Získat srovnatelné výstupy z obcí III. typu (případně i z obcí nižších stupňů) pro tvorbu vlastního střednědobého krajského plánu rozvoje sociálních služeb a pak se o tento plán opřít jako o objektivní zdroj informací i důkazů o poptávce při dotačním řízení Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV). Zejména toto vše by měl přinést projekt SROP 3.2 Komunitní plánování sociálních služeb v kraji Vysočina.
Projekt byl zahájen v září 2005 a v těchto dnech spěje k úspěšnému finále. Zejména vyhodnocení projektu, ale i dalším podnětům pro komunitní plánování sociálních služeb by se měla 21. června věnovat konference, kterou v Jihlavě připravují kraj Vysočina jako zadavatel a občanské sdružení Agora Central Europe jako realizátor projektu.
Mgr. Jiří Bína, vedoucí oddělení sociálních služeb krajského úřadu, připouští, že "ideální by bylo, kdybychom s obcemi a zástupci poskytovatelů i uživatelů sociálních služeb o podobě krajského plánu mohli nad schválenými komunitními plány obcí jednat už letos". Vysvětluje však, že z časových důvodů takový proces před dotačním řízením pro rok 2008 ještě nebude možný. Nicméně pro další období by v kraji Vysočina rádi tento postup zavedli už jako běžnou praxi.
ZÁRUKY, KTERÉ DŘÍVE CHYBĚLY
"Vycházíme-li totiž pouze z analýzy žádostí o dotace podaných poskytovateli sociálních služeb - jako je to zatím obvyklé i v jiných krajích při dotačním řízení s MPSV, pak často podporu získají hlavně ti předkladatelé, kteří dokážou přesvědčit o svých přednostech, aniž by existovala záruka objektivní potřeby jejich služeb," tvrdí Mgr. Jiří Bína. "Pokud však funguje kvalitní proces komunitního plánování, najdeme v komunitním plánu služby, na kterých se jako na prioritních dohodly obce coby zadavatelé s uživateli a poskytovateli. Zároveň víme, že se o potřebě těchto služeb jednalo s uživateli a dalšími občany. Důležité je i to, že obce přijetím plánu uznaly službu za potřebnou. Proces plánování je však v současných podmínkách hodně limitován nestabilitou objemu prostředků na financování provozu poskytovatelů a změnami v postupu při jejich poskytování."
V čem tedy spočívá podstata pilotního projektu? Jeho metodička Ing. Jitka Materová z Agora CE poukazuje na to, že všech jedenáct obcí III. typu, které se na Vysočině do projektu přihlásily, bude mít komunitní plány rozvoje sociálních služeb zpracovány jednotnou metodikou. Kraj tak bude moci vycházet ze zhruba stejně strukturovaných plánů "trojkových" obcí. Snáze si proto připraví vlastní střednědobý plán rozvoje sociálních služeb (na zhruba 3 až 5 let, každoročně aktualizovaný), jehož zpracování mu ukládá zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Díky projektu vznikla ve čtyřech obcí III. typu pracovní místa koordinátorů komunitního plánování, kteří byli kvalitně proškoleni. Proškoleno však bylo i dalších 30 zaměstnanců obecních úřadů a zástupců uživatelů či poskytovatelů, kteří získali certifikáty a budou schopni tyto procesy ve svých obcích odborně koordinovat. Projekt počítá i s tím, že na většině území kraje vznikne síť dobrovolníků, členů pracovních skupin obcí pro komunitní plánování, kteří pomohou další rozvoj a fungování sociálních služeb v jednotlivých sídlech takříkajíc rozhýbat.
DŮLEŽITÁ FINANČNÍ MOTIVACE
Mgr. Jiří Bína dodal, že projekt díky podpoře z prostředků Evropské unie (Evropský sociální fond), státního rozpočtu ČR a kraje Vysočina umožnil velké části "trojkových obcí" financovat zavádění metody komunitního plánování, a to se zahrnutím jejich spádových území. "To byla motivace, bez které by se mnohé z obcí do komunitního plánování zřejmě ani nepustily," konstatoval.
Agora CE jako vítěz výběrového řízení na uskutečnění projektu si ve spolupráci s krajem předsevzala především připravit a vzdělat pro zúčastněné obce odborníky na komunitní plánování. "Nekontrolujeme proto přípravu jednotlivých plánů na úrovni obcí a už vůbec žádného z účastníků námi pořádaných školení nevodíme za ručičku. Spíše jim poskytujeme metodickou pomoc a oni pak už sami realizují jednotlivé kroky," uvedla Ing. Jitka Materová. Naopak velký důraz Agora CE klade na výměnu zkušeností mezi obcemi, které mají podobně utvářené komunitní plány.
OBCE SPOLUPRACUJÍ I MEZI SEBOU
To potvrzují i koordinátorka komunitního plánování ve čtyřicetitisícové Třebíči Ing. Jitka Běhanová z odboru sociálních věcí městského úřadu a PhDr. Jindra Stříbrská z odboru rozvoje a investic, která tam má na starosti projekt Zdravé město. "Největší přínos krajského projektu vidíme v tom, že přípravu našeho městského komunitního plánu jsme mohli opřít o diskusi, vzájemné sdílení informací celkem jedenácti obcí kraje," říkají.
Jako příklad průběžné konzultace a výměny zkušeností uvádějí zahájenou úzkou spolupráci s kolegy na radnici v Havlíčkově Brodě. Díky součinnosti města s poskytovateli a příjemci sociálních služeb se v Třebíči na základě důkladné analýzy podařilo zmapovat reálné potřeby a vymezit priority pro tuto oblast. "Komunitní plán proto není dokumentem "od zeleného stolu" a na jeho základě se daří nabídku sociálních služeb rozšiřovat. Například u nás vznikla půjčovna kompenzačních pomůcek pro občany se zdravotním postižením, pro mládež se dobudoval víceúčelový klub, vznikla asistenční poradenská služba pro rodiny apod.," uvedly obě pracovnice Městského úřadu v Třebíči.
Ing. Jitka Materová neskrývá, že "trojkové" obce, které v kraji Vysočina do projektu vstoupily, komunitní plánování zatím většinou omezují pouze na vlastní území a s obcemi nižšího typu přitom nespolupracují. "Nevidím v tom zlou vůli," říká metodička projektu. "Komunitní plány jako střednědobé plány rozvoje jsou v samostatné působnosti zastupitelstva města a považuji za férové, pokud tato města si chtějí celý proces nejprve vyzkoušet sama na sobě. A teprve pak do tohoto procesu případně na základě uzavřených dohod vtahovat další obce."
IVAN RYŠAVÝ
Přijeďte získat zkušenosti na konferenci o komunitním plánování sociálních služeb v kraji Vysočina!
Zaměření: Výměna zkušeností z oblasti komunitního plánování
Termín a místo: 21. června od 10 hod. v Jihlavě (krajský úřad, Žižkova 57)
Pořadatel: Agora Central Europe (akce je pod záštitou MUDr. Mariána Hoška, náměstka ministra práce a sociálních věcí, a Bc. Jiřího Vondráčka, radního kraje Vysočina)
Více informací: www.agora-ce.cz
Uzávěrka přihlášek 13. června 2007
ZDROJ: AGORA CE