V Moderní obci č. 2/2007 na str. 31 jsme se zabývali činností pracovní skupiny, jež v rámci veřejné zakázky připravuje kritéria, která mají sloužit zejména k podchycení kvality procesu plánování sociálních služeb. Musí existovat měřítko, jehož pomocí bude možné určit, že v daném území obce či...
V Moderní obci č. 2/2007 na str. 31 jsme se zabývali činností pracovní skupiny, jež v rámci veřejné zakázky připravuje kritéria, která mají sloužit zejména k podchycení kvality procesu plánování sociálních služeb. Musí existovat měřítko, jehož pomocí bude možné určit, že v daném území obce či regionu probíhá v oblasti zajištění dostupnosti sociálních služeb pro občany proces odpovídající demokratickým principům tzv. komunitního plánování (více informací na odkazy Sociální služby - Komunitní plánování).
CÍLE SOCIÁLNÍ POLITIKY
Kromě výše citovaných principů by celý proces měl být v souladu s cíli národní sociální politiky. V současné době je sociální politika, a to nejen česká, určována cíli a strategiemi Evropské unie. Máme tím na mysli například cíle Evropského sociálního programu (vytvořený na základě smlouvy z Nice v roce 2000) nebo priority formulované revidovanou Evropskou sociální chartou Rady Evropy. V obou zmíněných dokumentech jsou výslovně jmenovány sociální služby, které mají být tzv. šité na míru konkrétnímu uživateli nejen ve smyslu dohody o poskytování konkrétní služby, ale také zajištění efektivního systému služeb v regionu. Domníváme se, že kritéria k naplnění všech uvedených cílů na všech úrovních tomu napomohou.
DISKUTOVANÁ TÉMATA
Letos 31. ledna se uskutečnilo první setkání pracovní skupiny pro vytvoření pracovní verze kritérií kvality plánování sociálních služeb. Členové pracovní skupiny se shodli na tématech, jež považovali za základní v oblasti kvality plánování, a z nich poté vycházeli při práci v menších skupinách.
Mezi diskutovaná témata patřila například:
nutnost definovat jednotlivé procesy v oblasti komunitního plánování, požadavky a výstupy,
zachovat návaznost na zákon o sociálních službách a současné metodiky plánování sociálních služeb,
principy komunitního plánování mají být standardem uplatnitelným napříč všemi procesy.
Mezi nejvíce akcentované okruhy, jež by se měly stát podkladem pro formulaci kritérií kvality plánování sociálních služeb, pak členové skupiny zařadili mimo jiné:
aktivní zapojování uživatelů služeb nebo jejich zástupců,
aktivní zjišťování pravých potřeb občanů/uživatelů služeb,
kompatibilita výstupů a zjištěných problémů,
definovaný cíl a poslání procesu plánování,
rovnoprávnost uživatelů, zadavatelů a poskytovatelů v plánování sociálních služeb.
Radek Suda
odbor sociálních služeb MPSV
Druhé setkání pracovní skupiny se uskutečnilo 20. a 21. února. Další informace o průběhu práce, možnostech připomínkování postupně vzniklých kritérií a dalších aktivitách se dozvíte v příštích číslech Moderní obce.