Centrope není ničím jiným než zkratkou slov "centrální Evropa". V širším smyslu do této části našeho kontinentu patří několik zemí, v užším však je to oblast, která hranice těchto států protíná - a vytváří tak území, kde žije šest a půl milionu lidí, Rakušanů i Čechů, Slováků i Maďarů, z nich téměř...
Centrope není ničím jiným než zkratkou slov "centrální Evropa". V širším smyslu do této části našeho kontinentu patří několik zemí, v užším však je to oblast, která hranice těchto států protíná - a vytváří tak území, kde žije šest a půl milionu lidí, Rakušanů i Čechů, Slováků i Maďarů, z nich téměř tři miliony ve městech s počtem obyvatel nad 50 tisíc. Jsou jimi Bratislava, Brno, Eisenstadt, Györ, St. Pölten, Szombathely, Šoproň, Trnava a Vídeň, abychom je vyjmenovali v abecedním pořadí. Ale nejen to. Je zde silná průmyslová základna a také 25 univerzit a čtvrt milionu studentů, dva dunajské přístavy, tři mezinárodní letiště. Křižovatka evropských cest, kultury, dějin. Před čtyřmi lety bylo v rakouském městečku Kittsee společnou vůli reprezentativních komunálních politiků přijato rozhodnutí, aby se intenzivní spoluprací tento region dále dynamicky rozvíjel. Aby srůstal a aby ze vzájemné blízkosti měli užitek všichni jeho obyvatelé. Důležitým momentem pro naplnění těchto cílů byl vstup ČR, Slovenska a Maďarska do Evropské unie l. května 2004. Dnes po čtyřech letech sklízí euroregion Střední Evropa již zralé plody, jak to názorně ukázalo i zmíněné udělování ceny nadace Centrope. Jejím prvním nositelem se stal Gerhard Schödinger, starosta malé rakouské obce Wolfstahl na březích Dunaje. Zainteresovaným neušlo jeho osobní nasazení v prospěch integrace celé oblasti - kromě jiného napomohl úspěšné kooperaci slovenské a rakouské výkonné moci v oblasti zajištění bezpečnosti hranic, přispěl také k zlepšení jazykové výuky, angažuje se v lepším dopravním propojení celého regionu. Už teď dělá vše pro to, aby možnosti nabízející se po rozšíření Schengenského prostoru 1. ledna 2008 byly využity hned od začátku. Jedním z těch, kteří ocenili jeho angažovanost, byl Rudi Schicker, radní města Vídně, dalším zase předseda školského spolku Komenský ve Vídni Karl Hanzl a současně šéf poroty. Jak zdůraznil, i jeho děti už ve čtvrté generaci vyrůstají dvojjazyčně, mluví německy a česky, takže on sám si velmi váží všech, kteří přispívají k podobnému stírání hranic - ekonomických, kulturních, jazykových: "Lidé nemají strach jeden z druhého, když se znají." Oceněný starosta reagoval skromně - sousedé jsou podle jeho slov "ke spolupráci odsouzeni".
NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE ODBOURÁNÍ PŘEDSUDKŮ
Čtyřiačtyřicetiletý Gerhard Schödinger, první laureát ceny Centrope, si na nezajímavý život nemůže stěžovat. Dlouhé roky sloužil v rakouské celní správě, konkrétně na jednom ze slovensko-rakouských přechodů. Osud zařídil, že se tam seznámil i se svou příští manželkou, která pracovala jako slovenská celnice . Pak bydleli chvíli v Petržalce, nyní jsou doma "tu i tam", vždyť z Wolfstahlu do Bratislavy je co by kamenem dohodil. Jejich dvě děti jsou vychovávány vícejazyčně. Jak uvedl Gerhard Schödinger, po zrušení faktických hranic bude teď nejdůležitější zrušení hranic v hlavách lidí.
V dokumentu Obraz budoucnosti - Centrope 2015 se píše, že v této zeměpisné oblasti je "více společného, nežli rozdělujícího". V čem spatřujete ono "společné"? Společné jsou křesťanské tradice, humanitární a tolerantní světonázor, stejně jako společná víra v Evropu. Společné dějiny nás spojují a myslím si, že z dějinných katastrof jsme se poučili.
Domníváte se, že se představy o sblížení jednou naplní? Ano - a nezávisle na tom považuji dějiny Evropské unie za jedinečný úspěšný příběh.
Jste prvním nositelem ceny iniciativy Centrope. S jakými pocity jste ji přebíral? Zpočátku jsem nechtěl ani věřit, že za laureáta byl vybrán starosta malé obce. Nyní se ovšem velmi těším a cena mě dále povzbuzuje na cestě prosazování myšlenky evropské spolupatřičnosti již v těch nejmenších společenských skupinách a především v řadách mládeže.
Je v partnerských městech a obcích dostatek lidí, kteří se účinně zasazují za posílení společného středoevropského regionu? Jistě - a bude jich ještě více. Musím však poznamenat, že existují silné generační rozdíly. Čím starší je příslušná věková skupina, tím méně zájmu o spolupráci projevuje.
Jaký je váš nejbližší cíl v komunální oblasti? Hned, jak Slovensko vstoupí do Schengenského prostoru, společnými silami prodloužit jednu z bratislavských městských autobusových linek až k nám. Tu bude něco dosud nevídaného.
Základy regionu Střední Evropa vznikly před čtyřmi lety. V kterých oblastech byl dosažen největší pokrok a ve kterých považujete dosavadní vývoj za příliš pomalý? Podle mého názoru existují tři oblasti s velmi dobrými výsledky. Na prvním místě je to ekonomická spolupráce, která lidem přináší viditelné přednosti, jako jsou například pracovní možnosti nebo zvýšení exportního potenciálu jednotlivých podniků. Dobře se vyvíjí i kulturní spolupráce a na třetím místě bych uvedl spolupráci v oblasti školství, konkrétně i ve výuce jazyků. V čem musíme pokročit, to je změna myšlení, odstraňování pomyslných mostů a odbourávání předsudků.
JOZEF GÁFRIK Vídeň
Obraz budoucnosti - Centrope 2015 To je název jednoho ze základních programových dokumentů středoevropské iniciativy. Detailně popisuje perspektivy rozvoje všech hlavních odvětví spolupráce, jakými jsou ekonomika, pracovní trh, turistika, vzdělávání a výzkum, kultura či komunikace. Přitom rok uvedený v názvu dokumentu již vůbec není tak vzdálený, jak by se mohlo zdát, formulované cíle jsou proto velmi pravděpodobné. Na konci by měl být jedinečný, atraktivní a silný region, který plně obstojí v soutěži s jinými podobnými projekty v dalších částech EU. Díky lidem formátu Gerharda Schödingera jsou šance na jeho úspěch větší. Podrobnosti o iniciativě Centrope jsou na www.centrope.info.