Výhody plastového potrubí pro vedení pitné a užitkové vody, plynu a kanalizace objevuje stále více obcí i soukromých investorů v ČR. Nejde pouze o nově pokládané rozvody, ale také o různé metody renovací dosluhujících systémů.
Problematice výstavby a rekonstrukce inženýrských sítí v obcích a městech jsme se v Moderní obci věnovali již několikrát. Zabývali jsme se různými technologiemi zaměřenými na zvýšení kvality jak potrubí, tak kvality přepravovaného média, zejména pitné vody, respektive zamezení rizik havárií plynovodů a kanalizací.
Plastové potrubní systémy a technologie k jejich pokládce zažívají díky stále vyšším požadavkům na kvalitu, bezpečnost, rychlost a i na cenu stavby zasloužený boom nejen v celé Evropě, ale také v České republice.
MODERNÍ BEZVÝKOPOVÉ TECHNOLOGIE
Na prvním místě jsou různé typy bezvýkopových renovací stávajících potrubních vedení, která jsou původně ocelová, litinová, v některých částech měst a obcí dokonce ještě azbestová či olověná. Dosavadní klasické metody spočívající v odkrytí většiny potrubí, jeho pracného vyzvednutí a nahrazení jiným, opět z oceli a podobných materiálů, s sebou nesou všem známé dlouhodobé uzavírky, rozkopané silnice, prach a hluk. A samozřejmě pohyb těžké techniky ulicemi měst, které by měly sloužit spíše k příjemné procházce než jako parkoviště pro bagry.
Řešení spočívá ve využití metod bezvýkopové rekonstrukce stávajících potrubí potrubím plastovým, které je vyrobeno ze speciálních, dlouhodobě testovaných materiálů. Některé z těchto metod jsme představili v minulých číslech časopisu. Obecně spočívají ve vtažení plastového potrubí do potrubí poškozeného a následného "narovnání" plastu pomocí tlaku a páry do kulatého průřezu, kterým nejen zamezíme ztrátám přepravovaného média, ale odstraníme tím také problém zhoršující se kvality pitné vody způsobované korozí trubek. Tam, kde klasická metoda oprav zabrala několik týdnů, postačí obvykle několik dnů na opravu, která za minimálního obtěžování okolí vyřeší rychle a levněji problém, který dnes trápí tolik obcí. V současné době se pro bezvýkopové sanace používají systémy Compact Pipe, Compact SlimLiner a Neofit.
KONKRÉTNÍ PROJEKT V BLATNIČCE
Existují plastové potrubní systémy vyvinuté rovněž pro pokládku klasickými, tj. výkopovými metodami. Mezi ně patří Wavin TS. Tato technologie byla nedávno použita v konkrétním projektu, který se uskutečnil v katastru obce Blatnička na Hodonínsku (investor Josef Minařík). Šlo o rekonstrukci a modernizaci závlahy v obci, která se uskutečnila s finanční podporou strukturálních fondů Evropské unie a Státního zemědělského intervenčního fondu. Bylo nutné především najít takový systém, který dokáže vést vodu s převýšením až 145 metrů. Díky systému Wavin TS se to povedlo. Tato technologie sestává ze speciální třívrstvé konstrukce, kde vnější a vnitřní vrstva je vyrobena z materiálu XSC 50, vysoce odolného proti vzniku trhlin. Prostřední vrstva je vyrobena z široce používaného materiálu PE100 (polyetylén). Vnější vrstva chrání potrubí před poškozením poškrábáním v průběhu manipulace a instalace na staveništi, vnitřní pak zamezuje vzniku trhlin v důsledku tzv. bodových tlaků (od kořenů rostlin, zbytků starého potrubí, ostrých hran kamení apod.). Velkou výhodou, kromě výrazně vyšší životnosti je i to, že při pokládce není díky již zmiňované unikátní konstrukci nutná taková opatrnost při obsypávání položeného potrubí jemným pískem či štěrkem. To samozřejmě přináší nemalé úspory času a potřebného materiálu. Potrubí je vhodné zejména pro výstavbu plynovodů, vodovodů a kanalizací.
/sk/