01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Projekty Visegrádského fondu

Mezinárodní visegrádský fond (International Visegrad Fund) je jedinou organizací Visegrádské spolupráce. Založily ho v roce 2000 vlády zemí tzv. V4, tj. Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Fond podporuje jejich spolupráci a posiluje vzájemné vazby v regionu.

Visegrádský fond získává prostředky od členských států V4 - v roce 2006 se vlády rozhodly zvýšit celkový rozpočet na 5 milionů eur. Finanční prostředky pak přerozděluje na grantové projekty, stipendia a umělecké rezidenční programy v rámci deseti každoročních uzávěrek.

KDO MŮŽE ŽÁDAT O PŘÍSPĚVEK

O peníze může zažádat prakticky kdokoliv s výjimkou ministerstev. Nejčastějšími příjemci jsou neziskové organizace, města a obce, kulturní a výzkumné instituce, školy. Mohou to být i individuální osoby či soukromé společnosti. Důležité je, aby projekt měl dostatečně "visegrádský" charakter či "visegrádské" téma, aby buď rozvíjel spolupráci mezi partnery v jednotlivých zemích, nebo se věnoval oblasti specificky "visegrádské". Nerozlišujeme mezi tématy. Projekt by však měl alespoň zčásti spadat do některé z následujících oblastí: kultura, věda a výzkum, vzdělávání, výměny mládeže, rozvoj turismu a přeshraniční spolupráce.

Zájem v ČR o podporu z fondu je velký, zvláště z příhraničních regionů s Polskem a Slovenskem. Již méně projektů máme například v jižních či západních Čechách. Mezi nejvýznamnější projekty patří například pravidelné Fórum regionů, na kterém se scházejí zástupci samospráv a vyměňují si zkušenosti a vytvářejí partnerství, dále například každoroční konference Internet ve státní správě a samosprávě, ale také spousta filmových a hudebních festivalů, vědeckých konferencí apod.

Města a obce se o granty mohou hlásit stejně tak jako jejich příspěvkové organizace, například v rámci projektů přeshraniční spolupráce, které tvoří skoro 10 % všech grantů. Rovněž města "vnitrozemská" smí žádat o podporu kulturních aktivit například se svými partnerskými městy v regionu.

Jak jsem již uvedl, v říjnu 2006 schválily vlády zemí V4 roční rozpočet fondu ve výši 5 milionů eur. Každý z členských států tak přispívá 1,25 milionu eur. Žádosti je nutné podávat elektronicky a poštou do každé z deseti každoročních uzávěrek (viz tabulka).

Snažíme se podporovat stejné množství projektů v každé ze členských zemí. Naším pravidlem je přerozdělit získané peníze od každého státu zpět projektům, které v těchto zemích vznikly. Jednotlivé státy V4 se tak podílejí každá zhruba na 24 % všech projektů a zbylá asi 4 % tvoří země další, na které se přímo zaměřujeme, nebo ve kterých se odehrávají visegrádské projekty, například Ukrajina nebo Rakousko. Ony "další země" jsou také sousední státy, ve kterých podporujeme studenty, aby jezdili studovat do zemí V4 - v Bělorusku, Chorvatsku, Moldavsku, Rusku, Srbsku či Ukrajině.

KDE HLEDAT INFORMACE

Na webové stránce www.visegradfund.org, se zájemci dozvědí nejen všechny technické podrobnosti ohledně projektů a stipendií, ale rovněž základní fakta o fondu nebo tam získají přehled o probíhajících projektech. Přestože jsou stránky pouze v angličtině (oficiální jazyk "Visegrádu"), lze z nich stáhnout základní údaje také v národních jazycích států V4. Pokud se někdo zajímá o aktuální dění v zemích Visegrádské čtyřky, doporučuji mu nový portál www.visegradgroup.eu, kde se lze načerpat informace o historii jejich spolupráce nebo najlézt kontakty na nejrůznější instituce v rámci V4.

Součástí portálu je také ojedinělý česko-maďarsko-polsko-slovensko-anglický elektronický slovníček.

SEMINÁŘE V REGIONECH

Semináře jsme organizovali ve spolupráci s krajskými úřady prakticky ve všech regionech zemí V4. Dotazy účastníků nejčastěji směřovaly na technickou stránku grantového procesu, zda můžeme proplácet náklady na projekt až zpětně, nebo na nutnost zajistit 50 % rozpočtu z jiných zdrojů než z Visegrádského fondu. Lidé se také zajímali o to, jestli jim je fond schopen najít partnery v dalších zemích V4.

Bohužel jsme je museli zklamat, neboť to neděláme. Jednak by nebylo v našich silách zajistit partnery všem několika stovkám projektů, které souběžně probíhají, ale především by to bylo i proti samotným zásadám fondu. Chceme totiž vytvářet podmínky pro nejrůznější občanské iniciativy a podporovat jejich rozvoj, nikoliv je delegovat a určovat jim, s kým mají vytvářet svá partnerství a co dělat.

To je už věcí samotných organizátorů. Můžeme pouze finančně podpořit ty nejzajímavější projekty, a tím také posílit spolupráci mezi našimi zeměmi.

René Kubášek
zástupce výkonného ředitele
Mezinárodního visegrádského fondu

 

Tabulka:

Přerozdělování finančních prostředků

Grantové projekty

Malé granty (rozpočet 512 000 eur)

- pro projekty spolupráce mezi subjekty ze zemí V4,

- uzávěrky: 1. březen, 1. červen, 1. září a 1. prosinec

- maximální výška grantu 4000 eur

Standardní granty (rozpočet: 2 200 000 eur)

- pro projekty spolupráce mezi subjekty ze zemí V4

- uzávěrky: 15. březen a 15. září

- minimální výše grantu 4001 eur

Visegrádský strategický program (rozpočet: 300 000 eur)

- pro důležité, dlouhodobé strategické projekty

- uzávěrky: 15. únor a 15. květen

Stipendia

Visegrad Scholarships Programme (rozpočet 1 306 000 eur) - pro magisterské i postgraduální studium

- pro studenty ze zemí V4 studující v Albánii, Bělorusku, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Chorvatsku, Makedonii, Moldavsku, Srbsku a na Ukrajině

- pro studenty z následujících zemí studující v zemích V4: Bělorusko, Chorvatsko, Moldavsko, Rusko, Srbsko a Ukrajina

- pro studenty ze zemí V4 studující v jiných zemích V4

- uzávěrka: 31. leden

Výměnné pobyty pro umělce (VARP)

- pobytové stipendium pro tvůrce jakékoliv formy umění určené pro rezidenční pobyt v jiných zemích V4

- uzávěrka: 10. září

Bližší informace: www.visegradfund.org .

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down