Roli zprostředkovatele podnětů a návrhů, které by měly usnadnit občanům, podnikatelům, samosprávám a v samém důsledku i úředníkům život s nezbytnou státní administrativou, hodlá sehrát občanské sdružení eStat.cz prostřednictvím iniciativy PANEPREMIERE.CZ. Přes tyto stránky se mohou lidé obracet na...
Roli zprostředkovatele podnětů a návrhů, které by měly usnadnit občanům, podnikatelům, samosprávám a v samém důsledku i úředníkům život s nezbytnou státní administrativou, hodlá sehrát občanské sdružení eStat.cz prostřednictvím iniciativy PANEPREMIERE.CZ. Přes tyto stránky se mohou lidé obracet na předsedu vlády České republiky s podněty a návrhy na zefektivnění činnosti státu, jeho složek a organizací.
Slavnostního spuštění stránek www.panepremiere.cz se sice loni 21. listopadu zúčastnil osobně premiér Mirek Topolánek, ale iniciativa je připravena plnit svoji úlohu bez ohledu na to, kdo bude předsedou vlády. Nicméně Mirek Topolánek ve svém projevu potvrdil organizátorům, že při vstupu do přeplněné Strakovy akademie ho přepadla bezmoc voleného politika při střetu s věčnou byrokracií. Našel tam přes šest set zaměstnanců - téměř dvojnásobek proti časům Václava Klause. A také dvě stovky komisí a vládních rad, přičemž řadu z nich pro jistotu dvojmo, některé dokonce nezrušitelné, protože byly ustaveny "kterousi direktivou EU".
STRAKOVA AKADEMIE ZEŠTÍHLELA
Mirek Topolánek dále uvedl, že za krátkou dobu své vlády stihl zásadně reorganizovat práci poradních orgánů vlády. Odstranily se duplicity, řada z nich byla přesunuta pod resortní ministerstva, která vykonávají obdobné činnosti, a kde tak přesunuté orgány získají lepší odborné zázemí. Spolu s další racionalizací chodu úřadu se ušetřila zhruba desetina pracovníků a pět procent rozpočtu.
Cestu k dalším reformám by měly poskytnout i další projekty think-tanku eStat.cz, jmenovitě antibyrokratická reforma - tzv. Tošovského zákon, Czech Point (o něm jsme zevrubně informovali v Moderní obci č. 12/2006 - pozn. redakce) či eGovernment Act. A jak mohou občané využít k prezentaci svých dotazů či námětů stránek www.panepremiere.cz?
K ODPOVĚDI NA PĚT KROKŮ
Postup je vcelku jednoduchý a člení se do pěti kroků.
1. Tazatel prostřednictvím aplikace panepremiere.cz zadá dotaz. Nejprve vybere kategorii dotazu, následně vyplní text, jméno a e-mail. Dotaz odešle.
2. Dotaz je uložen v systému ve stavu "čekající na podpisy" do okamžiku, kdy se k němu připojí dostatečný počet osob (4).
3. Poté, co se připojí poslední potřebná osoba, odešlou se na všechny zúčastněné e-maily s upozorněním o odeslání dotazu premiérovi.
4. Dotaz je předán premiérovi a přejde do stavu "čekající na odpověď".
5. Po zodpovězení dotazu je odpověď zanesena do systému a o této skutečnosti jsou všechny zúčastněné osoby informovány e-mailem.
Nejvíce dotazů, které se objevily v aplikaci během prvních dnů, se týkalo byrokracie v oblasti samosprávy a v oblasti financí. Řada občanů reagovala také na aktuální politickou situaci a využila stránek k vyjádření svého názoru na ni.
Dotazy jsou tříděny podle toho, které oblasti se týkají. Vedle byrokracie ve zmíněných oblastech je to byrokracie v oblasti zahraničních věcí, školství a kultury, sociální a zdravotnictví, spravedlnosti, vnitřních věcí, hospodářství, obrany, životního prostředí.
Provoz a financování služby panepremiere.cz je zajišťován v rámci rozpočtu nevládní iniciativy eStat.cz. Její představitel Edvard Kožušník uvedl, že peníze na ni jsou vyčleněny do konce roku 2008. Připomněl, že eStat.cz v ČR funguje již více než dva roky a za tu dobu se stal jediným komunikačním místem, které je někde na pomezí mezi úředníkem a politikem.
"Abychom mohli naše projekty prosazovat, musíme je také popularizovat, tzn. konkurovat politicky zajímavějším tématům, a proto spouštíme iniciativu PANE PREMIÉRE.CZ," vysvětlil Edvard Kožušník.
/wr/