byl jejich popud, že chtějí uskutečnit takový projekt. Pozitivně se postavili i k jeho financování. Ačkoli je projekt průběžně financovaný, platby jsou nám poukazovány se značným zpožděním. Obce tedy přistoupily na variantu, že projekt částečně předfinancují.
MARCELA TOMÁŠOVÁ
manažerka projektu
Více o mikroregionu Hranicko
Byl založen v roce v roce 2001 a v současné době ho tvoří 24 členských obcí, v nichž žije více než 30 tisíc obyvatel. Území mikroregionu leží na rozhraní mezi Moravskou bránou a Podbeskydskou pahorkatinou. Sekretariát mikroregionu připravuje, koordinuje a realizuje regionální projekty i mezinárodní projekty, organizuje vzdělávací akce, zajišťuje propagaci Hranicka. Pro obce, podnikatele a spolky je zároveň poradenským střediskem v otázkách přípravy a financování projektů.
Více informaci najdete na www.mikroregion-hranicko.cz.