Pokud se v obci rozhodujete koupit sněhovou frézu pro úklid chodníků a veřejných prostranství teprve nyní, patrně si nebudete moci příliš vybírat. Zkušenosti prodejců totiž potvrzují, že poptávka po těchto strojích se rok od roku zvyšuje a už na podzim bývá většina dovezených sněhových fréz rezervována. Proto se doporučuje sněhové frézy koupit už v létě.
Před nákupem vhodného typu sněhové frézy se vyplatí zvážit především takové skutečnosti, jako je rozloha a druh budoucí udržované plochy (asfalt, štěrk, dlažba...) či intenzita frézování. A tudíž i o jakou náročnost požadovanou po vybraném stroji půjde.
JEDNOSTUPŇOVÁ, ČI DVOUSTUPŇOVÁ?
Základní typové rozdělení sněhových fréz je na jednostupňové a dvoustupňové. Jednostupňové sněhové frézy mají menší výkon a podstatně omezenou standardní výbavu, a proto obecně i nižší pořizovací cenu. Frézování funguje na principu samohybného šneku, který je často opatřen pryžovými hranami a zaručuje čistý sběr nezledovatělého sněhu; zároveň pohání frézu směrem vpřed. Sníh je pomocí šneku dopravován do odhozové skříně, odkud je rotorem vyhazován odhozovým hrdlem ven ve zvoleném směru. Výhodou robustního komínku je rychlé a snadné nastavení směru odhozu až o 180°. Běžně použitý polymerový materiál pak zabraňuje rezavění, zamrzání, zanášení a v neposlední řadě také lepení sněhu na stěny komínku.
Jednostupňové sněhové frézy jsou určeny k použití především v oblastech, kde obvykle padá menší, ale přesto nepříjemné a potenciálně nebezpečné množství sněhu.
Dvoustupňové sněhové frézy jsou vybaveny jedinečnou konstrukcí ocelového přihrnovacího šneku, který si díky speciálně tvarovaným zubům poradí i s tvrdým zledovatělým sněhem. V první fázi je sníh přihrnován k ústí vyhazovací turbíny. Ve druhé fázi jej pak turbína vytlačuje do vyhazovacího komínku. Na základě této technologie je fréza schopná zpracovat daleko větší množství sněhu za kratší časový úsek.
Čtyřtaktní motory, které jsou dnes již samozřejmostí, mají nejčastěji mechanický regulátor s prodlouženou dekompresí pro snadný start i za velmi nízkých teplot. Stejně jako jednostupňové frézy i dvoustupňové mají robustní polymerový a snadno nastavitelný odhozový komínek v rozsahu do 180°. Naprostá většina těchto strojů je vybavena vlastním pojezdem s jednou nebo více rychlostmi vpřed a vzad. To značně usnadňuje manipulaci s frézou. Stroje, které mají být použitelné v náročných podmínkách k odklizení velkého množství sněhu, jsou vybaveny gumovými pásy místo kol. Ty kvůli své stoprocentní adhezi pomáhají krmit šnek sněhové frézy dostatečně velikými sousty sněhu i na zledovatělém povrchu, aniž byste byli nuceni frézu tlačit silou vpřed. Také hydrostatický pohon, který umožňuje plynulou regulaci rychlosti stroje, je nezbytnou součástí robustních sněhových fréz určených do náročných horských oblastí. Jejich další předností je možnost snadné a přesné manipulace například mezi zaparkovanými auty, veřejným osvětlením, zídkami či dřevinami. Do nadstandardní výbavy tohoto typu sněhových fréz patří vyhřívání rukojetí a halogenový světlomet.
PROFESIONÁLNÍ STROJE ŠETŘÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Profesionální frézy, které jsou konstruovány tak, aby podporovaly ochranu životního prostředí, mají svůj vlastní tzv. hybridní pohon. Jde o dokonalou kombinaci běžného spalovacího motoru a elektromotoru, který pomáhá spalovacímu motoru s pojezdem stroje a dalšími ovládacími funkcemi. Výkon spalovacího motoru, spotřeba paliva a následně i emise jsou proto mnohem nižší.
Malý spalovací motor v hybridní sněhové fréze pohání pouze frézovací mechanismus a alternátor pro napájení servomotorů pojezdu a dalších obslužných funkcí stroje, jako jsou světlomet, naklápění frézy, směr výhozu sněhu a podobně.
Obsluha takových fréz se proto omezila na pouhá tlačítka na ovládacím panelu. Sněhová fréza vybavená řadou doplňků, které umožňují snazší manipulaci, má samozřejmě vyšší pořizovací cenu a také provozní náklady. Její koupě se však přesto určitě vyplatí, neboť majitel ušetří peníze, které by musel vydat za pronájem podobného zařízení nebo smluvní službu od komunálních firem. Dvoustupňové frézy jsou vhodné především pro rychlý a snadný úklid sněhu z větších ploch, chodníků, cest či parkovišť.
UKLIDIT POZEMEK PŘED ZIMOU
Abychom předešli poruchám, musíme frézy samozřejmě ošetřovat v souladu s pokyny výrobce. Kromě toho je však třeba také předcházet možnému mechanickému poškození stroje například opadanými větvemi, kameny nebo krtinami tím, že před zimním obdobím odstraníme ze všech ploch, které hodláme frézovat, veškeré nežádoucí předměty.
To by rozhodně neměl žádný majitel či uživatel frézy na podzim zanedbat, neboť jakmile napadne vyšší vrstva sněhu, terén se pak čistí mnohem obtížněji a najetí frézou na nebezpečný předmět může vážně poškodit rotující šnek či jiné pracující součásti frézovacího ústrojí.
NĚKOLIK RAD NA ZÁVĚR
Před nákupem stroje je vhodné zvážit, zda je konkrétní značka frézy dobře zastoupena v České republice dostatečně hustou servisní sítí opraven, s níž pochopitelně souvisí i dobrá dostupnost náhradních dílů.
Tuzemský trh nabízí široký výběr sněhových fréz. K dispozici jsou u nás mimo jiné sněhové frézy značek Partner, MTD, YardMan, Stiga, Honda a dalších. Tyto stroje většinou bývají osazeny motory Honda, Briggs&Stratton či Tecumseh.
LADISLAV HRABÁK
www.hobbyexpert.cz
Které základní parametry brát do úvahy:
typ motoru a jeho výkon
šířka záběru
pojezd (ano/ne)
elektrostartér (ano/ne)
rychlost (vpřed/vzad)