01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro knihovny stát kapsu zcela nezavře

Ačkoliv termín pro vstup do Projektu internetizace knihoven před několika dny vypršel, stát bude knihovnám zapojeným do projektu dál hradit telekomunikační poplatky za připojení k internetu. V závěru roku 2006 bylo k internetu připojeno 4001 knihoven zřizovaných obcemi a městy. I proto 97 %...

Ačkoliv termín pro vstup do Projektu internetizace knihoven před několika dny vypršel, stát bude knihovnám zapojeným do projektu dál hradit telekomunikační poplatky za připojení k internetu.

V závěru roku 2006 bylo k internetu připojeno 4001 knihoven zřizovaných obcemi a městy. I proto 97 % obyvatel ČR má možnost přístupu k veřejnému internetu v místě svého bydliště. Bez internetu však stále zůstává téměř 1700 knihoven, a to hlavně v nejmenších obcích, nejčastěji v kraji Vysočina a v Pardubickém i Středočeském kraji.

Knihovny se připojují k internetu obvykle díky programu Projekt internetizace knihoven (PIK), který řídí ministerstvo informatiky ve spolupráci s ministerstvem kultury a je dostupný všem knihovnám. Cílem programu bylo všechny knihovny evidované podle knihovního zákona připojit k internetu už do konce letošního roku. Zatímco však v Karlovarském, Moravskoslezském, Libereckém a Jihočeském kraji se programu PIK účastní více než tři čtvrtiny knihoven, v kraji Vysočina a ve Středočeském kraji ani ne polovina.

"Poslední termín k podání žádosti o připojení v rámci PIK byl původně stanoven na letošní 30. červen, ale pak jej ministerstvo informatiky o měsíc zkrátilo. Po tomto datu již nebude možné získat bezplatné připojení. Ale všem knihovnám budou nadále hrazeny komunikační poplatky za státního rozpočtu," konstatuje PhDr. Vít Richter, předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR.

Každá knihovna zapojená do PIK může získat bezplatné připojení rychlostí 2 Mbit/s a úhradu komunikačních poplatků ze státního rozpočtu. Připojení knihovny lze využít i pro provoz obecního úřadu. Perspektivně se uvažuje o zajištění přístupu k placeným elektronickým informačním zdrojům a o zapojení některých knihoven do systému Czech Point a informačního systému o EU.

Vstupem do programu PIK každá knihovna ovšem na sebe přebírá také povinnosti - zpřístupnit veřejný internet, poskytnout veřejnosti bezplatný přístup a zajišťovat kvalifikovanou pomoc při využívání internetu. Školení pracovníků knihoven organizují krajské knihovny.

Rozdílné však bylo ze strany jednotlivých krajů rovněž využití prostředků ze strukturálních fondů EU pro podporu připojení knihoven k internetu. Nejvíce - přes 14 milionů korun - z této možnosti vytěžil Plzeňský kraj, následován Jihočeským (13 mil.) a Karlovarským krajem (9,6 mil.). O celkovou částku 72,2 mil. Kč ze Společného regionálního operačního programu na tyto účely se podělilo pouze osm krajů. Kraj Vysočina a Pardubický kraj si vytvořily vlastní krajské projekty na podporu připojování knihoven k internetu.

JAROSLAV WINTER

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down