Co když stavbu na cizím pozemku nevymezuje územní plán jako veřejně prospěšnou stavbu? Jaké řešení bychom měli zvolit?Pokud je stavba obce na cizím pozemku nebo cizí stavba na pozemku obce, u nichž nepřipadá v úvahu ani předkupní právo, ani vyvlastnění, zbývají následující řešení:1. Dohoda, nejlépe...
Co když stavbu na cizím pozemku nevymezuje územní plán jako veřejně prospěšnou stavbu? Jaké řešení bychom měli zvolit?
Pokud je stavba obce na cizím pozemku nebo cizí stavba na pozemku obce, u nichž nepřipadá v úvahu ani předkupní právo, ani vyvlastnění, zbývají následující řešení:
1. Dohoda, nejlépe dohoda o výši náhrady za zřízení věcného břemene nezbytného k výkonu vlastnického práva ke stavbě, případně dohoda o kupní ceně. Ta má ostatně přednost vždycky.
2. Žaloba na zřízení věcného břemene soudem, pokud jde o neoprávněnou stavbu. V případě stavby umístěné na cizím pozemku v soukromém a nikoliv veřejném zájmu připadá zřízení věcného břemene nezbytného k výkonu vlastnického práva ke stavbě rozhodnutím soudu.
3. Odstranění neoprávněné stavby. O odstranění stavby zřízené na cizím pozemku může na návrh vlastníka pozemku také rozhodnout soud. Pokud by odstranění stavby nebylo účelné, přikáže ji soud za náhradu vlastníkovi pozemku s jeho souhlasem. Případně, což je v tomto případě nejvhodnější, může soud rozhodnout o zřízení věcného břemene za náhradu. O odstranění nepovolené stavby na cizím pozemku, respektive o jejím dodatečném povolení, rozhoduje i podle nového stavebního zákona stavební úřad. Upozorňuji, že neoprávněné stavby do konce roku 1991 s ohledem na text § 221 tehdy platného občanského zákoníku zřizovaly pouze fyzické osoby.
4. Vydržení. Podle § 130 občanského zákoníku připadá v úvahu pouze tehdy, existuje-li se zřetelem ke všem okolnostem dobrá víra o tom, že věc nebo právo držiteli patří. Dobrou vírou o existenci vlastnického práva stavebníka není dobrá vůle vlastníka pozemku, který dovolil dočasné užívání pozemku. U nemovitosti činí doba vydržení 10 let.
JUDr. Eva Šromová
právnička