01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Strategie prevence kriminality počítá i s menšími sídly

Na dotaci v rámci Strategie prevence kriminality na léta 2008 až 2011 bude moci dosáhnout svým projektem i menší obec, na jejímž území je horší bezpečnostní situace - třeba kvůli tomu, že obec se nachází v rekreační oblasti.

Strategie je zaměřena zejména na snižování majetkové a násilné kriminality a na eliminaci kriminálně rizikových sociálně patologických jevů a má v obcích a městech přispět ke zvýšení pocitu bezpečí občanů, snižování míry a závažnosti trestné činnosti, posilování kompetencí krajů a obcí při plánování a realizaci preventivních opatření.

NOVINKA: TŘI ZÁKLADNÍ ÚROVNĚ

Systém prevence kriminality je nyní členěn do tří úrovní: republikové, krajské a městské. Koordinační roli vůči aktivitám na všech úrovních plní Republikový výbor pro prevenci kriminality (RVPPK). V rámci systému je posílena koordinační a metodická role krajů vůči obcím spadajícím do jejich územní působnosti. Městskou úroveň tvoří velká města (nad 25 tisíc obyvatel), která mají možnost, za splnění stanovených podmínek, čerpat finanční prostředky ze státního rozpočtu na prevenci kriminality po dobu trvání Strategie. Počet vyzvaných měst je 47.

Úkolem republikové úrovně prevence kriminality je koordinovat preventivní aktivity jednotlivých článků systému; zkvalitňovat systém prevence po stránce personální, metodické a informační; zabezpečovat realizaci meziresortních a celorepublikových projektů; vytvářet podmínky pro finanční zabezpečení realizace úkolů vyplývajících ze Strategie. Pro republikovou úroveň se počítá ročně s částkou zhruba 8 mil. Kč.

Úkolem krajské úrovně je vytvořit preventivní politiku v rámci své působnosti, koordinovat ji a zabezpečovat po metodické, konzultační a částečně po finanční stránce (ročně cca 40 mil. korun). Letos poprvé bylo umožněno krajům podle stanovených doporučení ve spolupráci s místně příslušnými orgány Policie ČR vybrat obce k zařazení. Od roku 2009 orgány krajů budou vybírat obce k zařazení do programu už samy a samostatně jim rovněž přidělovat případné dotace na prevenci kriminality ze státního rozpočtu, a to podle vlastních pravidel. Tak se značně posílí rozhodovací pravomoci zastupitelstev krajů. Proto by již dnes měla vedení obcí začít přemýšlet o tom, čím by se chtěla napřesrok ucházet o peníze na prevenci kriminality.

Úkolem městské úrovně je vytvořit komplexní přístup k prevenci kriminality, tedy komplexní pojetí preventivních opatření založených na důkladné bezpečnostní analýze, na znalosti místních podmínek a potřeb a na zapojení všech dotčených subjektů (instituce státní správy, územní veřejné správy, justiční orgány, Policie ČR, nestátní neziskové organizace, podnikatelské právnické osoby apod.) do systému prevence kriminality na místní úrovni. Policie se bude orientovat na metodu práce ve smyslu Community policing (viz například Community policing není pro Sokolov neznámým pojmem, Moderní obec č. 3/2007, str. 6 - pozn. redakce). Cílem programu města je ochrana lokálních komunit před kriminalitou, posílení pocitu bezpečí občanů, snižování majetkové a násilné kriminality, eliminace kriminálně rizikových sociálně patologických jevů, kooperace všech institucí, které působí na místní úrovni, a větší integrace Policie ČR do preventivních aktivit města (ročně zhruba 32 mil. Kč).

KOMU A NA CO DOTACE

Při přidělování účelově vázaných státních finančních prostředků jsou a budou podporovány výběrovou komisí RVPPK jen ty projekty, které reagují na priority stanovené ve Strategii, splňují veškeré nastavené podmínky a směřují na cílové skupiny občanů. Jde o projekty neinvestičního i investičního charakteru. Podpora bude poskytována mimo jiné na tyto investiční projekty: kamerové soubory a jejich rozšíření; mobilní kamerové soubory; zabezpečovací a vyhodnocovací soubory; mříže; osvětlení či oplocení rizikových míst; software - grafické soubory; hardware pro preventivní a bezpečnostní účely; soupravy pro sport a sportovní plácky a hřiště. Na rozdíl od dřívější praxe nebudou moci města a obce získávat finanční prostředky na bezpečnost silničního provozu.

Až do roku 2011 bude zachován princip, že konečným adresátem dotace je obec. Výběr obcí má svá pravidla (například u městských kamerových dohlížecích systémů je stanoven limit počtu obyvatel na 8000), která však mohou být prolomena při řádném zdůvodnění. Například půjde-li o menší obce v rekreačních oblastech, kde je horší bezpečnostní situace, horské obce apod.

ZÁSADY, KTERÉ JE TŘEBA ZNÁT

Obec se řídí, vedle příslušných právních předpisů, také Zásadami pro poskytování dotací ze státního rozpočtu na výdaje realizované v rámci Programu prevence kriminality pro rok 2008. Ze zásad vyjímám:

Obcím a krajům jsou finanční prostředky poskytovány formou dotací podle zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů (§ 7 a § 14).

Obcím i krajům jsou dotace poskytovány na projekty, jejichž výdaje jsou neinvestiční, a na projekty, které jsou investiční - realizované podle vyhlášky č. 560/2006 Sb., o účasti státního rozpočtu na financování programů reprodukce majetku.

Vlastní podíl obce nebo kraje, na němž se případně může spolupodílet i jiný nestátní subjekt, musí činit nejméně 20 % z celkových skutečných výdajů na jednotlivý dílčí projekt. Při neplnění podílu je příjemce dotace povinen část neoprávněně čerpané dotace vrátit zpět do státního rozpočtu.

PAVEL KOCÁBEK
odborník na prevenci kriminality

Kde lze nalézt inspiraci a poučení

Veškeré podklady k nové Strategii prevence kriminality na léta 2008 až 2011 najdete na webu ministerstva vnitra - http://www.mvcr.cz/prevence/ksp/index.htm, kde jsou zejména následující linky na: Strategii, Metodiky, Zásady poskytování dotací, Formuláře - včetně komentářů, doporučení k situační prevenci, dobrou praxi měst a obcí.

Další možností je uveřejněná dobrá praxe Policie ČR v oblasti prevence kriminality na http://www.mvcr.cz/prevence/ksp/index.htm.

Aktuální informace jsou pravidelně zveřejňovány na http://www.mvcr.cz//opk.html.

Inspirací pro vedení obcí, měst a krajů mohou být i zkušenosti jednotlivých dalších realizátorů dílčích preventivních projektů. V případě nejasností se lze obrátit na krajské nebo obecní manažery prevence kriminality či konzultanty preventivních programů krajů a měst ležících na území těchto krajů. Jsou to (podle krajů):

Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj a kraj Vysočina: Mgr. Martin Dočkal, tel.:974 833 798, e-mail: ksp@mvcr.cz;

Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj: JUDr. Tomáš Koníček, tel.: 974 833 217, e-mail: sitprev@mvcr.cz;

Jihomoravský, Středočeský kraj a Hl. m. Praha: PhDr. Ivana Dostálová, tel.: 974 832 074, e-mail: dostalova@mvcr.cz;

Liberecký a Ústecký kraj: Mgr. Radek Jiránek, tel.: 974 833 797, e-mail: jiranek@mvcr.cz;

Královéhradecký a Pardubický kraj: Mgr. Ferdinand Raditsch, tel.: 974 832 368, e-mail: raditsch@mvcr.cz.

ZDROJ: MV ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down