Odstartovat kvalifikovaný dialog o uplatňování rozhodovacích pravomocí samospráv, provázat historii a současnost při pohledu na vývoj měst a obcí bylo cílem konference s názvem URBES 2006 - rozvoj měst v odkazu přemyslovské tradice. Jejími pořadateli byly Spolek absolventů a přátel Univerzity...
Odstartovat kvalifikovaný dialog o uplatňování rozhodovacích pravomocí samospráv, provázat historii a současnost při pohledu na vývoj měst a obcí bylo cílem konference s názvem URBES 2006 - rozvoj měst v odkazu přemyslovské tradice. Jejími pořadateli byly Spolek absolventů a přátel Univerzity Karlovy Carolinum, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Asociace pracovníků univerzitní administrativy a Academy partners, s. r. o. Uskutečnila se ve dnech 21. a 22. listopadu loňského roku v krásném nově rekonstruovaném prostředí refektáře Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze.
Konference se zúčastnila zhruba stovka osobností - zástupců samospráv, historiků, památkářů, sociologů, geografů, představitelů vědeckých a výzkumných institucí a spolků. Přednášky a diskuse byly rozděleny do tří bloků. První připomněl historickou tradici, kterou při systematickém a promyšleném vytváření municipalit založila nejstarší česká vládnoucí dynastie Přemyslovců. Druhý byl věnován obrazu a vývoji českých měst a třetí nesl název Municipality na horizontu třetího tisíciletí. Na konferenci se hovořilo o revitalizaci měst, systémových problémech kvality života jejich obyvatel, změnách, jimiž města po roce 1989 procházejí. Aktuálním tématem se stal i osud historických jader, opuštěných a nevyužívaných areálů, sídlišť a další.
Konference URBES 2006 byla pilotním projektem, který předznamenal diskuse na jednotlivá konkrétní témata související s rozvojem měst, o nichž se má debatovat na setkáních v dalších letech.
/jo/