01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co vyžaduje jarní údržba na dětských hřištích

Bezpečné a dlouhodobé užívání dětského hřiště vyžaduje stálou údržbu a dozor. Roční nebo čtvrtletní prohlídky je vhodné načasovat na jarní období.

Zásobili jste se včas potřebnými náhradními díly, kontaktovali jste výrobce, máte s ním domluvený záruční a pozáruční servis? To jsou první otázky, které by měl provozovatel hřiště řešit. Nikdo nezná výrobky tak dobře jako jejich výrobce. Pokud provozovatel svěří břímě "velké" údržby odborníkům, ušetří si tak hodně starostí.

NA CO JE DOBRÉ SE ZAMĚŘIT?

Většina provozovatelů však zajišťuje údržbu hřišť z finančních důvodů svépomocí.

Období jara, kdy už teploty v noci neklesají pod bod mrazu, je příznivé pro obnovu nátěrů, doplnění písku, vybroušení mrazových prasklin ve dřevě a dotažení uvolněných pevnostních spojů. Před sezónou, a potom nej-méně každého čtvrt roku, je nutno hřiště pravidelně kontrolovat. Jsou dotaženy všechny spoje a šrouby? Byly dostatečně prověřeny řetězové články? Jsou přebroušeny všechny ostré hrany? Byly vyměněny poškozené dřevěné či kovové díly? Zkontrolovali jsme a doplnili dopadové materiály? Právě jejich špatná kvalita bývá často příčinou dětských úrazů. Pod většinou herních prvků musí být stále dostatečná vrstva praného písku, jemného kačírku, dřevní štěpky či kvalitní gumový povrch.

Upozornil bych na jeden důležitý poznatek: Pokud není materiál sypký a mnohdy se podmáčí (například zemní vana naplněná nepraným pískem), v zimě zamrzá a stává se nebezpečným. Na tento fakt je nutno pamatovat, protože děti si na hřišti hrají i v zimním období. Proto by všechna hřiště měla projít nejméně jednou za rok komplexní kontrolou, tzv. malou generálkou.

KAŽDODENNÍ KONTROLA

Pořízením hřiště na sebe bere provozovatel odpovědnost, že zajistí tzv. systém bezpečnosti. Ten začíná přípravou návštěvního řádu, provozní knihy hřiště, protokolů o kontrolách, proškolením osoby pověřené kontrolou. Další povinností je vlastní soustavná údržba podle pravidel, která stanoví výrobce a norma ČSN EN 1176 a 1177.

Od jara do podzimu je nutno kontrolovat hřiště prakticky denně. Zvládne je vyškolený školník, údržbář, učitelka mateřské školy i další. Měli by se zaměřit především na jednoduchou obhlídku, při které zjistí, jestli se na hřišti nevyskytují střepy, injekční stříkačky, prasklé konstrukce, povolené šrouby, prasklé závěsy apod. Náročnější čtvrtletní a roční prohlídku je nejlepší svěřit odborníkům. Náročnost údržby hřiště ve velké míře závisí už na obezřetném postupu při samotném nákupu. Je to logické: Čím trvanlivější a ušlechtilejší materiály a kvalitnější nátěrové hmoty byly při výrobě jednotlivých herních prvků použity, tím lépe. K tomu připočtěme i jiné faktory - zkušenosti výrobce, kvalitu provedení a nabízený servis.

DŮLEŽITÉ JSOU MATERIÁLY

Pokud se teprve rozhodujete, jak by nové hřiště mělo vypadat, nabízíme několik námětů. První otázka musí znít: Z jakého materiálu hřiště bude? Existuje několik možností: ocel, nerezová ocel, smrkové nebo borové dřevo či kvalitní listnáče. Každý materiál má své plusy a minusy. Zkušenosti z praxe potvrzují, že nejvhodnější je akátové dřevo, které je neobyčejně trvanlivé, pevné a nevytváří třísky. Používá se ve svém přirozeně křivém tvaru a v kombinaci s nápaditým designem umožňuje vytvořit neobyčejně působivé a originální dětské hřiště.

Na celkovém výsledku se podílejí rovněž vybrané spojovací materiály a doplňkové herní komponenty. Nejlepší bývají pevnostní vruty a šrouby v nerezovém provedení. Z nerezu by měly být i řetězy, skluzavky atd. Důležité jsou kvalitní nátěrové barvy, které nejenže dodají herním prvkům ten správný "šmrnc", ale mnohdy hrají podstatnou roli i v trvanlivosti celého hřiště.

Všechny tyto materiály mají zásadní vliv na to, kolik starostí s hřištěm bude provozovatel mít. Úměra je přímá: Čím kvalitnější materiál, tím méně problémů s údržbou každého herního prvku.

TOMÁŠ TOMSA
technický ředitel společnosti
Tomovy parky

Desatero před novou sezónou:

Zjistit stav po zimě, pořídit soupis poničených či odcizených dílů.

Kontaktovat výrobce a domluvit s ním záruční a pozáruční servis.

Provést drobné opravy, nátěry, dotáhnout všechny spoje, zkontrolovat řetězové články atd.

Nezapomenut na kvalitní dopadový materiál (praný písek, jemný kačírek, dřevní štěpky či kvalitní gumové povrchy by měly být obnovovány pravidelně).

Zkontrolovat návštěvní řád, provozní knihu hřiště a další dokumenty.

Ve vlastním zájmu sepsat protokol o provedené kontrole před sezónou.

Je k dispozici proškolený pracovník, který bude provádět denní kontroly?

Aby hřiště dobře fungovalo, nemělo by se zapomenout na úklid, a to i širšího okolí.

Pravidelné denní, čtvrtletní a roční prohlídky by měly být samozřejmostí.

Na závěr hlavní zásada: Nesnažit se ušetřit tam, kde to není na místě, ve hře není nic důležitějšího než bezpečnost dětí!

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down