Požadavky na obce a jejich vybavenost sice rostou, avšak kvůli limitům obecních rozpočtů není možné krátkodobě uskutečnit všechny potřebné investice. Na rozdíl od běžné praxe v České republice se nemovitosti v ostatních státech Evropské unie často pořizují na leasing i v komunální sféře.
Spolupráce veřejného a soukromého sektoru v rámci leasingu nemovitostí umožní, aby se veřejný sektor soustředil na svůj základní úkol - poskytování služeb občanům. Prostředky, které by jinak byly investovány do různých staveb, lze použít na jiné potřebné účely.
SPLÁCÍ SVŮJ BUDOUCÍ MAJETEK
Leasing nemovitostí lze velmi zjednodušeně přirovnat k nájemnímu vztahu. Klient, přesněji řečeno "leasingový nájemce", v případě komunálního leasingu obec, město, kraj či veřejná instituce, splácí v rámci leasingových splátek svůj budoucí majetek. Záleží na nastavení konkrétního modelu, mnohdy obec v rámci splátek umoří celou investici. Objekt přejde po ukončení leasingu do jejího vlastnictví bez další nutné úhrady. Naopak, pokud má zájem platit co nejnižší splátky, je leasingový model postaven na dohodnuté zůstatkové hodnotě nemovitosti (zpravidla blížící se účetní odpisové hodnotě), za kterou město či kraj objekt na konci leasingu koupí. Leasing nemovitostí je tedy především flexibilní forma financování. Individuální nastavení podmínek leasingu umožňuje sladit splácení leasingu s aktuálními rozpočtovými možnostmi municipality.
Po dobu výstavby objektu a leasingu vystupuje leasingová společnost (přesněji leasingový pronajímatel) jako formální vlastník nemovitosti, stavebník a zadavatel stavby. Úkolem leasingové společnosti je uhradit investiční náklady místo klienta. Parametry, kterým musí objekt odpovídat, určuje samozřejmě klient. Ten začne splácet leasingové splátky až po dokončení stavby a jejím převzetí objektu k užívání. Municipalita se stává po dobu leasingu neomezeným uživatelem nemovitosti. Leasingová smlouva mu zpravidla umožňuje, aby objekt dále pronajímal (formou podpronájmu).
U běžných staveb jsou leasingové splátky svou výší srovnatelné běžnému náj-mu. Po ukončení leasingu se obec, město či kraj stane vlastníkem objektu.
Doba leasingu se různí, záleží na konkrétní domluvě a potřebách toho kterého klienta. Zpravidla se pohybuje mezi osmi až patnácti roky. Doba splácení může být i delší - 20 či dokonce 25 let.
Kromě financování poskytují přední leasingové společnosti širokou škálu dalších služeb. Například vyhledají vhodné lokality, ocení stávající nemovitosti a stanoví jejich skutečnou hodnotu na trhu po dokončení, obstarají právní a daňové poradenství, projektové práce, dále vyřídí příslušná povolení, zajistí výstavbu včetně stavebního dozoru a mohou převzít také správu nemovitosti po jejím dokončení. Z tohoto hlediska se komunální leasing v některých zemích uvádí jako specifický případ PPP, neboli Public Private Partnership (partnerství veřejného a soukromého sektoru).
PŘÍKLADY PROJEKTŮ
Koncern IMMORENT, dceřiná společnost rakouské Erste Bank, financoval stovky investičních projektů prostřednictvím komunálního leasingu nemovitostí.
Maďarsko - studentské koleje, univerzity a střední školy: Rok 2004 byl v Maďarsku po stanovení nových podmínek maďarskou vládou přelomovým pro uskutečnění řady PPP projektů. Významný projekt, jehož realizace také připadla na soukromý sektor, byla výstavba rozsáhlého vězeňského komplexu v Szombathely. Úspěšné bylo i vybudování budov pro střední průmyslovou školu v městě Dunajvaros, studentských kolejí pro střední školu v Gyöngös a univerzitu v Gödöllö a dalších. Investiční náklady se pohybovaly od 5 milionů eur do 18 milionů eur v případě výstavby objektů pro univerzitu v Soproni.
Rakousko, Štýrsko - Kulturně obchodní centrum Kunsthaus Weiz: V jeho historické zástavbě byla v letech 2004 až 2005 na zakázku štýrského města Weiz postavena moderní multifunkční budova, která nabízí optimální podmínky pro komerční, kulturní a další využití. Celková využitelná plocha objektu přesahuje 8000 m2 a poskytuje nejen kanceláře, obchodní jednotky, ale také prostory pro různá představení a kulturní akce včetně 98 parkovacích míst v podzemních garážích. Celkové investiční náklady činily 11,4 milionu eur.
Česká republika - Administrativní centrum Královéhradeckého kraje: Od roku 2004 uskutečňuje IMMORENT ČR jako leasingový pronajímatel ve spolupráci s generálním dodavatelem stavby, firmou Skanska CZ, výstavbu nového administrativního centra Královéhradeckého kraje v areálu bývalého pivovaru v Hradci Králové. Kromě krajského úřadu bude v objektu umístěna část Univerzity Hradec Králové a další instituce. Část ploch bude pronajímána (resp. podpronajímána) pro komerční účely, což umožní částečně financovat leasingové splátky. Zároveň bude zachována významná kulturní památka nacházející se přímo v centru města.
/sk/
Nemovitosti, které lze financovat formou komunálního leasingu:
správní, administrativní a úřední budovy; budovy a objekty veřejného zájmu (například výstaviště, parkovací domy); kulturní, sportovní a víceúčelová centra; požární stanice; seniorské a pečovatelské domy; nemocnice; budovy škol, spolků, školky, studentské koleje; věznice a nápravná zařízení; malé elektrárny, čistírny odpadních vod; další speciální stavby (mosty apod.).