Bezpečnost využívání internetu bývá ještě podceňována, třebaže přinejmenším alespoň o některých hrozbách v této oblasti snad už každý z nás slyšel. Vznikají otázky: Týkají se tato rizika opravdu každého uživatele internetu? Nebo se můžeme spolehnout na to, že správce IT infrastruktury vše vyřeší za...
Bezpečnost využívání internetu bývá ještě podceňována, třebaže přinejmenším alespoň o některých hrozbách v této oblasti snad už každý z nás slyšel. Vznikají otázky: Týkají se tato rizika opravdu každého uživatele internetu? Nebo se můžeme spolehnout na to, že správce IT infrastruktury vše vyřeší za nás a bez nás? Pravděpodobně jste už v médiích zaregistrovali informace o počítačovém viru, který se během několika hodin rozšířil kvůli internetu po celém světě. Ti z vás, kteří používáte e-mail, jste určitě už přemýšleli nad tím, proč vám naprosto neznámí lidé z ciziny posílají maily v angličtině s různými geniálními nabídkami na cokoliv. Také v souvislosti s internetovým bankovnictvím se vtírají dotazy: Může mně někdo z mého bankovního účtu ukrást pomocí internetu peníze? Jak mám snížit pravděpodobnost napadení svého počítače a jak mohu nejlépe zálohovat data, která jsem v něm pracně nashromáždil? Jak lze zabránit dětem v návštěvě pornostránek při surfování z domácího počítače?
Hodně otázek, ale kde hledat odpověď? Nejste-li IT odborník, využijte vcelku slušně zpracovanou stránku Bezpečně Online na adrese www.bezpecneonline.cz, kterou realizuje Ministerstvo informatiky ČR. Úvodní stránka je rozčleněna na tři základní oddíly, které bezpečnost dělí na oblasti Chraňte svůj počítač, Chraňte sebe a Chraňte svoji firmu. Jak toto rozdělení napovídá, dozvíte se tam nejen o bezpečnosti z hlediska své práce, ale i svého soukromého života.
V pravé části máte rychlé odkazy na nejpoužívanější informace. Například v sekci Chraňte sebe se mj. dozvíte, jak se vyhýbat nebezpečným stránkám, nebo co všechno vašim dětem na internetu hrozí a jak se proti tomu chránit. V sekci Chraňte svůj počítač si můžete přečíst, co to je a jak používat tzv. firewall, jak nainstalovat antivirový program. Dozvíte se však také třeba to, jak je důležité pravidelné zálohování dat (třeba fotek z digitálního fotoaparátu) z vašeho domácího počítače. Uživatelé se totiž, jak známo, dělí pouze na dvě skupiny: Na ty, kdo o svá data přišli, a na ty, kdo o svá data teprve přijdou.
Stránky jsou přehledné a srozumitelné, takže by na nich měl všemu rozumět i naprostý laik. Na závěr bych vám chtěl popřát, abyste se pokud možno nestávali častým terčem různých hackerů, virů, spamů, trojských koní a dalších nebezpečných elektronických potvůrek.
VÁCLAV KOUDELE
vedoucí odboru informatiky Krajského úřadu Plzeňského kraje vaclav.koudele@plzensky-kraj.cz