Již popáté dostali od Otevřené společnosti, o. p. s., cenu "Otevřeno" ti, kdo dodržují zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, a neváhají případně jít i nad něj. Cenu "Zavřeno" letos obdrželi především "ignoranti a cenzoři". Nezávislá porota soutěže Otevřeno x Zavřeno vybírala ze 40 nominací zaslaných veřejností a ocenila k Mezinárodnímu dni informací (28. 9.) největší "přátele" a "nepřátele" svobody informací a otevřenosti veřejné správy za období let 2006-2007.
Prvenství v kategorii Zavřeno si vysloužil starosta jihomoravské obce Hajany, který půldruhého roku na žádosti o informace vůbec nereagoval a opravné prostředky (stížnosti) místo postoupení krajskému úřadu házel do koše. Když ho poté požádal o předložení spisů soud, nelámal si hlavu ani s tím a na soudní korespondenci většinou vůbec neodpovídal a dokonce ignoroval i rozsudky. Výsledkem starostovy netečnosti je sedm žalob, z toho zatím čtyři pravomocné rozsudky, dva ve fázi exekučního řízení a dvě další exekuce se připravují. Jen na soudních nákladech a odměnách exekutorovi přijde starostovo (ne)jednání obecní rozpočet na zhruba 100 tisíc korun.
CENZOŘI NA RADNICÍCH
Také druhá cena v kategorii Zavřeno byla udělena starostovi, tentokrát z Neratovic, a to společně s Policií ČR Mělník. Důvodem bylo obvinění z trestného činu pomluvy za články na webu kritizující radnici. Porota případ hodnotila jako závažný útok na svobodu projevu, konkrétně zneužití trestního procesu a policie k zastrašování kritiků a omezení svobody projevu.
Názory vyjadřované na webu nepředstavují pomluvu, ale kritiku činnosti radnice a jejích představitelů. Tvrzení o korupci mají povahu názoru, vyjadřujícího především názor o korupčním prostředí a nedostatku systematické ochrany před korupcí. Ačkoliv jak Policii ČR, tak státní zástupkyni byly předloženy pádné argumenty pro zastavení stíhání, opřené o jednoznačné rozsudky Nejvyššího soudu ve velmi srovnatelných věcech, obě tyto instituce bez jakékoli argumentace podle Otevřené společnosti, o. p. s., potvrzují probíhající trestní stíhání.
Několik nominací se týkalo zneužívání radničních novin ze strany jejich vydavatelů. Na nejvyšší příčku z nich se dostalo koaliční vedení města Karlovy Vary, které podle názoru Otevřené společnosti, o. p. s., uplatnilo více cenzurních opatření v magistrátních Radničních listech. To však nebyl jediný důvod, který mu přinesl třetí cenu v kategorii Zavřeno, jak dokumentuje i její oficiální zdůvodnění - "za trvalý a houževnatý boj s opozičními zastupiteli, novináři, občanskými sdruženími, kterým aktivně brání v přístupu k informacím i v jejich šíření".
CO SOUVISÍ S POCHVALOU
Tradičně větší počet nominací se týká kategorie Zavřeno. Stejně tak v pátém ročníku soutěže, kdy jich bylo 26, zatímco do kategorie Otevřeno došlo 14 nominací. Třebaže v této kategorii jde o ocenění pozitivních příkladů otevřenosti veřejné správy vůči veřejnosti, ukázalo se, že pozitivně hodnocená aktivita má někdy úzkou souvislost s negativně vnímanou činností.
Dalo by se to říci i o třech oceněných činech. Jestliže Krajský soud v Ostravě obdržel druhou cenu Otevřeno za poskytnutí kopie pravomocného rozsudku, nepochybně tomu pomohlo odmítnutí téhož ze strany všech ostatních devíti soudů, které navrhovatel žádal rovněž o kopie rozsudků.
Podobně Daně Kuchtové, které získala také druhou cenu těsně před svým odchodem z funkce ministryně školství, mládeže a tělovýchovy za fundované vyřízení stížnosti proti neposkytnutí informací, napomohlo k jejímu ocenění nesprávné počínání jejích podřízených. Na rozdíl od řady jiných představitelů různých úřadů a institucí, kteří jen neradi přiznávají pochybení svých podřízených a raději hledají nejrůznější kličky, ona bez váhání zrušila rozhodnutí svých úředníků a nařídila jim informace poskytnout.
Ještě zajímavější souvislosti mělo udělení první ceny v kategorii Otevřeno. Tu dostali zastupitelé sdružení SOS pro Šternberk za nadstandardní informování o své činnosti v zastupitelstvu. Šlo o neobvyklou nominaci, neboť místo úřadu byl nominován ten, kdo svou aktivitou nahrazuje informační činnost úřadu, kterou občané očekávají.
Oficiální webové stránky města Šternberka www.sternberk.eu totiž podle názoru Otevřené společnosti, o. p. s., zaostávají za zcela běžným standardem a o projednávání a logice přijímaných rozhodnutí neposkytují veřejnosti prakticky žádné relevantní informace.
Proto zastupitelé sdružení SOS pro Šternberk vytvořili na stránkách www.sternberk.org vlastní sekci, v níž pravidelně informují o jednáních zastupitelstva. Zájemci tam najdou jak výsledky hlasování, tak komentáře a poznámky zastupitelů SOS pro Šternberk k jednotlivým projednávaným bodům, případně zdůvodnění hlasování.
NOMINACE UŽ ZAČALA
Zcela opačný přístup je charakteristický pro Městskou část Praha 6, která dostala třetí cenu v kategorii Otevřeno. Na svém webu zveřejňuje nejen zápisy ze zasedání rady a zastupitelstva (jeho jednání je dokonce vysíláno v přímém přenosu), ale také naprostou většinu zápisů z jednání výborů zastupitelstva a komisí rady. Vzhledem k tomu, že tato městská část byla nominována i za další aktivity spojené s jejím webem, věnujeme se mu příště podrobněji.
Z nominací, na něž už žádná cena nezbyla, stojí za zmínku Krajský úřad Jihomoravského kraje. Ještě loni patřil k "oceněným" v kategorii Zavřeno, ale letos obdržel několik nominací na cenu Otevřeno. Některé sice mohly být na objednávku, ovšem nezávislé zdroje potvrdily, že úřad se skutečně zlepšil v otevřenosti a vstřícnosti k občanům. Pokud k tomu přispěla i soutěž Otevřeno x Zavřeno, pak je to o důvod více, aby občané využili možnosti vyjádřit své názory na úřady či úředníky také v 6. ročníku soutěže. Podrobnosti o něm jsou na www.otevrete.cz.
JAROSLAV WINTER
Kdo zasedal v porotě
Vítěze obou kategorií vybrala porota složená z deseti nezávislých odborníků: Jan Šolc, lektor etiky veřejné správy, Vladimír Smejkal, soudní znalec a univerzitní profesor v oboru právo informačních systémů, Adriana Krnáčová, ředitelka Transparency International CZ, Martin Fendrych z časopisu Týden, režisér Břetislav Rychlík, Peter Wilfling, právník slovenského Sdružení Občan a demokracia, Vítězslav Dohnal, právník Ekologického právního servisu, Tomáš Holenda, ředitel odboru informatizace veřejné správy MV ČR, Jaroslav Winter, prezident sdružení BMI březen měsíc internetu, a Pavel Vepřek, předseda občanského sdružení Občan, zaměřeného na transparentní zdravotnictví.
ZDROJ: www.otevrete.cz