Město Police nad Metují uzavřelo Smlouvu o partnerství a vzájemné spolupráci s Královéhradeckým krajem na projekt Aktivity Královéhradeckého kraje v oblasti rozvoje II (AKKORD). Celý projekt řídila příspěvková organizace kraje Centrum evropského projektování (CEP) a byl spolufinancován z prostředků...
Město Police nad Metují uzavřelo Smlouvu o partnerství a vzájemné spolupráci s Královéhradeckým krajem na projekt Aktivity Královéhradeckého kraje v oblasti rozvoje II (AKKORD). Celý projekt řídila příspěvková organizace kraje Centrum evropského projektování (CEP) a byl spolufinancován z prostředků Evropské unie (program SROP). Součástí projektu byly i pracovní cesty euromanažerů regionů zaměřené na čerpání zkušeností o EU. Dostala jsem možnost účastnit se cesty zástupců města Náchod do Španělska.
O této zemi na Pyrenejském poloostrově je všeobecně známo, že patří mezi státy, které umí s vysokou účinností čerpat a vhodně investovat prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie. Právě pro velké zkušenosti Španělska se začleňováním do EU a kvůli rychlému vyrovnání životního standardu jeho obyvatel s předními členskými zeměmi unie jsme loni společně se zástupci města Náchod a hospodářské komory navštívili centrum Katalánska - Barcelonu.
Ve Španělsku je proti Česku odlišný systém řízení státu. Kromě regionálních vlád tam existují tzv. deputace (dobrovolná zastoupení měst a obcí). Námi navštívená Diputación de Barcelona má 311 členských obcí (je v ní integrováno 80 procent obyvatel území o rozloze 7728 km2, v němž žije více než pět milionů obyvatel).
Výhodou deputace je, že není nadřízeným orgánem, nýbrž výlučně partnerem obcí, které jsou v ní zastoupeny. Obce se dobrovolně sdružují kvůli lepšímu společnému financování i dalším výhodám integrace pro svůj běžný život i další rozvoj. Deputace je financována státem a částečně obcemi. Finanční prostředky rozděluje na základě vyhlášeného čtyřletého plánu. Obce průběžně podávají svoje návrhy a deputace se snaží obcím zajistit i další zdroje financování (z úrovně vlády, jednotlivých ministerstev i fondů Evropské unie). Obcím také poskytuje výhodné úvěry a zajišťuje jim různé služby. Například v sociální oblasti nebo pro společné projekty knihoven, muzeí, v propagaci, ale také třeba při zajišťování stavebního dozoru). Obce se naučily využívat integraci v jednotlivých oblastech svého života, přičemž si nadále zachovávají svoji samostatnost. Že jim tento způsob vyhovuje, bylo znát jak z jednání úředníků deputace, tak zástupců jednotlivých obcí. V té souvislosti během jednoho jednání zazněla i zajímavá myšlenka: "Vše, co se dělá v obcích, má vliv na Evropskou unii a zpětně i na obce a města."
HELENA IŠTOKOVÁ
Police nad Metují