Ostravsko je regionem s druhou nejvyšší koncentrací romského obyvatelstva v ČR. Vysoká nezaměstnanost Romů vyvolala před časem diskusi o podpoře jejich vzdělávání. Pomocnou ruku podaly knihovny v Ostravě.
Sedm romských děvčat před dvěma léty zaklepalo na dveře knihovny v Ostravě-Mariánských Horách s prosbou, zda by si nemohly v čítárně nacvičovat taneční vystoupení na školní besídku. Pracovnice knihovny jim vyšly vstříc a děvčata po čtvrt roku pravidelně docházela každý čtvrtek do čítárny, kde poctivě nacvičovala. Vystoupení dopadlo dobře a kontakt romských dětí s knihovnou pokračoval. Dnes si romské děti v čítárně připravují domácí úkoly, hrají si na počítači a zapojují se do výtvarných dílen. Těm menším se zalíbilo kolektivní čtení pohádek z "cédeček". Oblíbená jsou Alík, Lískulka či Klubíčko. Děti si při poslechu zpívají, vyprávějí básničky. Zeptáte-li se jich, zda znají pohádku o červené Karkulce, odpovědí záporně. Ale když jim ji pustíte, zjistíte, že pohádku vyprávějí dokonce s předstihem...
DOSPĚLÍ SPOLUPRACUJÍ MINIMÁLNĚ
"Komunita Romů v ostravských obvodech Svinov a Poruba je poměrně veliká, ale do knihovny jich zase tolik nechodí,"postěžovala si Jana Synková na loňském semináři o multikulturním knihovnictví v Ostravě. "Jelikož dospělého čtenáře k nám těžko dostaneme, orientujeme se hlavně na spolupráci s dětmi. Ty k nám chodí nejen za pohádkou, ale také proto, aby se setkávaly. Když si navíc odnesou domů knihy a budou je číst, je to vynikající. Ale pokud se u nás budou děti z minoritních i majoritních skupin "jen" setkávat, i to je úspěch."
Jana Synková vzpomíná, kdy romská holčička, která do knihovny chodí pravidelně, jednou přivedla kamarádku světlé pleti a dokonce jí půjčila peníze i na zápisné. "Mezi dětmi není bariéra v komunikaci, tu vytváříme my dospělí," dodává.
KNIHOVNA NENÍ JEN PRO PRO ROMY
V rámci Knihovny města Ostravy působí 27 místních poboček, z nichž několik spolupracuje s romskými předškoláky a školáky. Zapojily se do projektu Romaňi kereka - Romský kruh s cílem vybudovat veřejnou knihovnu se zaměřením na romské obyvatelstvo. Byla otevřena letos v říjnu v Ostravě-Vítkovicích. Finanční podporu projektu poskytly německá nadace Hermann-Niemann-Stiftung z Düsseldorfu, statutární město Ostrava a Městský úřad v Ostravě-Vítkovicích. Partnery jsou Goethe institut, Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a Ostravská univerzita. "Není to však knihovna jen pro Romy, jak si někteří mylně vysvětlují," zdůrazňuje vedoucí pobočky ve Vítkovicích Dana Gurecká. "Snažili jsme se vytvořit prostor, v němž Romové získají pocit, že jsou u nás vítáni, aniž by byli oddělováni od majoritní populace," říká vedoucí pobočky. Neskrývá přitom, že je to nelehký úkol. Vítkovice patří k lokalitě, kde žije řada romských rodin s velmi nízkým sociálním standardem, kde je běžná kriminalita dětí, mládeže, záškoláctví i drogová závislost. Není tedy vůbec jednoduché dostat děti z ulic mezi regály s knížkami. V tomto úsilí hodně pomáhají učitelé a romští pedagogičtí asistenti ze dvou vítkovických základních škol, kam chodí většinou romské děti. V rámci dopolední výuky přicházejí se svými svěřenci dvakrát až třikrát týdně do knihovny na besedy, jež jsou orientovány na podporu čtenářství a informační gramotnost. "V odpoledních hodinách pak některé děti nás navštěvují samy," uvedla Bc. Jana Lopatová, která má na starosti realizaci projektu Romaňi kereka.
"Lákají je hlavně multimediální počítače. Dvakrát měsíčně pořádáme stále oblíbenější výtvarné dílny. Děti jsou nejen manuálně zručné, ale také hudebně nadané. Připravili jsme pro ně předvánoční koncert romských dětí z nízkoprahového a integračního centra Bílý nosorožec v Ostravě-Mariánských Horách. V prostorách knihovny je nyní instalována výstava nevidomého romského fotografa a hudebníka Mária Biháriho Hudba v obrazech," dodala Jana Lopatová.
V knihovně jsme našli také speciální oddělení s romskou a romistickou literaturou pro děti i dospělé. Pravdou ale je, že čtení v romštině děti příliš neláká. Ochotně a s radostí nám zapózovaly při fotografování a přečetly i pár básníček v romštině. "Je to běh na dlouhou trať," podotkla vedoucí pobočky Dana Gurecká, která považuje za velký úspěch, že ve Vítkovicích moderně vybavená knihovna se zaměřením na romskou klientelu vznikla. V současné době má zhruba tisíc stálých čtenářů. Pravidelné dopolední besedy s romskými dětmi dávají do budoucna naději, že jejich účastníci by mohli začít více přicházet do knihovny i ve svém volném čase.
Libuše Miarková
Projekt Romaňi kereka - Romský kruh
Je teprve na samém počátku své realizace. Jeho obsahová náplň je různorodá a zahrnuje v sobě jak prvky vzdělávací, tak volnočasové. Cílem projektu je vytvořit prostor setkávání s vědomým zohledněním potřeb romských návštěvníků, přinést informace o romské kultuře, historii, literatuře, jazyce, posílit multikulturní dialog, ukázat příklady dobré praxe.
Více informací najdete na www.kmo.cz.